Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Grand Theft Auto Online Recenzja gry

Recenzja gry 11 października 2013, 12:55

autor: Antares

Recenzja gry Grand Theft Auto Online - multiplayer z potencjałem

Zgodnie z zapowiedziami GTA Online to naprawdę coś wielkiego, co mogłoby stanowić samodzielną grę. Szkoda tylko, że rozgrywce towarzyszą spore problemy.

Recenzja powstała na bazie wersji X360. Dotyczy również wersji PS3

Recenzja gry Grand Theft Auto Online - multiplayer z potencjałem - ilustracja #1

Choć do uruchomienia Grand Theft Auto Online niezbędna jest kopia Grand Theft Auto V, na długo przed premierą gry postanowiliśmy potraktować obie produkcje podobnie jak Rockstar, czyli jako dwa oddzielne byty (stąd osobne wpisy encyklopedyczne, a co za tym idzie dwie recenzje). Na końcową ocenę modułu sieciowego, nie miała wpływu kondycja kampanii singlowej i odwrotnie. Recenzję GTA V znajdziecie w tym miejscu.

PLUSY:
  • ubrania, pojazdy, broń, garaże i apartamenty, na które chce się zbierać pieniądze;
  • fabularyzowane misje;
  • radość ze swobodnej rozgrywki w gronie znajomych;
  • olbrzymi stan, oferujący różnorakie aktywności...
MINUSY:
  • ...których jednak jest trochę za mało;
  • mało funkcjonalny kreator postaci;
  • problemy techniczne;
  • źle zbalansowany system nagród za aktywności.

Tryb rozgrywki wieloosobowej w Grand Theft Auto V zapowiadał się równie elektryzująco jak jej singlowy moduł. Oto bowiem mieliśmy otrzymać coś, co pozostawało dotychczas jedynie domeną amatorskich modyfikacji do San Andreas na PC – wielkie, żyjące pełne różnorakich aktywności miasto, które można wspólnie eksplorować. Ponieważ „piątka” okazała się produkcją znakomitą, oczekiwania względem części online wzrosły jeszcze bardziej. Czy zatem Rockstar dotrzymał słowa i stworzył najlepszy możliwy multiplayer do Grand Theft Auto? I tak, i nie, bowiem grze towarzyszą ogromne problemy techniczne, a część z obiecanych wcześniej funkcjonalności zostanie udostępniona dopiero w bliżej nieokreślonej przyszłości.

Jedna z fabularyzowanych misji. - 2013-10-11
Jedna z fabularyzowanych misji.

Przygoda z Grand Theft Auto Online rozpoczyna się od stworzenia postaci. Autorzy pokusili się przy tym o bardzo nietypowy edytor. Zamiast bowiem wybierać poszczególne cechy wyglądu, mamy podać, jak wyglądają dziadkowie naszego bohatera (lub bohaterki, bowiem można grać także kobietą). Na tej podstawie gra sama ustala prezencję jego rodziców, a w konsekwencji również i jego aparycję. Ponadto możemy zdecydować, po kim poszczególne osoby dziedziczą więcej cech – dzięki czemu np. fakt, że ojciec naszego zawadiaki jest bardziej podobny do swojego ojca niż do matki, spowoduje że postać będzie mieć więcej cech po dziadku.

Kolejnym etapem kreacji bohatera jest określenie jego stylu życia, czyli ile godzin przeznacza codziennie na sen, sport, utrzymywanie kontaktów z rodziną i przyjaciółmi, legalną pracę, nielegalną pracę, lenistwo i imprezowanie. Przekłada się to wszystko na bazowy poziom umiejętności, które znamy z kampanii GTA V. Śmiałek, który poświęca sporo czasu nielegalnym zajęciom, będzie więc np. lepiej strzelać od typowego sportowca. Co ciekawe, dominująca aktywność wpływa na ubranie, w którym pojawiamy się w mieście, i np. gangster wystąpi w stylu hip-hopowym. Na koniec możemy także wybrać fryzurę, zarost, nakrycie głowy i okulary.

Edytor postaci w Grand Theft Auto Online jest więc niewątpliwie oryginalny, jednak pomysł uwarunkowania wyglądu bohatera lub bohaterki prezencją rodziców i dziadków nie do końca się sprawdza. W praktyce najbardziej widoczne są bowiem cechy rasowe, takie jak np. kształt nosa i oczu oraz kolor skóry, ale już w przypadku rasy białej opcji jest stosunkowo niewiele. W efekcie twarze postaci, w które wcielają się gracze, są do siebie bardzo podobne pod względem rysów, co łatwo zaobserwować podczas potyczek w trybie deathmatch, którym towarzyszą prezentacje obu walczących drużyn. Szkoda, że Rockstar nie zdecydował się na alternatywny tryb kreacji wyglądu, w którym moglibyśmy tradycyjnie określać konkretne cechy, takie jak np. długość i szerokość nosa. Tym bardziej że wielu graczy lubi tworzyć bohaterów na swoje podobieństwo.

Recenzja gry Terminator: Resistance – Roboty ciosane z drewna mają swoją duszę!
Recenzja gry Terminator: Resistance – Roboty ciosane z drewna mają swoją duszę!

Recenzja gry

Nowy Terminator jest zaskakująco satysfakcjonujący. Nie chodzi jednak o przeciętny film Tima Millera, a świeżutką grę krakowskiego studia Teyon – dewelopera, który w branży gamingowej "zabłysnął" dzięki niechlubnemu Rambo: The Video Game.

Recenzja gry Star Wars Jedi Fallen Order – EA kontratakuje i robi to dobrze
Recenzja gry Star Wars Jedi Fallen Order – EA kontratakuje i robi to dobrze

Recenzja gry

Po niezłym zamieszaniu, jakie narobił świetny pierwszy odcinek serialu The Mandalorian, Star Wars Jedi: Fallen Order kontratakuje w świecie gier. To produkcja, która przynosi nową nadzieję, dla kolejnych gier w uniwersum Gwiezdnych wojen.

Gram w RDR2 na PC i – o rety – jaka to piękna katastrofa!
Gram w RDR2 na PC i – o rety – jaka to piękna katastrofa!

Recenzja gry

Rok czekania, miesiące spekulacji, wreszcie oficjalna zapowiedź Red Dead Redemption 2 na PC i kilka tygodni wielkiej ekscytacji. A potem wszystko zniweczone na premierę za sprawą Rockstar Games Launchera (i nie tylko). Ale katastrofę wciąż da się cofnąć.

Komentarze Czytelników (30)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
11.10.2013 13:17
GimbusomNIE
GimbusomNIE
77
Pogromca Gimbusów

No co wy ! GTA V ONLINE to najlepsza gra z wszystkich gier i basta a jak ktoś się nie zgadza to tylko dlatego, że nie ma konsoli itd. itd. !!!! :D

11.10.2013 13:24
odpowiedz
freefall
40
Niszczyciel

Wiem, że ocena jest subiektywna i zależy od recenzującego, aczkolwiek myślę, że GTA: O zasługuję co najmniej na ósemeczkę ;)

11.10.2013 13:26
rog1234
odpowiedz
rog1234
77
Dragon Install

Wszystkiego jest obecnie za mało. Mało opcji w tworzeniu postaci (zwłaszcza fryzur), wszyscy wyglądają jak klony, mało aktywności (te "fabularyzowane" to i tak powtarzanie kilku schematów w kółko), free roam generalnie zawodzi. Na szczęście gameplay GTAV sprawdza się bardzo dobrze w wyścigach, deathmatchach i survivalach, w których tkwi obecnie cała zabawa z GTAO. Niestety problemy techniczne i baardzo niska opłacalność misji mocno nadwyrężają ocenę również z mojej strony.

Jeśli Rockstar naprawdę przyłoży się i rozwinie to tak bardzo, jak wszyscy chcieliśmy wierzyć, to może być multiplayer wszech czasów - bo już teraz gra się bardzo fajnie.

11.10.2013 13:56
Bezi2598
odpowiedz
Bezi2598
97
Legend

Multiplayer ma naprawdę ogromny potencjał, ale niestety nie wykorzystany na obecną chwilę. Czekam na DLC.

11.10.2013 14:44
odpowiedz
Moonglow
36
Chorąży

O to właśnie chodzi. Można przyznać, ze to na razie taka wersja alpha. Jeśli Rockstar się przyłoży i będzie wspierał Online tak jak zapowiada, to z każdym miesiącem tryb ten będzie coraz lepszy. Na razie jest dobrze, nic więcej.

11.10.2013 15:20
Trzynaście;
😈
odpowiedz
Trzynaście;
98
Trzynastka

Gra roku

11.10.2013 15:24
odpowiedz
Haszon
83
Generał

To zasadniczo nie ma prawa wypalic. Kiedys EA probowalo zrobic cos podobnego, nazywalo sie to All Points Bulletin. Tez mialo byc takim GTA Online, tyle ze bez kupowania posiadlosci. Najpierw wymyslili sobie model abonamentowy, po 2 miesiacach tytul upadl i zrobili z niego F2P, ale i tak w niczym nie pomoglo. Owszem teraz moze byc sporo graczy, ale to tylko dlatego, ze kilkanascie milionow kupilo GTA 5 i chce po prostu sprawdzic jak to wyglada. Najdalej za pol roku nikt juz nie bedzie w to gral.

11.10.2013 15:42
Apokalipsis
odpowiedz
Apokalipsis
59
Senator

Subiektywnie to wersja alpha. Generalnie potencjał wypływa poza mapę gry, bowiem z każdego elementu (stałego) można stworzyć nowe ścieżki rozrywki, a te, które już są cechuje niedopracowanie.

Czasem odnoszę wrażenie, że czegoś tu "brakuje". Niczym w APB.

11.10.2013 18:21
odpowiedz
wcogram
101
Generał

Gra to całość z tryby SP i MP. Dlatego powinna być oceniania jako całość. A nie SP 10 i MP 7.5.

COD'a, BF;a też tak będziecie teraz oceniać?

11.10.2013 20:46
odpowiedz
meloncom
89
Graczu
7.0

ocena wysoka biorąc pod uwagę setki błędów oraz schematyczne do bólu misje fabularne...pomimo wstawki filmowej zazwyczaj misja polega na dojechaniu do jednego miejsca, rozwaleniu przeciwników i zabrania paczki/samochodu w wyznaczone miejsce. NUDA!!!! Do tego nowe misje są dostępne po osiągnięciu odpowiedniego poziomu doświadczenia co w praktyce daje to, że np. Lamar zleca nam tą samą misję 3 razy :D Irytujące błędy (można wpaść w tektury i zginąć, posiadać nieśmiertelność podczas pojedynków z innymi graczami oraz wszystkie bronie na raz) dają się we znaki. Jak dla mnie 7/10 za potencjał.

11.10.2013 21:15
odpowiedz
zanonimizowany942483
1
Konsul

Teraz to jest ochłap do dopracowania. Wyjdzie na PC to zarówno singlowi jak i online będzie można spokojnie dać 10, wszystko będzie dopracowane i ładniejsze. Cierpliwie czekam.

11.10.2013 21:33
taranssj4
odpowiedz
taranssj4
95
Wyznawca Słońca

Też zgadzam się z poglądem że GTA Online to w tej chwili nieźle niedorobione g***. Te ciągłe loadingi! Pomijając fakt że wkosiło mi już jedną postać -.- Bardziej ta gra przypomina amatorski mod niż multi robiony przez profesjonalną firmę.

11.10.2013 22:17
odpowiedz
zanonimizowany698987
53
Generał

Grafa jak sprzed 10 lat - buahahahahahahahahaha!

11.10.2013 22:17
odpowiedz
zanonimizowany698987
53
Generał
1.0

DNO!

11.10.2013 22:33
Predi2222
odpowiedz
Predi2222
101
CROCHAX velox

Zaraz zaraz ,to mp i sp są oceniane oddzielnie ? Widzisz i nie grzmisz ...

12.10.2013 11:01
odpowiedz
laki2217
73
Generał

Ja nadal uważam, że MTA i SAMP najlepiej wyszły z MP. Jednak ocenianie singla i MP osobno? To powinno byc jako jedność. Singiel 10 a MP 7.5? Gra obecnie powinna mieć 8.5 a nie coś takiego.

12.10.2013 11:23
odpowiedz
Nitro2050
97
Konsul

[14] A czy grałeś GTA Online, a skoro wstawiłeś ocena 1 pewnie nie znasz tego lub nie grałeś to po co bzdury wstawiłeś ocena >.<

12.10.2013 11:33
odpowiedz
Sweet1O1
45
Konsul
10

Online jest zajebiste!!!!!!!!! Jak jeszcze zaczną nowe rzeczy dodawać, może zwierzęta wrócą, to będzie naprawdę świetnie

12.10.2013 11:37
FinishedBankai
odpowiedz
FinishedBankai
5
Junior

fajnie jak ludzie czekają 2 tygodnie na multi, a potem okazuje się nie dopracowne

12.10.2013 11:45
Bezi2598
odpowiedz
Bezi2598
97
Legend

Zaraz zaraz ,to mp i sp są oceniane oddzielnie ? Widzisz i nie grzmisz ...

To co redakcja miala czekac na premiere online, zeby moc ocenic singla/
predi w formie widze.

12.10.2013 12:09
Nikuu
odpowiedz
Nikuu
59
Generał

Zresztą (zawarte jest to w recenzji) Rockstar zdecydował się potraktować singla i multi jako oddzielne tytuły.

[16]

Ja nadal uważam, że MTA i SAMP najlepiej wyszły z MP. Jednak ocenianie singla i MP osobno? To powinno byc jako jedność. Singiel 10 a MP 7.5? Gra obecnie powinna mieć 8.5 a nie coś takiego.

Gdyby oba tryby byłyby ocenione razem, to gra w dalszym ciągu uzyska ocenę 10/10, bo multiplayer zostałby potraktowany jako miły dodatek. Tak więc bardzo dobrze, że zdecydowano się stworzyć dwie osobne recenzje, bo dzięki temu można się upewnić, czy warto kupować GTA tylko dla multi/singla.

