Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 2 kwietnia 2012, 09:34

autor: Mruqe

Testament Sherlocka Holmesa oraz inne gry Focusa

Oprócz prezentowanej kilka dni temu Gry o Tron, firma Focus Home Interactive planuje wydać w 2012 roku również inne, interesujące tytuły. Wśród nich są m.in. nowe przygody Sherlocka Holmesa.

Nastrojowy, detektywistyczny dreszczowiec, dwa RPG akcji i taktyczny rolplej oparty na figurkowym systemie bitewnym – obok Gry o tron takie właśnie pozycje zaprezentowano dziennikarzom na konferencji Focus Home Interactive. Wszystkie gry jeszcze w tym roku trafią do oferty wydawniczej Ubisoftu. Przyjrzyjmy się im dokładniej.

The Testament of Sherlock Holmes

Testament Sherlocka Holmesa to szósta część wydawanej przez Focus Home Interactive serii studia Frogwares, śledzącej dokonania detektywa wszech czasów. Tym razem mistrz dedukcji uwikłany zostanie w wydarzenia, które spowodują, że w jego uczciwość i moralność zwątpi nie tylko cały Londyn, ale nawet jego nieodłączny towarzysz – doktor Watson. Czy faktycznie bohater wszedł na drogę zbrodni, czy też ktoś próbuje go oczernić? A jeśli mamy do czynienia ze spiskiem mającym na celu zniszczenie genialnego śledczego, to jak wyjaśnić jego dziwne zachowanie – nocne, samotne eskapady, szantażowanie świadków, niszczenie dowodów. Dlaczego niewinny człowiek miałby unikać Scotland Yardu?

Graczom, którzy mieli do czynienia z produkcjami z tej serii, w oczy rzuci się od razu nowy, lepszy silnik graficzny. Już w pierwszej minucie prezentacji, która przedstawiała xboksową wersję gry, dało się zauważyć, że oprawa kolejnej przygody Holmesa stoi na wysokim poziomie. Grafika jest stylowa, miła dla oka i pełna detali. Poprawiono też animację postaci, choć ich mimika podczas wypowiadania kwestii wciąż pozostawia sporo do życzenia. Całość sprawia jednak na tyle dobre wrażenie, że wsiąknięcie w klimat dawnego Londynu powinno przyjść nam wyjątkowo łatwo. Pomoże w tym również bardzo ładnie budująca nastrój muzyka.

Jako że znaczna część fabuły dotyczyć będzie domniemanych występków samego Holmesa, w grze wcielimy się również w jego przyjaciela – doktora Johna Watsona, który spróbuje poszukać wyjaśnienia dziwnego zachowania detektywa. Nie będzie to jednak jedyna dodatkowa grywalna postać. Zdarzy nam się również oglądać Londyn z perspektywy psa!

Testament Sherlocka Holmesa to pierwsza gra z cyklu, która – oprócz PC – trafi na duże konsole. Poprzednia część, w której detektyw zmagał się z Kubą Rozpruwaczem, była debiutem serii na Xboksie. Tym razem grą będą mogli cieszyć się również użytkownicy PlayStation 3. Zdobywaniu nowej publiczności towarzyszyć ma obniżenie poziomu trudności. Dotychczas twórcy ze studia Frogwares starali się wymyślać stanowiące naprawdę spore wyzwanie łamigłówki, za miarę sukcesu gry przyjmując to, ile dni upłynie od premiery do publikacji pierwszego, pełnego poradnika w Internecie. Obniżenie poziomu trudności zadań ma na celu uniknięcie sytuacji, w której gracze, czując frustrację, porzucą rozgrywkę i pozbawią się szansy prześledzenia całej historii do końca. Nie oznacza to jednak, że gra nie będzie zmuszać do wysilania szarych komórek. W dalszym ciągu wymagana ma być duża spostrzegawczość, zbieranie śladów i kojarzenia faktów.

Deweloper obiecuje zagadki złożone, ciekawe i mroczne. Prezentowany na pokazie przykład, w którym badamy scenę makabrycznej zbrodni i potwornie okaleczone ciało ofiary, udowodnił, że dostaniemy w swoje ręce rasowy, dojrzały dreszczowiec z solidną dawką główkowania.

Testament Sherlocka Holmesa to gra przeznaczona zdecydowanie dla dojrzałego odbiorcy.

Interfejs gry prezentuje się solidnie, ale jego wykorzystanie wymaga pomyślunku. Program nie prowadzi nas za rączkę od śladu do śladu i – jeśli tego sobie nie zażyczymy – nie podpowiada gotowych rozwiązań. Intrygująca fabuła, intensywny klimat, ładna oprawa i dobrze pomyślana mechanika – oto wrażenia z prezentacji Testamentu Sherlocka Holmesa. I choć poprzedzał ją pokaz o wiele głośniejszego tytułu – Gry o tron – to właśnie ten detektywistyczny thriller w kuluarach komentowano najczęściej i najprzychylniej. Premiera: wrzesień 2012.

Of Orcs and Men

Wielki, muskularny ork Argail i sprytny, wredny goblin Styx to bohaterowie RPG akcji pod tytułem Of Orcs and Men. Dwaj protagoniści przemierzają ponurą krainę, w której wielka wojna z ludźmi zakończyła się już jakiś czas temu. Ludzie wyszli z niej zwycięsko, a zielonoskóre stwory poniósłszy ogromne straty, zostały skazane na życie banitów i uciekinierów. Jednak nawet triumfatorom nie jest w tym świecie łatwo. Wszystkim bez wyjątku ciąży żelazny uścisk imperatora. Zakończenie jego rządów ma być celem naszego duetu.

W każdej chwili będziemy mieli możliwość przełączenia aktywnej postaci, druga zaś podąży naszym śladem. Zdarzać będą się również momenty, gdy towarzysze rozdzielą się, by jeden z nich mógł wykonać zadanie wykorzystujące jego specyficzne zdolności – a to Styx przeciśnie się przez dziurę w murze, by otworzyć bramę dla czekającego po drugiej stronie orka, to znów Argail utoruje kompanowi drogę, korzystając ze swej ogromnej krzepy.

Testament Sherlocka Holmesa

Testament Sherlocka Holmesa

Of Orcs and Men

Of Orcs and Men

R.A.W.: Realms of Ancient War

R.A.W.: Realms of Ancient War

Confrontation

Confrontation