Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Baldur's Gate: Enhanced Edition - poradnik do gry

Baldur's Gate: Enhanced Edition - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Porady na początek | Informacje wstępne i porady do Baldur's Gate poradnik Baldur's Gate: Enhanced Edition

Porady na początek

Oto garść porad, o których należy zawsze pamiętać, aby zyskać jak najwięcej i/lub oglądać możliwie jak najrzadziej ekran game over - Porady na początek | Informacje wstępne i porady do Baldurs Gate - Baldurs Gate: Enhanced Edition - poradnik do gry

Oto garść porad, o których należy zawsze pamiętać, aby zyskać jak najwięcej i/lub oglądać możliwie jak najrzadziej ekran "game over". Nie wszystkich trzeba trzymać się za wszelką cenę, ale warto mieć je na uwadze.

 1. Przejdź samouczek!

Jeśli jesteś "nowy" w Baldur's Gate, powinno być to oczywiste. Starym wyjadaczom, którzy nie widzieli się z tym tytułem od ponad dekady, takie odświeżenie pamięci również nie zaszkodzi.

 1. Często zapisuj grę.

Nie oszczędzaj miejsca na dysku, nadpisując w kółko jeden zapis. Pozwoli Ci to na powrót do dowolnego momentu i miejsca w grze, jeśli przydarzy Ci się coś "sknocić" - czy to przez pomyłkę czy z powodu niewiedzy. Używaj "szybkiego zapisu" przed każdą próbą włamania, kradzieży kieszonkowej lub oczekująca walką. Zaoszczędzi Ci to masę nerwów i czasu w razie niepowodzenia.

 1. Używaj aktywnej pauzy.

Nie ma sensu utrudniać sobie życia, próbując grać w Baldur's Gate jak w strategię czasu rzeczywistego. Zatrzymanie gry w dowolnym momencie pozwala na zastanowienie się nad kolejnym krokiem i bardzo ułatwia mikro-zarządzanie.

 1. Pilnuj zapasu mikstur leczniczych, antidotum i amunicji.

Nic tak nie psuje humoru, jak zorientowanie się, że nie masz czym strzelać/rzucać lub leczyć ran, kiedy znajdziesz się w sytuacji bez wyjścia. W grze znajduje się kilka lokacji, z których przez pewien czas nie da się wydostać, nie mając przy tym dostępu do żadnego przyjaznego kupca.

 1. Zawsze miej przy sobie zwoje/czary/mikstury ochrony przed petryfikacją.

W kilku miejscach w grze natkniesz się na bazyliszki, które swoim wzrokiem zamieniają w kamień. Lepiej być przygotowanym na takie spotkania. Zwoje zamiany kamienia w ciało również będą nieocenione.

 1. Strach ma wielkie oczy.

Dosłownie. Nie ma nic gorszego, niż drużyna biegająca po ekranie niczym bezgłowe kurczaki, tylko dlatego, że jakiś mag miał kaprys rzucić czar powodujący panikę. Prosty czar ochrony przed strachem rzucony przed walką z napotkanym magiem, zaoszczędzi Ci takich niespodzianek.

 1. Odwiedzaj wszystkie napotkane sklepy i handlarzy.

Czasem najciekawsze przedmioty można zakupić w najmniej oczekiwanych miejscach.

 1. Utrzymuj swoją reputację na jak najwyższym poziomie.

Wysoka reputacja nie tylko pozwoli Ci na uniknięcie kłopotów z prawem lub łowcami nagród, ale również znacznie poprawi twoją sytuację finansową. Kupcy sprzedają swoje towary za niższa cenę herosom niż rozbójnikom, a i płacą więcej za to, co Ty masz do sprzedania.

 1. Charyzmatycznym bohaterom żyje się lepiej.

Postaci z wysoka charyzma potrafią niejednokrotnie uniknąć walki drogą negocjacji, lub wytargować u zleceniodawcy wyższa nagrodę.

 1. Dopasowuj broń do sytuacji.

Nie zawsze najlepszym rozwiązaniem jest szarża na przeciwnika z pianą na ustach. W wielu wypadkach lepiej użyć broni dystansowej niż mieczy. Ponadto, niektórzy przeciwnicy mogą być odporni na konkretne rodzaje zadawanych obrażeń. Każda z postaci ma minimum dwa sloty na broń - zrób z nich użytek!

 1. Zwiedzaj każdy zaułek i każde pomieszczenie, na jakie się natkniesz.

Czasami nawet w najbardziej obskurnej chatce lub brudnej beczce można znaleźć niebywałe skarby.

 1. Nie zbieraj każdego śmiecia, jaki znajdziesz.

Na początku gry zbieranie i sprzedawanie wszystkiego, co nie jest ci potrzebne jest wskazane, jednak w miarę postępów w grze, nie ma sensu zapychanie ograniczonej ilości miejsca w ekwipunku ciężkim złomem, za który dostaniesz co najwyżej 5 sztuk złota.

 1. Zawsze miej oczy otwarte na pułapki.

Każdy powinien posiadać w swojej drużynie dobrego złodzieja. Zrób z niego użytek! Niemal w każdym podziemiu, lochu czy jaskini zastawione są pułapki, które poważnie mogą zaszkodzić drużynie. Lepiej rozbroić je umiejętnie, niż liczyć na łut szczęścia.

 1. Spiesz się powoli.

Z nielicznymi wyjątkami, większość zadań głównych i pobocznych nie ma ograniczeń czasowych. Jeśli w połowie zadania drużyna poczuje się zmęczona lub będziesz chciał wrócić do miasta, aby uzupełnić zapasu (lub sprzedać lup), zrób to.

 1. Nie używaj ani nie zakładaj niezidentyfikowanych przedmiotów.

Wiele przedmiotów w grze wygląda kusząco i niegroźnie, ale ciąży na nich klątwa. Identyfikuj każdy magiczny przedmiot i dokładnie czytaj jego opis, aby uniknąć przykrych (czasem śmiesznych) niespodzianek, które w najlepszym wypadku zmusza Cię do wizyty w pobliskiej świątyni, a w najgorszym będą powodem wielu śmierci.

 1. Myśl taktycznie i kreatywnie.

Nie zawsze najprostsze rozwiązanie problemu jest najlepsze i nie każda najwygodniejsza droga jest bezpieczna. Niniejszy poradnik pomoże Ci w wielu problematycznych sytuacjach, ale nie musisz się nim sugerować w 100%.

 1. Na koniec: nie noś metalowej zbroi podczas burzy.

Poważnie. Matka natura potrafi być złośliwa, a błyskawica potrafi przy odrobinie (nie)szczęścia zabić nawet dobrze rozwiniętą postać.