Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Filmy i seriale 28 lipca 2022, 09:27

autor: Ania Orzech

Najlepsze seriale anime na Netflix

Popkultura Japonii zyskuje w naszym kraju coraz większą popularność. Rosnące zainteresowanie anime śmiało wykorzystuje Netflix, który w swojej ofercie posiada wiele świetnych tytułów. Sprawdźcie, które seriale z tej platformy polecamy.

Pomimo faktu, że pomiędzy anime a „zachodnimi”, dobrze nam znanymi animacjami jest tak wiele różnic, te japońskie produkcje zyskują coraz więcej miłośników. W dużym stopniu przyczynił się do tego łatwiejszy z roku na rok dostęp do dzieł kultury z Kraju Kwitnącej Wiśni. Teraz, w erze Internetu, który otworzył nam na oścież drzwi do japońskiej popkultury, nikogo nie dziwi nagły wzrost zainteresowania tym tematem.

Mimo to dojście do w pełni legalnych odcinków anime są w naszym kraju wciąż mocno ograniczone, gdyż największa platforma dystrybuująca japońskie seriale animowane, Crunchyroll, ze względów licencyjnych oferuje Polakom mocno okrojony asortyment.

I tutaj z pomocą przychodzi Netflix, który zdaje się coraz śmielej implementować do swojej oferty nowe pozycje dla fanów japońskich animacji. W tym zestawieniu przedstawimy najlepsze naszym zdaniem anime dostępne w bibliotece czerwonej platformy, z którymi zdecydowanie warto jest się zapoznać.

Poniższa lista nie jest rankingiem, a kolejność tytułów jest przypadkowa.

Neon Genesis Evangelion

  1. Gatunek: mecha
  2. Reżyser: Hideaki Anno
  3. Liczba sezonów: 1
  4. Liczba odcinków: 26 + filmy

Zaczniemy od prawdziwego klasyka. Neon Genesis Evangelion to kultowa i ponadczasowa seria, która skradła serca fanów japońskiej animacji z całego świata. Nic w tym dziwnego, gdyż anime to spełnia wszystkie wymagania, jakie są potrzebne do stworzenia produkcji, którą nie tylko uznaje się za dobrą, ale i zapamiętuje na resztę życia.

NGE rozpoczyna się jak każdy inny tytuł z gatunku mecha i przedstawia poczynania dzieci zasiadających za sterami humanoidalnych robotów, broniących ludzkości przed najeźdźcami z kosmosu, w tym przypadku przed przybywającymi pojedynczo gigantycznymi stworzeniami zwanymi Aniołami. Głównym bohaterem serii i zarazem jednym z wybrańców jest czternastoletni Shinji Ikari posiadający zdolność pilotowania tytułowych Evangelionów.

Jest to jednak tylko otoczka – chwilę późnej fabuła schodzi z utartych szlaków i zaczyna skupiać się na dogłębnej analizie osobowości bohaterów, ukazuje ich liczne rozterki oraz bliżej przygląda się ludzkiej psychice. Anime bardzo sprawie przemyca także filozofię reżysera oraz obrazuje depresję, na którą zresztą długo chorował. Filozofia ta niesie ze sobą poważną naukę i rozważania o sensie istnienia, smutku, radości, przyjaźni i samotności. Gdyby tego było mało, seria wręcz ocieka motywami biblijnymi, a sam tytuł nawiązuje do Świętej Księgi.

Neon Genesis Evangelion to świetna seria dla fanów robotów, ale także dla osób, które szukają poważniejszego, poruszającego trudne tematy tytułu.