Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Insanely Twisted Shadow Planet Recenzja gry

Recenzja gry 4 sierpnia 2011, 13:02

autor: Przemysław Zamęcki

Gra we wszystko na wszystkim. Fan retro gratów i gier w pudełkach, które namiętnie kolekcjonuje.

Przez estetykę do serca - recenzja gry Insanely Twisted Shadow Planet

Przez estetykę do serca, chciałoby się powiedzieć, patrząc na sposób prezentacji Insanely Twisted Shadow Planet. Zadajemy pytanie, czy to strzelanina z elementami logicznymi, czy gra logiczna z elementami strzelaniny?

Recenzja powstała na bazie wersji X360. Dotyczy również wersji PC

Przekroczyliśmy półmetek tegorocznego Summer of Arcade. Trzecim tytułem z serii pięciu zapowiedzianych jest Insanely Twisted Shadow Planet, autorstwa ekipy Fuelcell Games. Estetykę tej dwuwymiarowej gry logicznej z elementami strzelania (raczej nie odwrotnie) opracował Michel Gagné, animator mający swój udział m.in. w powstawaniu serialu Star Wars: The Clone Wars. Nic więc dziwnego, że ktoś z takim doświadczeniem przygotował produkt schludny i interesujący wizualnie, utrzymany w atmosferze umiarkowanego dziwactwa.

Fabuła nie poraża złożonością, bo i to nie tytuł, w którym miałaby ona jakiekolwiek znaczenie, poza byciem pretekstem do zabawy. Z bardzo przyjemnie i widowiskowo zaprojektowanych animacji, które pojawiają się także w trakcie samej rozgrywki, można wywnioskować, że tytułowa planeta wtargnęła do naszego macierzystego układu i jedynym ratunkiem jest jej infiltracja, czym ma zająć się pojazd jako żywo przypominający latający spodek. Tyle że posiadający o wiele więcej zastosowań niż tylko przysmażanie obcych form życia.

Gra przyciąga bardzo interesującą estetyką.

Z początku spodek dysponuje jedynie powolnie strzelającym działkiem, choć jego efektywność nie jest w sumie taka zła. Tym bardziej że przeciwnicy są dosyć niemrawi i wcale nie ma się odczucia, że wyposażono ich w krwiożercze instynkty. Przez większą część gry sprawiają wrażenie raczej leniwych i na dobrą sprawę nawet nie musimy z nimi walczyć, bo wielokrotnie o wiele łatwiej jest ich po prostu zignorować i przelecieć sobie spokojnie pomiędzy nimi. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe i wśród owych leniwców znajdują się i tacy, którzy zaprojektowani zostali jako kamikaze, a więc ich jedynym celem jest w miarę szybkie zbliżenie się do naszego pojazdu i jego detonacja. Ale to raczej wyjątki potwierdzające regułę, że Insanely Twisted Shadow Planet wbrew temu, co na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, wcale nie jest jeszcze jedną strzelaniną, klonem Stardusta czy Geometry Wars. Znacznie więcej łączy ją z takimi tytułami, jak np. Pixeljunk Shooter, tyle tylko, że ISTP jest odrobinę wolniejsze. No i nie rozgrywa się żadnym organizmie, co nie zmienia faktu, że nasz spodek dużą część przygody spędza także pod wodą, a i zabawy cieczą, poprzez m.in. regulację poziomu lustra tejże wody, również w nim nie brakuje.

Standardowym wyposażeniem każdego latającego spodka jest skaner. Dzięki niemu możemy poznać sposób, w jaki powinniśmy oddziaływać na interaktywne elementy otoczenia. To dość mocno ułatwia zorientowanie się, czego gra od nas oczekuje, i tak naprawdę nie jestem przekonany, czy ta możliwość powinna się w niej znaleźć. Z jednej strony w grze logicznej to zbytnie ułatwienie, z drugiej – zdecydowana większość „zagadek” związanych z oddziaływaniem na części lokacji występuje więcej niż raz, a więc po pierwszym sukcesie w rozwiązaniu danego problemu o dalszym wysiłku umysłowym nie może już być mowy.

Recenzja gry Spyro Reignited Trilogy – wielki powrót smoczej legendy
Recenzja gry Spyro Reignited Trilogy – wielki powrót smoczej legendy

Recenzja gry

Smok Spyro to kolejna po Crashu Bandicoocie legenda pierwszego PlayStation, która powraca w naprawdę wielkim stylu. Reignited Trilogy jest świetnym zestawem trzech gier, które zaoferują dobrą zabawę zarówno starym, jak i młodziutkim fanom platformówek.

Recenzja gry Hello Neighbor – sąsiad z piekła rodem? Nie, gra z piekła rodem
Recenzja gry Hello Neighbor – sąsiad z piekła rodem? Nie, gra z piekła rodem

Recenzja gry

Hello Neighbor to pozycja tak niesamowita, że zmieniła moje podejście do oglądania filmików z rozgrywki na YouTube. Odkryłem, że w przypadku niektórych tytułów lepiej oszczędzić sobie cierpień i zamiast samemu grać – patrzeć, jak męczą się inni.

Recenzja gry Super Mario Odyssey – Mario jest super!
Recenzja gry Super Mario Odyssey – Mario jest super!

Recenzja gry

Ponoć na konsolę Nintendo Switch nie ma gier. Skoro tak, nie pozostaje mi nic innego, jak stwierdzić, że nie grałem w wyśmienite Super Mario Odyssey.

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
04.08.2011 14:26
zanonimizowany729461
15
Pretorianin

Takie gry to zazwyczaj darmowe flashówki.
P.S.
<[Chciałeś napisać że jesteś pierwszy, ale i tak któryś napisze że jest drugi lub trzeci...]>

04.08.2011 14:55
odpowiedz
Harry M
126
Master czaszka

ładne, ładne

04.08.2011 15:11
odpowiedz
Amperomierz
39
Pretorianin

"Insanely Twisted Shadow Planet to logiczna gra zręcznościowa z elementami strzelania "

Bzdura, przecież to jawna Metroidvania! W Shadow Complex nikt nie narzekał na backtracking, w końcu to ważna część tego gatunku.

04.08.2011 21:27
odpowiedz
Tuminure
90
Senator

Takie gry to zazwyczaj darmowe flashówki.
Powiedz to ludziom od Loco Roco...

W Shadow Complex nikt nie narzekał na backtracking
Bo mało kto w ogóle zna tę grę. Jeżeli uważasz inaczej, to zauważ, że nikt (albo prawie nikt) nie chwali tej gry jako xboxowy exclusive.

05.08.2011 12:35
odpowiedz
Amperomierz
39
Pretorianin

@Tuminure
Nie moja wina, że ludzie są głupi. :P
Fakt, SC nie jest najbardziej znaną grą na X360, ale fani gatunku go kochają.

05.08.2011 16:31
odpowiedz
Drau
82
Legend

Nie przesadzajcie z tym backtrackingiem, w porownaniu do SC, praktycznie go nie ma.

05.08.2011 16:48
odpowiedz
victripius
89
Joker

Gra nie jest jakaś powalająca, ale jak ktoś nie ma w co grać w wakacje to może sobie to kupić. Jak dla mnie jest więcej lepszych i dłuższych produkcji. Recenzja spoko :D

17.08.2011 01:05
odpowiedz
Nolifer
113
The Highest

Szkoda tylko że ta gra jest tak krótka , to jest moim zdaniem największy jej minus , nie lubię krótkich gier.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze