Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Recenzja gry 18 października 2013, 12:00

autor: Krystian Smoszna

Fan black metalu i szeroko rozumianych gier akcji. Kocha Dooma miłością prawdziwą.

Recenzja gry Iesabel - polskie Diablo prosto z Gdyni

Gdyńskie studio Madman Theory Games próbuje swoich sił na rynku diabloklonów. Czy ich Iesabel jest w stanie powalczyć z prężącą muskuły i ostatnio bardzo aktywną konkurencją?

Recenzja powstała na bazie wersji PC.

PLUSY:
  • zaskakująco obszerna;
  • muzyka.
MINUSY:
  • ogólne niedopracowanie na wielu płaszczyznach;
  • fatalne sterowanie i system walki;
  • niesatysfakcjonująca młócka;
  • kiepski loot, paskudnie wyglądające przedmioty;
  • oprawa graficzna;
  • multiplayer dla nikogo.

Po dość długim okresie posuchy gatunek nastawionych na akcję RPG przeżywa prawdziwy rozkwit. Prym wiedzie tu oczywiście trzecia odsłona cyklu Diablo, jednak mniej zasobna finansowo konkurencja nie składa broni. Wierną rzeszę fanów ma drugi Torchlight, w przyszłą środę darmowe Path of Exile oficjalnie opuści fazę beta-testów, a na horyzoncie majaczy już Grim Dawn, niezwykle obiecujący tytuł, tworzony od dłuższego czasu przez autorów Titan Questa. W tym doborowym towarzystwie znalazła się również polska produkcja i to właśnie jej przyjrzymy się teraz bliżej. Iesabel – diabloklon rodem z Gdyni – najpierw podbijała serca posiadaczy urządzeń mobilnych, a teraz próbuje swoich sił na zdecydowanie bardziej wymagającym rynku PC.

Iesabel to jedyna znana mi rąbanka, w której można postawić kilka miejskich portali w mieście. - 2013-10-18
Iesabel to jedyna znana mi rąbanka, w której można postawić kilka miejskich portali w mieście.

Tytułowa Iesabel to zamorska księżniczka, która przybyła do południowych krain z niecnym zamiarem rozprzestrzenienia kultu złego demona Baala. Za pierwszy cel obrała sobie miejscowego króla – oczarowany urodą kobiety monarcha szybko uczynił ją swoją żoną, by potem stać się marionetką w jej rękach za sprawą tajemnych zaklęć. Objąwszy kontrolę nad Yeroh, Iesabel uwolniła mroczne siły, które migiem rozprzestrzeniły się po całym kontynencie, przynosząc ból i zniszczenie. Na szczęście gdzieś, hen daleko na północy, żyje nieustraszony heros i to na jego barkach spocznie trudne zadanie uratowania całego świata. Jak nietrudno się domyślić, w jego postać wcielasz się Ty.

Sztampowej fabule można wybaczyć wiele, ale na fatalną realizację najważniejszego elementu gry, czyli walki z mniej lub bardziej groźnymi monstrami, trudno przymknąć oko. Pecetowym klikadłom w przyszłym roku stuknie osiemnastka, a tymczasem Iesabel sprawia wrażenie, jakby ten gatunek dopiero się narodził. Mechanika rozgrywki w polskim produkcie pozostawia wiele do życzenia i doprawdy nie mogę pojąć, jak gdynianie z Madman Theory Games potrafili wyłożyć się na tak kluczowej dla rąbanek kwestii jak unicestwianie stworów.

Kardynalnym błędem popełnionym przez twórców jest niemożność wyprowadzenia ataku za pomocą prostego kliknięcia. Aby w ogóle uderzyć, trzeba przytrzymać lewy przycisk myszy na przeciwniku lub wcisnąć go raz, ale w towarzystwie klawisza odpowiedzialnego za ręczne celowanie. Ikona ciosu zlokalizowana jest też na pasku umiejętności u dołu ekranu i to rozwiązanie wydaje się najbardziej kuriozalne – konia z rzędem temu, kto chociaż raz jej użyje, by likwidować oponentów. Przecież to nie ma żadnego sensu! Wspomniana ikona to oczywiście spadek po wydaniu dedykowanym urządzeniom mobilnym, które dostępne jest już od dłuższego czasu – autorom najwyraźniej było żal ją usunąć, a szkoda, bo niepotrzebnie zajmuje cenny slot. Summa summarum bicia wrogów w Iesabel musimy nauczyć się od nowa, a to w tym gatunku wyczyn niebywały. Nie da się tu wykonać tak prozaicznej czynności, jak podejście do rywala i zdzielenie go w łeb jednym kliknięciem myszy. Nie przypominam sobie jakiejkolwiek gry tego typu, a na przestrzeni lat obcowałem z naprawdę wieloma, która nie miałaby takiej opcji w standardzie. Masakra.

Recenzja gry Seven: The Days Long Gone – RPG inne niż wszystkie
Recenzja gry Seven: The Days Long Gone – RPG inne niż wszystkie

Recenzja gry

Prawie jak Elex. Prawie jak Assassin’s Creed. Prawie jak Dishonored. Każde z tych stwierdzeń okazuje się prawdziwe względem Seven: The Days Long Gone, gry RPG polskiego studia Fool’s Theory. Niestety, prawdą jest też, że „prawie” robi różnicę...