12.10.2013 12:27
odpowiedz
Raven11
30
Centurion

Ocena uczciwa na chwile obecną. Jednak ja z werdyktem poczekałbym na wprowadzenie do rozgrywki chyba najistotniejszego elementu, czyli napadów (heists). Wówczas ocena moze być o oczko lub nawet półtora wyższa.

12.10.2013 15:28
odpowiedz
YO.001989
4
Legionista
0.5

Jak dla mnie to to GTA Online to BEZ```NADZIEJA

12.10.2013 21:47
kuba1711
odpowiedz
kuba1711
95
Ten post może kłamać?

Szkoda, że APB nie wypaliło, Rockstar miałby jakąś konkurencję, nie jak teraz.

13.10.2013 00:25
xKoweKx [stalker.pl]
👎
odpowiedz
xKoweKx [stalker.pl]
87
Pretorianin

Pewnie gdyby zostało to wydane pod innym tytułem to nawet 5/10 by nie dostało. ;-)

14.10.2013 14:50
odpowiedz
TrickyTomson
2
Junior

Jeśli nie stosuje się do zaleceń widniejących podczas ekranu ładowania to się traci postaci i ma różne problemy. Aktualnie problemów z połaczeniem prawie nie ma, zdarzają się lagi ale tylko samochodów cywilnych co faktycznie jest uciążliwe ale cała reszta dobrze działa. Gra ma potencjał przeogromny, bugi są wyolbrzymiane i trzeba poczekać na nowe opcje. Nie zgodzę się z autorami recenzji, że pieniądze się wolno zarabia ponieważ różnego rodzaju zadań jest tak wiele, że zarobienie na najdroższe aktualnie mieszkanie i kilka drogich samochodów nie było większym problemem i teraz pozostaje tylko przymiarka do najdroższych pojazdów takich jak czołg, odrzutowiec i bojowy śmigłowiec.

29.10.2013 13:31
odpowiedz
filip_550
32
Pretorianin
9.0

Ja po mozolnej pracy i graniu w wyścigi lub misję od Lestera, Rona, czy Martina (tylko oni płacą przyzwoicie) mam teraz 103 lvl:) tak czy inaczej straciłem postać 5 razy, serwery w chmurze nie działały prawie 2 dni, po nowej łatce zabrali połowę wynagrodzenie (pewnie dla tego, żeby kupować kasę) tłumacząc się wyrównaniem gospodarki w grze (co jest śmieszne), zalogować się to do tej pory mam problemy (co śmieszne mogę się zalogować prawidłowo tylko z postaci Trevora:)). Tak czy inaczej molestuję R* codziennie o przywrócenie wynagrodzenia w 100% (wam też radzę to zrobić to może przywrócą:)). Gra i tak jest świetna i spędziłem już dużo czasu nad nią (za dużo) i naprawdę jeżeli będzie trochę tych napadów to będzie dobrze :)

05.11.2013 23:55
odpowiedz
gawel72
7
Legionista

Jeśli traktujecie tą gre jako osobny produkt dołączony do gta V to powinna ona dostać 10/10, bo kto daje dwie gry na jednej płycie w cenie jednej gry? A po za tym nie zapominajcie, że multiplayer będzie ciągle rozwijany więc nie ma sensu wystawiania oceny teraz, ale skoro ją wystawiliście to radzę ją ciągle aktualizować wraz z nadchodzącymi elementami gry.
Ja ten produkt traktują jako jedną grę, kupiłem ją w cenie jednej gry, w jednym pudełku. Według mnie gra zasługuje i tak na 10/10. Samo przejście wątku fabularnego i wykonywanie różnych innych czynności, które wchodzą w skład single-playera, zajęło mi 35 godzin. Po tym czasie miałem może z 65%.. Która gra jest w stanie mi zaoferować tyle rozgrywki? Dlatego oceniam tą gre 10/10

30.12.2013 09:25
odpowiedz
magir
1
Junior

Nie mogę zrozumieć w GTA V Online dlaczego moi przeciwnicy cały czas mnie widzą na radarze i ja ich??!!!! Przed policją da się uciec natomiast przed graczami online nie ma szans. Sądziłem że w takiej grze będzie dało się "wtopić" w tłum poprzez odpowiedni dobór strojów itd. a tu każdy każdego widzi dobrze że jeszcze nie ma na radarze dokładnie rozrysowanych pomieszczeń w mieszkaniach bo bym wiedział czy mój oponent jest teraz kuchni czy w kiblu.

17.08.2014 11:15
Nolifer
odpowiedz
Nolifer
121
The Highest

Na PC z pewnością dojdzie jakaś opcja modowania i takim oto sposobem gra będzie żyła przez długie, długie lata. Przynajmniej taką mam nadzieję.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze