Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Filmy i seriale 23 listopada 2022, 19:03

autor: Jan Tracz

Aston Martin DB5 – seria o Jamesie Bondzie. Kultowe samochody

Dziś prezentujemy listę najciekawszych aut, bez których nie wyobrażamy sobie kina. Oto lista dwunastu (nieraz nietypowych) samochodów, które wpisały się w historię klasycznego, jak i współczesnego filmu.

Aston Martin DB5 – seria o Jamesie Bondzie

Nie czas umierać, reż. Cary Joji Fukunaga, Universal Pictures, 2021 - Kultowe samochody, bez których kino nie byłyby takie same - dokument - 2022-11-23
Nie czas umierać, reż. Cary Joji Fukunaga, Universal Pictures, 2021
  1. Reżyser: Guy Hamilton
  2. Rok premiery filmu: po raz pierwszy w 1964
  3. Gdzie obejrzeć: Chili, Rakuten

Są dwie rzeczy, które charakteryzują Jamesa Bonda, jednego z najpopularniejszych protagonistów filmowych wszech czasów. Pierwsza to ta nieco zmyślona „licencja na zabijanie”, która pozwala mu spać spokojnie po trudnym dniu w pracy. Druga to jego samochód – motoryzacyjny artefakt sam w sobie.

Legendarny aston martin został wprowadzony w Goldfingerze (1964), czyli w trzecim oficjalnym filmie z serii o Agencie 007. James Bond już wcześniej otrzymywał swoje (zazwyczaj mniejsze) zabawki, ale nie oszukujmy się – brytyjski szpieg musi się jakoś przemieszczać pomiędzy swoimi misjami a czasem wolnym. Ten samochód – zimny i wyrafinowany jak sam Bond – pomagał także w ucieczkach przed różnymi rzezimieszkami.

Aston Martin silnie koresponduje z eleganckim stylem agenta – wszystko musi być dopięte na ostatni guzik. No i nic w tym dziwnego, że Bond otrzymuje takie autko praktycznie w każdej części (jedynie modele są ulepszane). Nasz filmowy agent sponsorowany jest bowiem przez sam rząd brytyjski, a skoro ich reprezentuje, to musi wyglądać najlepiej i najpiękniej zarazem.