Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Diablo III: Reaper of Souls - poradnik do gry

Diablo III: Reaper of Souls - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Szczeliny Nefalemów | Opis mechanizmów rozgrywki w Diablo III poradnik Diablo III: Reaper of Souls

Jedna z dwóch standardowych aktywności, którymi możemy się zająć w trybie przygodowym. Szczeliny Nefalemów to nic innego, jak losowo generowany loch (oczywiście nazwę tę traktujemy umownie, bo tereny otwarte nie należą tutaj do rzadkości), po brzegi wypełniony stworami. Zmagania polegają na unicestwieniu wymaganej przez grę liczby piekielnych pomiotów oraz zlikwidowaniu w finałowym starciu Strażnika, który pełni funkcję bossa.

Otwarcie Szczeliny Nefalemów

Szczelinę można uaktywnić w dowolnym obozowisku, klikając na znajdujący się w nim Obelisk Nefalemów. Otwarcie Szczeliny jest całkowicie darmowe i nie wymaga żadnych dodatkowych przedmiotów czy kluczy. Loch pozostaje otwarty do momentu opuszczenia gry przez wszystkich jej uczestników. Zamknięcia portalu z poziomu gry dokonuje się po uprzednim zlikwidowaniu Strażnika i odbyciu rozmowy z Orekiem w mieście. Warto pamiętać o tej ostatniej czynności, bo dopiero przeprowadzenie konwersacji zapewnia zaliczenie zadania i przyznanie sporej liczby punktów doświadczenia.

Szczelina otwarta - niebieski duch stojący obok to Orek. - Szczeliny Nefalemów | Opis mechanizmów rozgrywki w Diablo III - Diablo III: Reaper of Souls - poradnik do gry
Szczelina otwarta - niebieski duch stojący obok to Orek.

Budowa Szczeliny

Loch składa się z kilku poziomów, przeważnie pięciu lub sześciu, a jego faktyczna wielkość uzależniona jest od liczby zamieszkujących go stworów. Może zdarzyć się, że Szczelina zawiera tylko jedną lokację, a zamiast typowych schodów, natrafimy na znany już z podstawowej wersji gry obelisk, teleportujący nas do punktu wyjścia. Oznacza to, że na danym terenie znajduje się wystarczająca liczba przeciwników, wymaganych do przywołania Strażnika. Chcąc, nie chcąc, musimy wówczas zwiedzić niezbadane wcześniej rejony mapy i załatwić czających się tam rywali.

Z takimi obrażeniami, Strażnik Szczeliny padnie w kilka sekund. - Szczeliny Nefalemów | Opis mechanizmów rozgrywki w Diablo III - Diablo III: Reaper of Souls - poradnik do gry
Z takimi obrażeniami, Strażnik Szczeliny padnie w kilka sekund.

Zmagania w Szczelinach ułatwiają nowe typy kapliczek, które wyraźnie różnią się wyglądem od tych standardowych. Bonusy przez nie zapewniane są miażdżące, ale krótkotrwałe - możemy z nich raptem korzystać przez kilkanaście sekund. Mądre użycie potężnych obelisków może znacząco pomóc w eksterminacji bossów. Jeśli do zapełnienia paska pozostało nam zaledwie kilka procent, a w pobliżu znajduje się np. Obelisk Wyładowań, warto zostawić go sobie właśnie na finałową walkę.

Nowy typ kapliczek spotykanych w Szczelinach Nefalemów. - Szczeliny Nefalemów | Opis mechanizmów rozgrywki w Diablo III - Diablo III: Reaper of Souls - poradnik do gry
Nowy typ kapliczek spotykanych w Szczelinach Nefalemów.

Lista kapliczek przedstawia się następująco:

  • Obelisk Wyładowań - z bohaterów zaczynają wystrzeliwać błyskawice, które zadają potworne obrażenia zwykłe i krytyczne wszystkim wrogom znajdującym się w zasięgu. Żółte pioruny niszczą również interaktywne obiekty zlokalizowane w pobliżu.
  • Obelisk Szybkości - znacznie przyspiesza poruszanie się bohaterów.
  • Obelisk Podtrzymania - zmniejsza koszty umiejętności ponoszone w podstawowych zasobach, a także wyraźnie skraca czasy odnowień poszczególnych zdolności.
  • Obelisk Mocy - zwiększa zadawane obrażenia o 400%.
  • Obelisk Tarczy - zapewnia chwilową nieśmiertelność.

Strażnik

Zanim dojdzie do spotkania ze Strażnikiem, uczestnicy zabawy muszą zabić określoną liczbę podstawowych stworów (zarówno zwykłych, jak i elitarnych). Pasek symbolizujący postęp znajduje się w prawej części ekranu - po zapełnieniu go w całości, aktualnie przemierzaną lokację nawiedzi boss. Jego zlikwidowanie gwarantuje tylko podstawowe nagrody (przedmioty), doświadczenie za wykonanie zadania otrzymuje się dopiero po rozmowie z Orekiem.

Wśród nagród wypadających ze Strażników Szczelin Nefalemów, mogą znaleźć się: klejnoty (markizowe i cesarskie), podstawowe surowce (jednym legendarnym materiałem może być Zapomniana Dusza), magiczny oręż, krwawe odłamki, schematy i złoto. Wśród łupów można również natknąć się na specjalny Klucz, który da Ci dostęp do Głębokiej Szczeliny!

Takie obrazki w Szczelinach Nefalemów to codzienność. - Szczeliny Nefalemów | Opis mechanizmów rozgrywki w Diablo III - Diablo III: Reaper of Souls - poradnik do gry
Takie obrazki w Szczelinach Nefalemów to codzienność.

Szczeliny, a przedmioty legendarne

Czyszczenie Szczelin Nefalemów jest procesem czasochłonnym, ale też opłacalnym, bo w trybie tym Reaper of Souls wyraźnie zwiększa szansę na wypadnięcie legendarnych przedmiotów - zakładając oczywiście, że gramy na którejś z Udręk.

Z testów dokonanych przez fanów wynika, że wypadanie przedmiotów legendarnych w Szczelinach można poprawić, zakładając na bohatera przedmioty zwiększające "szansę na znalezienie magicznych przedmiotów". Rewelacje te nie zostały jednak potwierdzone przez autorów gry i aktualnie nie można uznać ich za pewnik.

Głębokie Szczeliny

Aby otworzyć Głęboką Szczelinę wystarczy zaznaczyć tę opcję w Obelisku Nefalemów - Szczeliny Nefalemów | Opis mechanizmów rozgrywki w Diablo III - Diablo III: Reaper of Souls - poradnik do gry

Aby otworzyć Głęboką Szczelinę wystarczy zaznaczyć tę opcję w Obelisku Nefalemów. Każde wejście do tego lochu będzie kosztować Cię jeden klucz, który możesz znaleźć po pokonaniu Strażnika zwykłej Szczeliny. Z rozwijanego menu masz możliwość wyboru odpowiedniego poziomu Szczeliny. W trakcie postępów w grze i przechodzeniu coraz wyższych poziomów Szczelin lista będzie się uaktualniać.

Fioletowy pasek z postępem Głębokiej Szczeliny - Szczeliny Nefalemów | Opis mechanizmów rozgrywki w Diablo III - Diablo III: Reaper of Souls - poradnik do gry
Fioletowy pasek z postępem Głębokiej Szczeliny

Potwory w Głębokiej Szczelinie są znacznie silniejsze od zwykłych mobów i nie dają żadnego dropa, a potwory elitarne upuszczają jedynie kulki mrocznej energii, które należy zebrać, aby znacznie zwiększyć pasek postępu Szczeliny. Po naładowaniu całego paska postępu przyjdzie pora na standardową walkę ze Strażnikiem Szczeliny.

Drop uzyskany po pokonaniu Strażnika Głębokiej Szczeliny - Szczeliny Nefalemów | Opis mechanizmów rozgrywki w Diablo III - Diablo III: Reaper of Souls - poradnik do gry
Drop uzyskany po pokonaniu Strażnika Głębokiej Szczeliny

Nagroda za pokonanie Strażnika Głębokiej Szczeliny jest jednak znacznie większa niż za jego odpowiednika w zwykłej Szczelinie Nefalemów. Bardzo często można tu znaleźć legendarne przedmioty, a także specjalne klejnoty, które mają określony efekt po włożeniu ich do biżuterii. Poza nagrodą w postaci dropa, gra umożliwi Ci również spotkanie z nowym NPC - Urshi.

Drop uzyskany po pokonaniu Strażnika Głębokiej Szczeliny - Szczeliny Nefalemów | Opis mechanizmów rozgrywki w Diablo III - Diablo III: Reaper of Souls - poradnik do gry
Drop uzyskany po pokonaniu Strażnika Głębokiej Szczeliny

Nagroda za pokonanie Strażnika Głębokiej Szczeliny jest jednak znacznie większa niż za jego odpowiednika w zwykłej Szczelinie Nefalemów. Bardzo często można tu znaleźć legendarne przedmioty, a także specjalne klejnoty, które mają określony efekt po włożeniu ich do biżuterii. Poza nagrodą w postaci dropa, gra umożliwi Ci również spotkanie z nowym NPC - Urshi. Duch ten w zamian za Twoje męstwo i waleczność będzie mógł zwiększyć poziom specjalnego Klejnotu, który właśnie znalazłeś. Ulepszając Klejnot zwiększysz jego statystyki więc jest to najlepsza z możliwych opcji. Klejnoty po osiągnięciu 25 rangi zyskują dodatkową właściwość więc warto starać się je wylvlować. Klejnotów jest całkiem sporo, bo aż 13 i każdy z nich posiada unikalne statystyki, które na pewno dopasujesz do własnego buildu postaci.

Porównanie szansy na podniesienie poziomów Klejnotów - Szczeliny Nefalemów | Opis mechanizmów rozgrywki w Diablo III - Diablo III: Reaper of Souls - poradnik do gry
Porównanie szansy na podniesienie poziomów Klejnotów

Z każdym poziomem Klejnotu zmniejsza się szansa na jego ulepszenie. Klejnot z rangą 9 ma aż 100% szansy na udane ulepszenie, a ten z rangą 25 już jedynie 15%. Jeśli chcesz wbijać coraz wyższe poziomy Klejnotów musisz pokonywać coraz trudniejsze Głębokie Szczeliny. Wraz ze wzrostem trudności Szczeliny zwiększa się szansa na ulepszenie Klejnotu. Po każdym przejściu Głębokiej Szczeliny będziesz mieć aż 3 szansy na wykonanie takiej operacji.

Po ukończeniu Głębokiej Szczeliny warto wrócić do miasta i porozmawiać z Orekiem, który za udane ukończenie tej próby wynagrodzi Cię olbrzymią ilością punktów doświadczenia i złotem.