Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 17 marca 2020, 09:07

autor: NeR1o

Mały telefon – jaki smartfon do 5 cali warto kupić?

Znalezienie telefonu z ekranem do 5 cali nie jest zadaniem łatwym. Im chętniej producenci usuwali ramki wokół wyświetlaczy, tym bardziej powiększali same ekrany. Dlatego wybraliśmy kilka małych telefonów z ekranami do 5 cali, które warto kupić.

Dokładnie 5 lat – o tyle wystarczy się cofnąć, aby zdać sobie sprawę, jak bardzo urosły ekrany w popularnych smartfonach. W marcu 2015 roku Samsung zapowiedział model Galaxy S6, który miesiąc później oficjalnie trafił do sprzedaży. Miał on ekran Super AMOLED o przekątnej 5,1 cala. Dzisiaj zwykły Samsung Galaxy S20 ma wyświetlacz 6,2-calowy, a wariant Ultra nawet 6,9-calowy. Szaleństwo? Zdecydowanie.

Smartfon do 5 cali | Ranking telefonów 2020

  1. Apple iPhone 8 – nadal bardzo solidne urządzenie;
  2. Sony Xperia XZ2 Compact – kompaktowa propozycja dla każdego;
  3. Xiaomi Redmi Go – dobra, tania opcja;
  4. Samsung Galaxy A2 Core – niska półka i niska cena;
  5. myPhone Hammer Active 2 – telefon stawiający na odporność.

Z drugiej strony trzeba uczciwie przyznać, że rozmiary Galaxy S6 i Galaxy S20 są bardzo podobne. Nowszy model jest o zaledwie 8,3 mm dłuższy i o 1,1 mm grubszy (przy czym o 1,4 mm węższy). Nie są to wielkie różnice, a przecież mówimy o modelu z ekranem większym o ponad jeden cal, co daje prawie 2,8 cm po przekątnej. Pomimo zachowania podobnych rozmiarów, nie każdy lubi korzystać z tak wielkich wyświetlaczy. W końcu placem musimy teraz sięgać do samego rogu obudowy urządzenia. Dlatego, chociaż nie było to zadaniem łatwym, wybraliśmy kilka smartfonów z ekranami o przekątnej do 5 cali.

Wystarczy szybki rzut oka na listę, aby uświadomić sobie, że znalezienie przyzwoitego smartfona z ekranem o przekątnej do 5 cali jest naprawdę trudne. Dzisiaj wiele modeli nawet ze średniej lub niskiej półki ma większe wyświetlacze. Ale z drugiej strony – czy to aż tak źle? Przecież rozmiary telefonów nie zmieniły się znacząco na przestrzeni kilku ostatnich lat. Jasne, większy ekran jest mniej poręczny w użytkowaniu, ale za to smartfony niemal bez ramek dużo lepiej się prezentują. Jak to mówią – coś za coś.

TWOIM ZDANIEM

Jaki jest idealny rozmiar wyświetlacza w smartfonie?

4,5-5 cali
50,4%
5-5,5 cala
23,7%
5,5-6 cali
11,2%
4-4,5 cala
7,6%
Większy niż 6 cali
5,1%
Mniej niż 4 cale
2%
Zobacz inne ankiety
Smartfony z najlepszym aparatem | TOP 10
Smartfony z najlepszym aparatem | TOP 10

Smartfony są dzisiaj sprzętami wielofunkcyjnymi, a jednym z najważniejszych aspektów stała się jakość robionych zdjęć. Oto kilka smartfonów, które dzisiaj oferują najlepsze fotografie.

Czy telefony robią się coraz większe i czy jest to problem?
Czy telefony robią się coraz większe i czy jest to problem?

Miłośnicy kompaktowych smartfonów mają coraz większy problem ze znalezieniem modeli odpowiadających ich gustom. Telefony są przecież coraz większe. Czy aby na pewno? Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej temu zagadnieniu.

Najlepszy smartfon do 500 złotych | TOP 10
Najlepszy smartfon do 500 złotych | TOP 10

500 złotych to cena, w której można kupić smartfon zapewniający dobrą wydajność w podstawowych aplikacjach. Przed Wami 10 modeli wartych polecenia osobom z mocno ograniczonym budżetem.