Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Filmy i seriale

Filmy i seriale 29 lipca 2012, 15:17

autor: eJay & fsm

FILMag #8 - Niezniszczalny Bourne w Rzymie

Sierpień w polskich kinach znowu wypełnia spora dawka niezłej rozrywki. Zapraszamy na trzecią część Madagaskaru, najnowszy film Woody'ego Allena i skondensowaną dawkę kultu w postaci filmu Niezniszczalni 2.

Zabiłem dzika, cóż to był za dzik!

1
2
3
4
5

Letniego kinowego urodzaju ciąg dalszy i znowu w zdecydowanej większości mamy do czynienia z filmami rozrywkowymi, lekkimi i efektownymi. Młodzi wyciągną rodziców na trzecią część Madagaskaru, fani prozy Ludluma i talentu Matta Damona sprawdzą, czy nowe wcielenie superagenta w Dziedzictwie Bourne’a ma sens, Colin Farrell postara się, byśmy zapomnieli o Pamięci absolutnej z 1990 roku, a na dokładkę Woody Allen oprowadzi nas po Rzymie, zaś prezydent Abraham Lincoln zabije kilka wampirów. Po cichu liczymy jednak, że bardziej niż kultowa obsada Niezniszczalnych 2 pokaże klasę i zafunduje w tym miesiącu solidny pokaz fajerwerków.

Prócz poznania naszych wrażeń z premier tradycyjnie dowiecie się o najistotniejszych filmowych nowościach, przeczytacie, jakie mamy zdanie na temat ostatniego Spider-Mana, opóźnionego debiutu komedii 21 Jump Street i czy Prometeusz sprostał naszym wygórowanym oczekiwaniom.

eJay & fsm

Premiery sierpnia

Madagaskar 3

INFO:
 • Premiera: 3 sierpnia 2012
 • Oryginalny tytuł: Madagaskar 3: Europe’s Most Wanted
 • Reżyseria: Eric Darnell, Tom McGrath, Conrad Vernon
 • Występują (głosy oryginalne): Ben Stiller, Sacha Baron Cohen, Chris Rock
 • Występują (głosy polskie): Artur Żmijewski, Jarosław Boberek, Piotr Adamczyk
 • Czas trwania: 93 minuty

Kolejny odcinek perypetii sympatycznych zwierzaków, które od kilku ładnych lat pozostają poza swoim środowiskiem naturalnym, czyli nowojorskim zoo. Tym razem Alex (lew), Melman („żyraf”), Gloria (hipopotamica) i Marty („zebr”) podczas długiej podróży prowadzącej do domu trafiają do Europy, gdzie wplątują się w prawdziwie cyrkową aferę. Wędrująca trupa kolorowych zwierzaków to przecież idealna przykrywka dla tego unikającego władz i powrotu do Nowego Jorku towarzystwa. Czwórka bohaterów szybko spotyka ulubieńców publiki – króla Juliana i pingwiny, co od razu staje się gwarancją solidnej zabawy. Lubimy serię Madagaskar, a tłumnie walący do kin rodacy (ponad 2 miliony widzów na drugiej części mówi samo za siebie) powinni zapewnić tej animacji frekwencyjny sukces.

Dziedzictwo Bourne’a

INFO:
 • Premiera: 10 sierpnia 2012
 • Oryginalny tytuł: The Bourne Legacy
 • Reżyseria: Tony Gilroy
 • Występują: Jeremy Renner, Rachel Wiesz, Edward Norton

Jason Bourne był tylko jednym z wielu, a organizacja Treadstone okazała się w rzeczywistości hodowlą superagentów – z taką oto ideą Tony Gilroy postanowił rozwinąć zamkniętą, bądź co bądź, trylogię z Mattem Damonem w roli głównej. Tym razem Bourne'a ma być jak na lekarstwo, a przed szereg wysunie się zupełnie nowy bohater. Aaron Cross to wytrenowana maszyna do zabijania, szybko adaptująca się do nowych sytuacji, aczkolwiek prześladowana przez swoją przeszłość. Szefowie Treadstone, widząc zagrożenie ze strony buntującej się jednostki, postanawiają zamknąć program, zacierając wszelkie ślady. Agent ujdzie jednak z życiem, w czym zasługa również pewnej uroczej pani naukowiec. Dziedzictwo Bourne'a powinno zachęcić widzów przede wszystkim mocną obsadą i widowiskowymi scenami akcji.

Niezniszczalni 2

INFO:
 • Premiera: 24 sierpnia 2012
 • Tytuł oryginalny: The Expendables 2
 • Reżyseria: Simon West
 • Występują: wszyscy, którzy się liczą w biznesie pt. bicie po twarzach

Kult, kult, kult, kult, kult, Kult, kult, kult, kult, kult, kult, kult, kult, kult, kult, kult, kult, kult, kult, kult, kult, kult, kult, kult, kult, kult, kult, kult, kult, kult, kult, kult, kult, kult, kult i jeszcze raz kult. Już sobie wyobrażam zaginającą się czasoprzestrzeń, gdy w jednej scenie pojawią się Sly, Arnold, Willis, Lundgren, Van Damme oraz Chuck Norris. Dziadkowie po raz drugi wracają na pole walki, by chwycić za giwery i rozpocząć masakrę. Brzmi to absurdalne, ale ci goście z przeciętną wieku wynoszącą około 95 lat mają więcej werwy niż całe młode pokolenie żelujących się blondasków z Hollywood. Trzymajmy kciuki, aby żaden z nich nie kipnął w filmie, to będzie szansa na część trzecią!

Zakochani w Rzymie

INFO:
 • Premiera: 24 sierpnia 2012
 • Tytuł oryginalny: To Rome With Love
 • Reżyseria: Woody Allen
 • Występują: Penelope Cruz, Alec Baldwin, Ellen Page, Jesse Eisenberg
 • Czas trwania: 102 minuty

Woody Allen nadal siedzi w Europie i tym razem zapragnął wprawną ręką narysować laurkę Rzymowi. Przy okazji powraca także jako aktor, czego nie robił od niemal 6 lat. Poza reżyserem na ekranie ujrzymy całą masę znanych twarzy – pierwsze skrzypce zagrają wschodzące gwiazdy (Ellen Page i Jesse Eisenberg), którym towarzyszyć będą starzy wyjadacze: Alec Baldwin, Penelope Cruz i Roberto Begnini. Historyjka Zakochanych w Rzymie to kilka przeplatających się romantyczno-komediowych wątków i bez wątpienia szansa na solidną zabawę, ale trochę martwią miejscami bardzo chłodne opinie zza Wielkiej Wody. Niedawno Allen zaliczył potknięcie w postaci Poznasz przystojnego bruneta, mamy więc wielką nadzieję, że w tym wypadku europejskie romanse sprawdzą się lepiej i jakością dorównają ciekawej paryskiej opowieści z zeszłego roku.

Abraham Lincoln: Łowca wampirów

INFO:
 • Premiera: 24 sierpnia 2012
 • Tytuł oryginalny: Abraham Lincoln: Vampire Hunter
 • Reżyseria: Timur Bekmambetov
 • Występują: Dominic Cooper, Benjamin Walker
 • Czas trwania: 105 minut

Oto potencjalnie bardzo niezwykła propozycja. Jej bazą jest powieść Setha Grahame-Smitha, która łączy historię USA z wampiryczną fantastyką. Nad całością czuwa zaś rosyjski reżyser Timur Bekmambetov, który pokazał się od świetnej strony, tworząc ekranizację Straży nocnej i dziennej oraz startując z grubej rury w USA za sprawą filmu Wanted. Tym razem dowiemy się, jak to szesnasty prezydent Stanów Zjednoczonych poświęcił swe życie walce z potworami, po tym jak był świadkiem śmierci swojej matki, ugryzionej przez wampira. Prawda historyczna wymieszana z pełną efektów specjalnych niewiarygodną akcją? Murowana radocha. A przynajmniej taką mamy nadzieję, bo wydaje się, że trudno zepsuć taki temat.

Nietypowe połączenie

Scenarzysta filmu i autor powieści służącej za podstawę obrazu – Seth Grahame-Smith – ma na koncie także inny ciekawy miks. Duma i uprzedzenie i zombie to wyjątkowe spojrzenie na klasyczną powieść Jane Austen, gdzie zakochani w sobie pan Darcy i panna Bennet muszą stawić czoła pladze żywych trupów. W planach była ekranizacja z Natalie Portman w roli głównej, ale niestety sprawa się posypała.

Pamięć absolutna

INFO:
 • Premiera: 31 sierpnia 2012
 • Tytuł oryginalny: Total Recall
 • Reżyseria: Len Wiseman
 • Występują: Colin Farrell, Kate Beckinsale, John Cho, Jessica Biel
 • Czas trwania: 121 minut

Nie jesteśmy zwolennikami rimejkowania wszystkiego co popadnie i nowa Pamięć absolutna zdecydowanie wpisuje się w nasz pogląd. Film Verhoevena ma na karku zaledwie 22 lata, wygląda całkiem dobrze i choć nie jest to największe osiągnięcie kinematografii, to warto do niego wrócić ze względów sentymentalnych. W tym roku jednak zobaczymy wersję ładniejszą, szybszą, efektowniejszą, a zamiast Schwarzeneggera jako Quaid wystąpi Colin Farrell. Nie jesteśmy do końca przekonani, czy to dobry wybór. Czym zaskoczą nas twórcy? Główny twist fabularny został zdradzony już w zapowiedziach i jeśli nie oglądaliście jeszcze poprzedniej wersji – tym lepiej dla Was.

Na Marsie czy na Ziemi?

Obie wersje Pamięci absolutnej oparte są na krótkim opowiadaniu Przypomnimy to panu hurtowo autorstwa Philipa K. Dicka. Zarówno u znakomitego pisarza, jak i u Paula Verhoevena ważnym elementem w podróży Quiada jest Mars. Z kolei Len Wiseman postanowił osadzić akcję w całości na Ziemi, a główny bohater zamiast marzyć o Czerwonej Planecie wybiera nowoczesne miasto Nowy Szanghaj. Jak zapowiada reżyser – nie jest to jedyna rzecz, która ma różnić remake od oryginału.