filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Filmy i seriale 10 kwietnia 2022, 09:31

autor: Jan Tracz

Najdroższe sceny, które kosztowały miliony

Dziś prezentujemy dziewięć scen filmowych, za które twórcy i wytwórnie zapłaciły całkiem spore sumy. Z jakich tytułów pochodzą? Jaka jest ich historia? Przekonajcie się sami!

Spis treści

Transformers: Ostatni rycerz – scena na śmietnisku

  1. Budżet filmu: 217–260 milionów dolarów
  2. Budżet sceny: 15 milionów dolarów
  3. Gdzie obejrzeć: Netflix, Chili, Rakuten, Player

Raczej nie powinno was dziwić, że Michael Bay pojawia się w tym zestawieniu po raz kolejny! Tym razem mowa o jego widowiskowej serii Transformers, a dokładnie – o część Ostatni rycerz z 2017 roku. Produkcje Baya o wielkich robotach raczej nigdy nie były czymś zbytnio ambitnym, ale nie zapominajmy, że intelektualna jakość nigdy nie była tutaj celem. To rozrywka w najczystszej formie, która ma cieszyć audiowizualnie, a nie pod kątem opowiadanej fabuły.

W tym wypadku zatrzymajmy się na chwilę przy scenie na śmieciowisku, w której pojawia się przerażający Megatron. To właśnie w tym miejscu odbyła się walka dobra i zła. Bayowi udało się dopieścić tę scenę: wynajęto około dziewięćdziesięciu osób, nad całością pracowano dwa miesiące, a scenę kręcono dziesięć dni. Następnie nad wszystkimi innymi efektami twórcy pracowali już w studiu.

I nawet jeśli twórcy otrzymali za ten film osiem Złotych Malin, to gdy zamkniemy oczy na narracyjne głupotki, otrzymamy zadowalający film zrodzony z pasji do Transformersów (i efektów specjalnych).

Jan Tracz

Jan Tracz

Absolwent Film Studies (BA i MA) na uczelni King's College London w Wielkiej Brytanii, aktualnie pisuje dla portalu Collider, WhyNow, The Upcoming, Ayo News, Interii Film, Przeglądu, Film.org.pl i GRYOnline.pl. Publikował na łamach FIPRESCI, Eye For Film, British Thoughts Magazine, Miesięcznika KINO, Magazynu PANI, WP Film, NOIZZ, Papaya Rocks, Tygodnika Solidarność oraz Filmawki, a także współpracował z Rock Radiem i Movies Roomem. Przeprowadził wywiady m.in. z Alejandro Gonzálezem Ińárritu, Lasse Hallströmem, Michelem Franco, Matthew Lewisem i Davidem Thomsonem. Publikacje książkowe: esej w antologii "Nikt Nikomu Nie Tłumaczy: Świat według Kiepskich w kulturze" (Wydawnictwo Brak Przypisu, 2023). Laureat Stypendium im. Leopolda Ungera w 2023 roku. Członek Young FIPRESCI Jury podczas WFF 2023.

więcej