futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 12 sierpnia 2022, 14:37

5 korzyści, jakie może dać ludzkości baza na księżycu

Księżyc to nasza brama ku gwiazdom. Może zapewnić wstępne doświadczenie i paliwo do podróży na inne planety. Wystarczy założyć na nim bazę.

Spis treści

Źródło rzadkich pierwiastków

Księżyc wydaje się tylko pozbawionym atmosfery wielkim kawałkiem skały w kosmosie, ale to nie do Końca prawda. W rzeczywistości ma on atmosferę, lecz jest ona bardzo rzadka. Detektory ustawione przez astronautów programu Apollo wykryły w jej składzie azot, metan, tlen, tlenek węgla, hel i argon

Dużo ciekawsze jest jednak to, co można znaleźć w jego powierzchni. Tam także jest hel, jednak z naszego punktu widzenia w postaci znacznie bardziej przydatnego izotopu. Hel-3 zamiast dwóch, ma tylko jeden neutron. Co to zmienia?

Można go wykorzystać w detektorach neutronów, np. w wykrywaczach materiałów rozszczepialnych na lotniskach. To cenny pierwiastek także dla kriogeniki, badań nad komputerami kwantowymi i w medycynie. Ale to nie wszystko, nadal nie napisałem najważniejszego.

Hel-3 to potężne źródło energii – czyste, bezpieczne i dalece wydajniejsze niż znane nam paliwa kopalne. 500 kg tego izotopu może produkować 5 GW energii codziennie przez rok (zasilanie dla miasta wielkości Berlina). Rzecz jasna, aby to nastąpiło, potrzebna jest fuzja jądrowa. To w tym procesie hel-3 użyty jako paliwo (łączony z deuterem) może być źródłem energii.

Zostało jeszcze 62% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej

Co Chińczycy osiągnęli w kosmosie? Lista jest imponująca
Co Chińczycy osiągnęli w kosmosie? Lista jest imponująca

Chiński program kosmiczny obecnie niewiele ustępuje liderom – USA i Rosji. Jak doszło do tego, że pozornie niezainteresowane kosmosem państwo w pozaziemskiej eksploracji dogoniło czołówkę?

Największe wpadki w historii podboju kosmosu
Największe wpadki w historii podboju kosmosu

Człowiek od zarania dziejów patrzy w gwiazdy, marząc niejednokrotnie o dotarciu do nich. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat poczyniliśmy wielki krok w tym kierunku. Nie obyło się jednak bez bolesnych wpadek. Oto najzabawniejsze z nich.