Recenzja gry South Park: The Fractured But Whole – śmierdząca jazda bez trzymanki
Recenzja gry South Park: The Fractured But Whole – śmierdząca jazda bez trzymanki

Recenzja gry

Długa i wyboista droga wiodła do premiery kontynuacji Kijka Pawdy. Na szczęście żadna z przeszkód nie odcisnęła swego piętna na ogólnej jakości gry. Ubisoft dostarczył kontynuację zrobioną bardzo dobrze i zapewniającą jeszcze więcej southparkowej frajdy.

Recenzja gry Elex – Gothic odrodził się w nowych szatach
Recenzja gry Elex – Gothic odrodził się w nowych szatach

Recenzja gry

Nowy Gothic nie powstał i raczej prędko nie powstanie – ale wcale nie jest Wam tak bardzo potrzebny, jak sądzicie. Duch Górniczej Doliny odżył w grze Elex – z prawie wszystkimi jego przymiotami i wadami. Fani Bezimiennego, to dla Was pozycja obowiązkowa!

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze
18.10.2013 13:57
GimbusomNIE
69
Pogromca Gimbusów

Jest Diablo 3 - po co komu kolejny hack'n'slash .... pal sześć beznadziejne wykonanie, ja gratuluję zmysłu marketingowego, teraz zróbcie RTSa a potem jakieś farm ville bo strasznie mało tego na rynku ....

18.10.2013 14:30
odpowiedz
mechanizm
12
Legionista

GimbusomNIE -> Jest jagodzianka - po co komu kolejne słodkie bułki?

18.10.2013 15:40
odpowiedz
jarek1101
21
Pretorianin
0.0

spoiler start

fajna gra 0/10

spoiler stop

18.10.2013 16:41
👍
odpowiedz
zyciejakwmadrycie
1
Konsul

Mechanizm - właśnie jem oponke. Najlepsza drożdżówka na świecie

18.10.2013 16:43
odpowiedz
JeffreJ
24
Chorąży

Widze, że nasze studia niczym Polska w piłce nożnej. DAMY RADĘ! A nie... Jednak nie. Szkoda. Tak naprawdę nie wysławiajmy pod niebiosa Diablo 3 (wiemy jakie było, jakie jest i jakie będzie O NIEBO LEPSZE po dodatku), ale z czystym sumieniem uważam diabełka za króla h'n's. Alternatywą jest Torchlight 2 lub Path of Exile. Każdy znajdzie coś dla siebie.

18.10.2013 16:52
odpowiedz
kraslan
7
Centurion

polecam rzucic okiem jeszcze na Van Helsinga

18.10.2013 17:01
odpowiedz
SpecShadow
51
wiZARD of OZ

Wady:
-ogólne niedopracowanie na wielu płaszczyznach;
-kiepski loot, paskudnie wyglądające przedmioty;
-oprawa graficzna;

Diablo3 - 10/10
Isobele - 3/10

I ludzie się dziwą, że recenzje gier to zuo większe niż ww. Diablo...

spoiler start

Liczcie złapanych za mnie, ja idę na kawę...

spoiler stop

18.10.2013 18:04
odpowiedz
wladsenty
32
Konsul

Recenzja by UV - to ja już podziękuję...

18.10.2013 19:20
odpowiedz
janosik6
44
Pretorianin

Nie czarujmy się UV

19.10.2013 08:57
odpowiedz
Desp25
12
Legionista

Ja z polskich Diablo lubię jedynie Fratera.

20.10.2013 16:27
odpowiedz
TobiAlex
119
Senator

GimbusomNIE jest Diablo 3? Chciałeś chyba napisać "jest Path of Exilie, po co komu kolejny h&s&". A tak poważnie, komentarz Mechanizma wszystko wyjaśnia.

21.10.2013 16:31
odpowiedz
A.l.e.X
107
Alekde

Gdzie wasz patriotyzm chłopcy ? Widzę że zero litości :] Ja za nim bym wydał grę to dałbym ją w wersji beta do oceny jeśli należała by do takiego gatunku, a tak mamy straszne K.O.

22.10.2013 13:38
odpowiedz
Krondar
86
Death Avatar

Drogi Autorze, kilka Town portali w jednym mieście można było oglądać choćby w pierwszym Diablo, gdzie pojawiały się za chatką ;) I w drugim Diablo. Każdy gracz miał własny w Multi :-) Ale to tak tylko na marginesie.

23.10.2013 00:48
😒
odpowiedz
ziomekDJ
78
Pretorianin

Gdynia przeprasza za studio Madman Theory Games

23.10.2013 16:16
odpowiedz
Hosti
60
Konsul

Szczerze mówiąc, jak czytałem o spartolonym systemie walki, nie zrobiło to na mnie piorunującego wrażenia, ale po tym ,jak zacząłem czytać o nie dostosowaniu wskazówek pod konwersje, a w szczególności, kiedy zobaczyłem ostatni screen z nałożeniem się przycisku na napisy spowodował, że wybuchłem śmiechem - co to do cholery jasnej jest ?
Nie wiem jak można to racjonalnie wytłumaczyć - jak można nie mieć czasu, aby dostosować wskazówki pod wersję pecetową? Oni tą konwersję zaczęli robić dwa dni przed premierą? Może zdobyli klucze do bety HearthStone: Heroes of Warcraft , które ostatnio rozdawał gry-online i tak się zagrali, że nie zauważyli, że termin wydania się zbliża? To wasza wina gry-online! :P.

19.08.2014 12:47
odpowiedz
Nolifer
100
The Highest

Bieda z nędzą, tak to jest jak za robotę zabiera się ktoś, kto nie ma pojęcia o tym.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze