Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Źrodło fot. USAF
i
Technologie 14 października 2022, 14:30

Czemu po niebie nie latają samoloty z napędem jądrowym?

Łodzie podwodne czy lotniskowce z napędem jądrowym nie są dziś niczym niezwykłym, ale czy wiecie, że dawniej amerykańscy i rosyjscy wojskowi pracowali nad „atomowymi samolotami”?

Gdy skończyła się druga wojna światowa i opadł bitewny pył, każdy chciał jak najszybciej zapomnieć o tym strasznym czasie. Jednak wojna przyniosła rozwój pewnych technologii, które raczej nie mogły liczyć na szybkie zapomnienie.

Jedną z nich jest technika jądrowa. Gdy tylko człowiek nauczył się rozszczepiać atomy, postanowił użyć tej wiedzy na polu bitwy. Zrzucenie bomb jądrowych na Hiroszimę i Nagasaki na szczęście było jedynym do tej pory militarnym użyciem broni o takiej sile rażenia.

Już w czasie wojny zaczęto zastanawiać się, czy można w pokojowy sposób wykorzystać moc, jaka drzemie w atomach. Okazało się, że kontrolując reakcję jądrową, można otrzymywać dużą ilość ciepła, które łatwo przetworzyć na energię. Tak powstały pierwsze reaktory jądrowe.

Już w czasie wojny, w 1942 roku powstał pierwszy reaktor jądrowy Chicago Pile-1. Jednak jego głównym celem nie była produkcja energii, a zdobycie wiedzy w ramach Projektu Manhattan. Zwieńczeniem tego przedsięwzięcia było wyprodukowanie bomby jądrowej.

Do pierwszej generacji powojennych reaktorów atomowych należały konstrukcje głównie doświadczalne i produkujące energię elektryczną na niewielką skalę. Lecz już wtedy ich możliwości robiły wrażenie i szybko zaczęto myśleć o wykorzystaniu takiego rodzaju zasilania w pojazdach.

Atomowy samolot

Oczywiście niektórzy z Was mogliby pomyśleć o jądrowo napędzanych samochodach. Maszynach, których nie trzeba tankować i mają dużo mocy. Takie pomysły owszem, zaistniały, jednakże nie doszło do ich realizacji. Co innego samoloty, choć to wydaje się kuriozalne, to właśnie z jądrowym napędem w przestworzach eksperymentowało wojsko.

Chodziło w tym przypadku o opracowanie reaktora wystarczająco małego i lekkiego, by mógł zasilać silniki samolotu. Taka maszyna miałaby wystarczająco daleki zasięg, by realizować zadania obserwacyjne daleko nad terenem wroga (czyt. ZSRR) lub przenosić głowice jądrowe – co miało mieć działanie zastraszające.

Początki projektu NEPA (Nuclear Energy Propulsion for Aircraft) sięgają 1946 roku. Badania nad reaktorami jądrowymi dla samolotów były prowadzone z inicjatywy USAF (US Air Force). W 1951 roku projekt NEPA przemianowano na ANP (Aircraft Nuclear Propulsion), w prace zaangażowano też agencję AEC (United States Atomic Energy Commission).

Opracowanie napędu powierzono firmom General Electric, Pratt & Whitney, a także Oak Ridge National Laboratory. Jako odpowiedni samolot do tego zadania wytypowano bardzo nowoczesny ówcześnie bombowiec Convair B-36 (dużo większy następca B-29).

Latające laboratorium jądrowe - Convair XB-36H. Źródło: USAF - Czemu po niebie nie latają samoloty z napędem jądrowym? - dokument - 2022-10-14
Latające laboratorium jądrowe - Convair XB-36H. Źródło: USAF

Był on wtedy największym wojskowym samolotem na świecie, gigantem ze skrzydłami o rozpiętości 70 metrów. B-36 w wersji wykorzystanej w projekcie ANP posiadał aż 10 silników – sześć śmigłowych radialnych Pratt & Whitney R-4360 i cztery turboodrzutowe General Electric J47. Dzięki hermetyzowanym komorom załogi w kadłubie mógł latać na pułapie ponad 12 km.

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej

Wszystko, co musisz wiedzieć o polskiej elektrowni jądrowej
Wszystko, co musisz wiedzieć o polskiej elektrowni jądrowej

Wreszcie mamy konkretne decyzje – Polska będzie miała elektrownie jądrowe. Wiemy już dzięki komu i w jakim miejscu zbudujemy polski energetyczny atom.

10 najdziwniejszych, najbardziej niezwykłych samolotów w historii
10 najdziwniejszych, najbardziej niezwykłych samolotów w historii

Samoloty to jeden z najbardziej użytecznych i niezwykłych wynalazków w historii cywilizacji. Zlikwidował bariery w podróżowaniu i pozwala spojrzeć na świat z zupełnie innej perspektywy – nad chmurami. Oto 10 niezwykłych samolotów w historii techniki.