Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Recenzja gry 5 stycznia 2004, 13:14

autor: Bakterria

Prince of Persia: Piaski Czasu - recenzja gry

Prince of Persia: The Sands of Time jest czwartą edycją popularnej serii gier zręcznościowych, zapoczątkowanej w 1989 roku za sprawą Jordana Mechnera i firmy wydawniczej Broderbund.

Recenzja powstała na bazie wersji PC.

Podczas pisania wstępu do swoich recenzji, niejednokrotnie już odwoływałem się do mniej lub bardziej zamierzchłej przeszłości, przytaczając mniej lub bardziej uzasadnione powiązania z opisywanymi grami. Chcąc nie chcąc, jestem zmuszony, aby uczynić tak i tym razem. Trudno wszakże nie cofnąć się w czasie do pamiętnego roku 1989 w sytuacji, kiedy na twoim biurku leży pudełko z grą „Prince of Persia: Sands of Time”, będącą niczym innym, jak „nowożytną” kontynuacją najwspanialszej dwuwymiarowej platformówki, w jaką kiedykolwiek przyszło się zagrywać rasie ludzkiej!

Trochę historii

Czternaście długich lat temu do wrót firmy Broderbund zapukał domorosły programista o nazwisku Jordan Mechner. Zaproponował on wydanie swojej gry platformowej o przygodach młodego księcia, który walczy z zastępami sługusów przebrzydłego Wezyra w imię swej miłości do pięknej księżniczki. Nietrudno się domyślić, że po ujrzeniu dziełka pana Jordana decyzja jego przyszłych towarzyszy pracy nie mogła brzmieć inaczej, niż: „Jasne! Wchodzimy w to!”.

Wkrótce gra wylądowała w sklepach, zachwycając zarówno wciągającą fabułą, pomysłowością wykonania poszczególnych lokacji, jak i genialną wręcz animacją ruchów kierowanego przez nas bohatera. Walka, bieg, a już nade wszystko momenty podciągania się znad naszpikowanej pułapkami przepaści zapadły do dziś w pamięci wszystkich pamiętających owe czasy.

Druga część gry, wydana niedługo później, oferowała jedynie drobne urozmaicenia względem pierwowzoru. Dużą popularność zawdzięczała więc jedynie sławie oryginału.

Jeszcze gorzej rzecz miała się w połowie roku 1999, kiedy na rynek z wysoko podniesioną głową wkroczyła „Prince of Persia 3D”. Głowa ta szybko została ucięta przez fanów serii, którzy wydanie „PoP” oferujące fatalne sterowanie, niezbyt wysoką grywalność i przeciętną oprawę graficzną uznali za zbesztanie pamięci „Księcia”. O tym, iż chłodne przyjęcie nie było jedynie oznaką wygórowanych oczekiwań świadczy chociażby ocena gry na GOLu, nie przekraczająca 40%.

Powstanie kolejnej części jeszcze do niedawna nie było wcale takie oczywiste. Zniechęcony poprzednią propozycją Mechner jasno stwierdził, że dopóki dany projekt nie przekona go do siebie w 100%, nie pozwoli na kontynuację prac. Od kiedy jednak dane mu było zapoznać się z wstępnymi rezultatami działań ludzi z montrealskiego oddziału UbiSoft - który wcześniej opracował rewelacyjnego Splinter Cell’a - nie było wątpliwości, że szykuje się coś specjalnego.

Recenzja gry Detroit: Become Human – Blade Runner dla mas
Recenzja gry Detroit: Become Human – Blade Runner dla mas

Recenzja gry

Opowiedziana w Detroit historia wciąga, angażuje i zapewnia emocje, ale jednocześnie pełna jest schematycznych wątków i unika jakichkolwiek ambitniejszych zagadnień, przez co nie potrafi na dłużej zapaść w pamieć.

Recenzja gry Fe – krótka przygoda w bajecznym świecie
Recenzja gry Fe – krótka przygoda w bajecznym świecie

Recenzja gry

Fe nie zaskoczy nikogo, kto zwrócił na ten tytuł uwagę na etapie zapowiedzi. Gra oferuje dokładnie to, czego można się było po niej spodziewać – solidne, ale nie wybitne mechanizmy rozgrywki i piękną, klimatyczną oprawę wizualną.

Recenzja gry Life Is Strange: Before the Storm – dużo klimatu, za mało emocji
Recenzja gry Life Is Strange: Before the Storm – dużo klimatu, za mało emocji

Recenzja gry

Life Is Strange: Before the Storm jest jak środkowe odcinki dobrego serialu – ogląda się je przyjemnie, ale w gruncie rzeczy jest to tylko zapychacz między znacznie ciekawszym początkiem i finałem opowieści.

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
24.02.2004 23:12
👍
hermin
0
Legend

Grałem i jestem bardzo pozytywnie zaskoczony.

20.12.2005 13:05
odpowiedz
warriorr
3
Legionista

Mistrzostwo!!! Nawet po 2 latach od premiery MISTRZOSTWO!!!

28.10.2007 10:53
👍
odpowiedz
Neo12
25
Prince of Persia

Gra jest po prostu wspaniała. Co do recenzji nie zgodzę się tylko z fragmentem o tym że pad jest do tej gry lepszy. Mi na klawierce i myszce grało się bardzo dobrze, oryginalne rozmieszczenie klawiszy jest takie jak trzeba, wszystko jest pod ręką, duży plus za to dla studia UBI z Montrealu.

16.11.2007 21:06
😊
odpowiedz
Patrix95
11
Pretorianin

a graliście w Prince of Persia Dusza Wojownika???

18.08.2012 04:50
odpowiedz
miskalo
1
Legionista

Uwielbiam :) Jak na tamte lata niesamowita
Podoba mi się przede wszystkim fabuła i walka

05.11.2012 19:47
odpowiedz
Snack3rS7
2
Konsul

Gra niemal doskonała, polski dubbing wręcz perfekcyjny co się w grach nie zdarza, a cały klimat a zwłaszcza muzyka i fabuła stoi na naprawdę wysokim poziomie, w zasadzie muzyka jest boska i tyle

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze