Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Filmy i seriale 22 lipca 2022, 14:17

autor: Jan Tracz

10 odcinków seriali, które były tak mocne, że je zbanowano

Dziś prezentujemy listę dziesięciu odcinków seriali, które – ze względu na zbyt mocną treść lub inne kontrowersje – zostały zbanowane w poszczególnych krajach. Czy obejrzeliście je wszystkie?

Powyższe pytanie jest podchwytliwe, bo jeśli zdarzyło wam się mieszkać w państwie, w którym danego epizodu w ogóle nie wyświetlono, to była spora szansa, że mogliście o nim nawet nie usłyszeć. A jeśli postanowiono nigdy czegoś nie emitować, to skąd taki widz miałby mieć świadomość, że historia serialowego (nie)emitowania pisze się na jego oczach?

I zgoda, nie dotyczy to Polski, która po 1989 roku emitowała wszystko, co mogła, ale raczej rozumiecie, o co mi dokładnie chodzi. Na swój sposób można traktować to zestawienie jako delikatne spoilery, dlatego każda podstrona zaczyna się od nazwy serialu/programu. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, to robicie to na swoją odpowiedzialność! Może być bowiem nieco strasznie lub przynajmniej niepokojąco.

Z Archiwum X

  1. Nazwa odcinka: Dom
  2. Gatunek: science-fiction
  3. Gdzie obejrzeć: Disney+

Pierwszy punkt artykułu jest czymś mocnym, dlatego zachęcam do zapięcia pasów bezpieczeństwa. Pewnie nie ma osoby, która nie obejrzała choć jednego odcinka popularnego serialu Z Archiwum X, w którym dwójka charyzmatycznych agentów FBI odkrywa tajemnice związane z obcymi (i nie tylko). W odcinku Dom muszą zmierzyć się z rodziną Peacocków, którzy okazują się [SPOILERY] psychopatami. Epizod funduje nawet scenę, w której zakopują… żywe dziecko. Dziewiętnaście milionów widzów musiało być w niezłym szoku!

Dom okazał się jednym z lepszych epizodów całego serialu, a przy okazji tak bardzo trudnym do oglądania, że został owiany jakąś mroczną legendą. A dlaczego? Otóż stacja Fox postanowiła nie emitować Domu po raz kolejny (epizod miał swoją premierę w 1996 roku), a ci, którzy wcześniej ominęli tę złowieszczą opowieść, mogli nadrobić odcinek dopiero rok później, podczas maratonu serialu. Nic dziwnego, że był to wybór numer jeden w głosowaniu widzów produkcji. Co więcej, był to też pierwszy odcinek, który ostrzegał widza o mocnej i niepokojącej treści.