Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Recenzja gry 22 listopada 2001, 09:51

autor: Sznur

FIFA 2002 - recenzja gry

FIFA 2002 to kolejna adaptacja jednej z najlepszych gier sportowych o piłce nożnej z Electronic Arts. W porównaniu z poprzednią edycją grafika w grze uległa znaczącym zmianom, poprawiono i ulepszono również wiele aspektów samej gry na boisku.

Recenzja powstała na bazie wersji PC.

Nad fenomenem całej serii FIFA, która od lat wychodzi ze stajni sportowego oddziału Electronic Arts, z pewnością nie trzeba się zbytnio rozwodzić. O grach z tego cyklu słyszał prawie każdy posiadacz komputera, niekoniecznie będąc zapalonym fanem piłki nożnej. Mimo iż od początku produkty EA Sports wiodły prym wśród gier sportowych, a z roku na rok następowała ich ewolucja, tylko niektóre edycje stawały się tymi najbardziej przełomowymi. Dotyczy to również powstającej od 1995 roku serii FIFA, której już pierwsza edycja (FIFA Soccer) biła na głowę inne gry typu „soccer”. Pierwszy poważny krok naprzód, przybliżający zręcznościową w gruncie rzeczy rozgrywkę do boiskowego realizmu wprowadziła FIFA 96. Kolejnym, nazwijmy to przełomem była gra FIFA 98: Road to World Cup oraz World Cup 98, gra wypuszczona z okazji Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej we Francji. W przyszłości dało to podstawy do stworzenia kolejnej edycji (FIFA 99) przez większość graczy uznawanej za najlepszy dotychczas tytuł z tej serii. W następnych edycjach zmiany były jedynie kosmetyczne, polegając najczęściej na wprowadzeniu uaktualnień składów drużyn czy statystyk poszczególnych zawodników. Dzięki temu FIFA 99 zachowała palmę pierwszeństwa... aż do końcówki roku 2001, gdy ukazała się FIFA 2002.

Mimo iż jestem zagorzałym kibicem piłkarskim, nigdy szczególnie nie pociągał mnie zręcznościowy tryb rozgrywki w różnego typu symulacjach piłki nożnej (zaznaczam, że nie stronię od gier akcji). Zwykle bardziej skłaniałem się ku przeróżnym managerom piłkarskim, typu Championship Manager czy FA Premier League Manager, w którym miałem poczucie pełnej kontroli nad swoją drużyną. Nawet wielokrotne próby przełamania się za pomocą sławetnej FIFY 99 i jej następców nie były w stanie przykuć mnie do gry na dłużej niż na rozegranie jednego czy dwóch sezonów. Zupełnie inaczej stało się gdy w me ręce wpadła FIFA 2002. Realizm zbliżony do tego co oglądamy w relacjach telewizyjnych, dokładnie oddane animacje zawodników, łącznie z rysami twarzy oraz jej mimiką, jak również towarzyszący nam cały czas niesamowity aplauz publiczności wprowadza naprawdę gorącą atmosferę. Wszystkie spotkania relacjonuje na żywo dwóch legendarnych sprawozdawców angielskich: John Motson i Andy Bray, których to komentarz, mimo iż dotyczy aktualnych wydarzeń na boisku, jest urozmaicony.

Jednak to co w FIFA 2002 jest najbardziej rewolucyjne to całkowicie zmodyfikowany system podań, zapewniający dużą swobodę i różnorodność zagrań. Nareszcie możemy grać w piłkę nożną opartą na nowoczesnych zasadach, długimi podaniami z pominięciem drugiej linii. Stało się to możliwe dzięki wprowadzeniu prostopadłych podań czy też „wrzutek” na wolne pole zarówno po ziemi jak i górą (loby). Na dodatek możemy łatwo wyprowadzić rywali w pole podkręcając podania i strzały na bramkę. Szczególnie przydaje to się przy „dośrodkowaniach” na pole bramkowe, dzięki czemu bramkarz ma problemy z przechwyceniem piłki oraz przy bezpośrednich strzałach skierowanych na długi słupek. Nie dość tego, przy przeprowadzaniu ataku możemy podawać piłkę w tempo do wychodzącego na czystą pozycję zawodnika. Kierunek w którym powinniśmy skierować podanie zaznaczony jest wtedy na murawie linią przerywaną. Decydujemy również o sposobie oddania strzału na bramkę rywali, oraz w który obszar bramki powinno być skierowane uderzenie.

Recenzja gry FIFA 19 – najlepsza odsłona ostatnich lat?
Recenzja gry FIFA 19 – najlepsza odsłona ostatnich lat?

Recenzja gry

Dzięki licencji na Ligę Mistrzów oraz dającym zaskakująco dużo frajdy trybom „House Rules” FIFA 19 zrobi furorę przy spotkaniach z zakochanymi w futbolu znajomymi. Szkoda tylko, że w modułach dla samotnych graczy innowacji nie ma praktycznie wcale.

Recenzja gry FIFA 18 – kolejny udany sezon
Recenzja gry FIFA 18 – kolejny udany sezon

Recenzja gry

FIFA 18 proponuje spokojną ewolucję dotychczasowych rozwiązań. Mamy zmiany w trybie fabularnym, karierze, poruszaniu się zawodników i tempie akcji, ale rewolucji tu nie uświadczycie. Tylko czy to źle? W końcu zwycięskiego składu się nie zmienia…

Recenzja gry Pro Evolution Soccer 2018 – lepsze przyjacielem dobrego
Recenzja gry Pro Evolution Soccer 2018 – lepsze przyjacielem dobrego

Recenzja gry

Czas na powrót na wirtualne boiska! Jako pierwsza do boju staje nowa część serii Pro Evolution Soccer – odsłona z numerkiem 2018 znów tanio nie sprzeda skóry FIF-ie.

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
16.09.2017 17:28
wlodzix®
98
Zapach starca

Recenzja mnie przekonała: kupuje :D idem do media marktu zaraz