Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Frostpunk Przed premierą

Przed premierą 16 czerwca 2017, 15:35

autor: Krystian Smoszna

Fan black metalu i szeroko rozumianych gier akcji. Kocha Dooma miłością prawdziwą.

Widzieliśmy grę Frostpunk – nadchodzi zima stulecia

Wreszcie zobaczyliśmy w akcji nowe dzieło 11 bit studios. I wiecie co? Frostpunk to chyba najlepsza gra tych targów. Totalna nisza, ale i totalna masakra.

Zapowiadana premiera gry: marzec 2018.

Artykuł powstał na bazie wersji PC.

FROSTPUNK W SKRÓCIE:
  1. nowa gra twórców This War of Mine;
  2. akcja osadzona w alternatywnej wersji XIX wieku;
  3. w wyniku nagłego zlodowacenia wyginęli prawie wszyscy ludzie;
  4. nietypowa strategia (society builder) z elementami survivalu;
  5. wysoki poziom regrywalności;
  6. jedna rozgrywka ma trwać od kilku do kilkunastu godzin.

Blisko rok po ujawnieniu kolejnego projektu twórców gry This War of Mine warszawskie 11 bit studios zdecydowało się zaprezentować swoje nowe dzieło szerszej publice na targach E3. Pokaz Frostpunka odbywał się w kameralnej Concourse Hall, z dala od największych tuzów branży elektronicznej rozrywki i ich produkowanych za miliony dolarów hitów. Nie oznacza to jednak, że warszawscy deweloperzy musieli się czegoś wstydzić. Wypełniony po brzegi grafik spotkań świadczył o ogromnym zainteresowaniu tym tytułem i dziś rano mogliśmy wreszcie przekonać się, dlaczego tak jest. Zdradzę to już zresztą na samym wstępie – Frostpunk to jedna z najciekawszych produkcji, jaką widzieliśmy podczas tegorocznego pobytu w Los Angeles, i na pewno jedna z najbardziej oryginalnych.

Widzieliśmy grę Frostpunk – nadchodzi zima stulecia - ilustracja #1
Tak wygląda Frostpunk.

Jak żadna inna

Tak jak robiło to obsypane nagrodami This War of Mine, tak i nowe dzieło deweloperów z naszej stolicy wymyka się zaszufladkowaniu. Jasne, jest to oczywiście gra strategiczna, ale niepodobna absolutnie do niczego, z czym mieliśmy (a przynajmniej ja) wcześniej do czynienia. Od biedy można się tutaj doszukać elementów charakterystycznych dla innych city builderów (np. serii The Settlers) i gier survivalowych, ale jakiekolwiek bezpośrednie porównania nie mają większego sensu. Dobrze podsumował to Patryk Grzeszczuk, który w imieniu zespołu prowadził prezentację:

Frostpunk to society builder zmieszany z typową gra survivalową. Tak jak w poprzednich naszych produkcjach, np. This War of Mine, wybieramy jakieś konwencje, wybieramy gatunki, a następnie łączymy je w nowy sposób, by zapewnić graczowi nowe doświadczenia.

Akcja Frostpunka rozgrywa się w XIX wieku na Ziemi, w nieokreślonym na razie miejscu. Mamy tutaj alternatywną rzeczywistość, w której doszło do nagłego zlodowacenia (skąd się ono wzięło, wyjaśni nam z czasem sama gra), a co za tym idzie, niemal całkowitej zagłady ludzkości. Gracz obejmuje kontrolę nad liderem kilkudziesięcioosobowej ekspedycji, która wyruszyła na poszukiwania dającego ciepło generatora. Misja ta kończy się powodzeniem, ale to dopiero początek historii. Podlegli nam ludzie są całkowicie zdani na naszą łaskę i liczą, że dzięki podejmowanym przez nas decyzjom uda im się zbudować osadę i po prostu przetrwać w tym miejscu. Zadanie z pewnością nie będzie łatwe, bo też sytuacja jest beznadziejna. Nie dość, że wokół nowo powstałej bazy znajduje się ograniczona ilość surowców, to na dodatek ciągle daje się we znaki przenikliwy mróz.

Widzieliśmy grę Frostpunk – nadchodzi zima stulecia - ilustracja #2
Skromne początki naszej osady.

Usiądź na chwilę przy ogniu i posłuchaj

Widzieliśmy grę Frostpunk – nadchodzi zima stulecia - ilustracja #3

Patryk Grzeszczuk zaprezentuje pokazywany w Los Angeles build gry na naszej imprezie GRYOffline, która odbędzie się w sobotę 8 lipca. Na gamescomie 11 bit studios zamierza już udostępnić grywalną wersję swojego dzieła, więc każdy, kto będzie w tych dniach w Kolonii w Niemczech, otrzyma szansę przetestowania produktu w jego aktualnej postaci.

Centralny punkt osady stanowi wspomniany już generator, będący jedynym źródłem ciepła i energii w okolicy. Do działania potrzebuje węgla, dlatego już na starcie lider zmuszony jest oddelegować część podwładnych do wydobycia tego cennego surowca. Warto od razu zaznaczyć, że okrągły grzejnik jest w stanie podnieść temperaturę tylko w niewielkim promieniu od siebie. Z tego właśnie względu baza gracza zawsze będzie rozrastać się koliście, a my zadecydujemy, czy elektrownia zwiększy moc produkcyjną na tyle, by rozszerzyć zasięg swojego działania o kolejne, coraz większe kręgi. Początkowo wydaje się to wręcz nierealne, ale udostępnione przez deweloperów screenshoty sugerują, że wioska może przybrać naprawdę spore rozmiary.

Czynnikiem wyróżniającym Frostpunka na tle innych city builderów jest to, że w pierwszej kolejności musimy myśleć o podległych nam ludziach. W grze zawarto dwa niezwykle istotne wskaźniki – poziomy ogólnego rozgoryczenia społeczności i nadziei, które pokazują to, jak nasi podwładni odnajdują się w nowej rzeczywistości. Umiejętne balansowanie w tej materii jest rzeczą nadrzędną, bo podejmowanie złych decyzji i obniżenie wskaźników doprowadzi w końcu do buntu. Niezadowoleni ludzie z łatwością obalą kiepskiego lidera, a to jest równoznaczne z końcem rozgrywki.

Frostpunk – survival w epoce pary i lodu od twórców This War of Mine
Frostpunk – survival w epoce pary i lodu od twórców This War of Mine

Przed premierą

Polskie 11 bit studios zasłynęło świetnym This War of Mine. Kolejne dzieło ekipy, czyli Frostpunk, wpisze się w jej tradycję tworzenia ambitnych gier – tym razem przeniesiemy się do steampunkowej epoki lodu i pary, w której ludzkość mierzy się z mrozem.

Graliśmy w Ancestors Legacy – krwawą strategię w historycznych realiach
Graliśmy w Ancestors Legacy – krwawą strategię w historycznych realiach

Przed premierą

Najnowsza produkcja studia Destructive Creations zapowiada się na bardzo rzetelną, nawet jeśli nieszczególnie odkrywczą strategię. Po dwóch przeciętnych grach deweloperzy wreszcie znaleźli gatunek, w którym czują się pewnie.

Widzieliśmy grę The Guild 3 – gra o kupiecki tron
Widzieliśmy grę The Guild 3 – gra o kupiecki tron

Przed premierą

Trzecia odsłona średniowiecznych symulatorów kupieckich nadchodzi wielkimi krokami. Znowu przyjdzie nam bogacić się, rozwijać i dbać o swoją rodzinę, a dodatkowo rywalizować z tajnymi stowarzyszeniami. Czas na grę o kupiecki tron.

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze
16.06.2017 16:05
👍
4
FrankerZ
18
Centurion

Po świetnym TWOM 11bit udowodniło, że tworzy gry oryginalne i bardzo grywalne. Z tekstu wynika, że Frostpunk będzie równie ciekawy, zdecydowanie jest to najlepszy pozytyw na tegorocznym E3, które mocno rozczarowało. Dobrze, że premiera już w tym roku!

16.06.2017 16:17
odpowiedz
Cziczaki
114
Renifer

"Trudne decyzje – witajcie w grze 11 bit studios."
Jeżeli to się odnosi do obrazka obok tego tekstu, to decyzje będą bardzo łatwe.

16.06.2017 16:31
odpowiedz
1 odpowiedź
b4r4n
119
street samurai

Ja wiem, że 11bit to swoi i warto zachwalać, ale tak na szybko z opisu wygląda jak Tropico, w którym też ustalało się prawa, dbało o konkretne grupy ludzi, a nawet jednostki i można było zostać obalonym przez niezadowolonych mieszkańców. Tak czy siak mam nadzieję, że wyjdzie dobra pozycja.

16.06.2017 17:40
Nerka
83
Generał

To takie Tropico nie w tropikach i na smutno :D

16.06.2017 18:12
1
odpowiedz
1 odpowiedź
Pan Dzikus
120
Generał

Grafika jak dla mnie nieczytelna. W grze strategicznej z budowaniem budynków, budynki powinny się od siebie wyraźnie odróżniać by już na pierwszy rzut oka było widać, który do czego służy a tu są podobne i się zlewają.

17.06.2017 11:37
Salzmore
13
Pretorianin

Kiepski pomysł. Wszystko się zlewa, bo wszystko musi być ściśnięte wokoło źródła ciepła. To jest logiczne, ciekawe i mnie pasuje.

16.06.2017 18:21
📄
3
odpowiedz
1 odpowiedź
mati2109
64
Konsul
9.5

Zapowiada się świetna gra- byłbym w niebo wzięty gdyby ukazało się na N Switch lub 3DS... :3

16.06.2017 19:53
👍
WildCamel
48
gry-online.pl

GRYOnline.plRedakcja

O, to to! :D

16.06.2017 18:49
1
odpowiedz
Maverick0069
27
Pretorianin

AJAJAJAJJAJAJAJJA!!!!!
Czekam od dawna!!!!

16.06.2017 20:43
👍
odpowiedz
boojan27
90
The Hound

Jest na co czekać :) Nic tylko cieszyć się, że tak ciekawe produkcje rodzą się w naszym kraju!

post wyedytowany przez boojan27 2017-06-16 20:43:33
16.06.2017 21:28
👍
odpowiedz
Dharxen
21
Konsul

Zapowiada się świetnie.

16.06.2017 23:17
odpowiedz
Matihias
21
Legionista

Frostpunk bardzo wyraźnie nawiązuje do książki "Lód" Jacka Dukaja. Może twórcy wplotą do fabuły inne nawiązania do prozy Dukaja.

17.06.2017 10:39
odpowiedz
1 odpowiedź
sub41
5
Legionista
9.0

Wow! W erze dosłownej powodzi produkcjami kiepskimi, nieciekawymi lub powtarzalnymi nastawionymi na komercję i zyski korporacji, Frostpunk faktycznie odstaje od reszty. Niesamowite, że jednak można stworzyć coś nowego od podstaw, co zachwyca, czego jeszcze nie było.

17.06.2017 12:40
PEEPer
37
Pretorianin

Jak uważasz że nic nowego się nie da wymyśleć to twoja kreatywność jest bliska zeru. Pełno pomysłów na gry jest lecz komercjalizm wymaga braku ryzyka.

17.06.2017 11:36
odpowiedz
Salzmore
13
Pretorianin

Jako grafik, chciałbym powiedzieć wprost: ten interfejs wygląda przegenialnie. Ludzie od 2D ze studia 11 bit zasługują na jakąś podwyżkę. Wszystko wygląda świetnie, od loga, przez interfejs in-game, po te okna wyboru i księgi praw, które wyglądają po prostu mistrzowsko. Nie oceniam tego jak to wszystko będzie działać i intuicyjnie się sprawdzać, ale po prostu stwierdzam, że to jest cudo.

17.06.2017 11:46
odpowiedz
Ravager
17
Chorąży
9.0

Połączenie klimatów XIX wieku i nowej epoki lodowcowej zapowiada się po prostu miodnie. Czekam z niecierpliwością!

17.06.2017 13:39
odpowiedz
weak_chris
33
Centurion
8.5

Z całym szacunkiem do CD Projekt RED, ale to 11 bit studios są moimi ulubionymi twórcami gier w Polsce

17.06.2017 21:55
odpowiedz
pabloNR
41
Pretorianin

Wielkie halo. Tropico na Antarktydzie :D.

30.06.2017 12:39
odpowiedz
Nolifer
100
The Highest

Entuzjazm w tekście jest jak najbardziej odczuwalny, ale chyba zdecydowanie gra prezentuje się lepiej w akcji, niż na samych obrazkach. :P

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze