futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 1 kwietnia 2022, 14:40

autor: Marcin Nic

AMD vs Intel - sytuacja na wojnie procesorów w 2022 roku

Wybór odpowiedniego procesora nie jest łatwy. Choć najważniejszych producentów jest dwóch - AMD i Intel, liczba modeli i wariantów może stanowić problem. Doradzamy, ile rdzeni potrzeba i na co zwrócić uwagę przy zakupie CPU.

Spis treści

Procesory Intel - oznaczenia oraz generacje

Na pierwszy ogień rzućmy procesory Intela, które podzielone zostały przez producenta na kilka różnych serii. Wyższe wersje będą charakteryzować się zdecydowanie większym taktowaniem podczas wykonywania zadań na jednym rdzeniu. Im wyższa seria, tym wyższa będzie również liczba rdzeni, większa pojemność pamięci podręcznej, dzięki czemu wydajność takiego procesora będzie zauważalnie lepsza od przedstawicieli innych serii.

  1. Intel Core i9 - jest to seria najwydajniejszych procesorów amerykańskiego producenta. Pierwotnie były one przeznaczone do stacji roboczych, jednak wraz z premierą 9. generacji Coffee Lake Refresh, seria ta zadebiutował jako wariant konsumencki. Procesory z tej rodziny charakteryzują się największą liczbą rdzeni oraz wątków. Obecnie najmocniejszym jej przedstawicielem jest Intel Core i9-12900K. Należy jednak pamiętać, że duża wydajność wiążę się również z wysoką ceną.
  1. Intel Core i7 - do niedawna seria ta stanowiła najwydajniejsze procesory desktopowe Intela. Ich wydajność nie jest na tym samym poziomie co Intel Core i9, jednak mniej wymagający użytkownicy na pewno będą zadowoleni. Układy te będą się idealnie nadawały nie tylko do gier, ale i do bardziej profesjonalnych zastosowań - obróbki wideo zdjęć lub renderowania nagrań wideo.
  1. Intel Core i5 - jest to seria średniopółkowa, którą szczególnie upodobali sobie gracze. To właśnie tutaj znajdują się bardzo popularne obecnie procesory Intel Core i5-12600, które oferują świetny stosunek wydajności do ceny. Jednak niższa cena wiąże się również z mniejszymi osiągami.
  1. Intel Core i3 - to głównie procesory przeznaczone dla mniej wymagających użytkowników, którzy nie są zainteresowani graniem w wysokich detalach. W związku z mniejszą liczbą rdzeni oraz wątków, procesory te nie będą odpowiednim wyborem do zastosowań, które wykorzystują obliczenia wielowątkowe. Jednak będą one idealnym rozwiązaniem w tańszych zestawach komputerowych, a odpowiednie dobranie komponentów pozwoli na upgrade w przyszłości. Najwydajniejszym układem z tej rodziny jest obecnie Intel Core i3-12100.
  1. Intel Pentium/Celeron - procesory, które przeznaczone są głównie dla osób, które składają komputery wykorzystane do pracy w pakiecie biurowym. Oczywiście granie na nich w starsze tytuły jest jak najbardziej możliwe, ale to nie jest z całą pewnością sprzęt gamingowy.

Oprócz wyżej wymienionych modeli wyróżnić można jeszcze Intel Core M oraz Intel Atom, czyli dwie najsłabsze rodziny procesorów amerykańskiego producenta. Są to układy o bardzo niskim zapotrzebowaniu energetycznym, dlatego też najczęściej znajdują one swoje zastosowanie w małych i lekkich laptopach lub urządzeniach konwertowalnych.

Poza nimi wyróżniamy jeszcze między innymi takie serie, jak Intel Xeon, które przeznaczone są głównie do serwerowni. Jednakże problemy na rynku podzespołów sprawiły, że Xeony starszej generacji są bardzo częstym wyborem wśród graczy, którzy chcą skompletować tańszy zestaw komputerowy. Połączenie taniego serwerowego procesora z przeznaczoną do niego płytą główną oraz serwerowymi pamięciami RAM pozwoli na stworzenie całkiem niezłego komputera w niskiej cenie.

Oznaczenia charakterystyczne dla procesorów Intela

Każdy z procesorów dostępnych w ofercie od Intela ma swoje specjalne oznaczenie, które omówię poniżej:

  1. K - procesory z tej serii mają odblokowany mnożnik, dzięki czemu można je podkręcać. Najmocniejszym przedstawicielem jest obecnie Intel Core i9-12900K.
  2. KF - są to procesory z odblokowanym mnożnikiem, umożliwiającym overclocking, jednak pozbawione są one zintegrowanego układu graficznego.
  3. F - oznacza procesor, który nie posiada wbudowanej karty graficznej, dlatego konieczne będzie połączenie go z dedykowanym GPU.
  4. G - oznacza, że zawiera zintegrowany układ graficzny. Procesory te w głównej mierze spotykane są w laptopach. Cyfra po literze określa segment zintegrowanej grafiki (np. Intel Core i3-1115G4).
  5. H - litera ta oznacza, że mamy do czynienia z pełnonapięciowym procesorem wykorzystywanym w laptopach. Najczęściej układy te parowane są z wydajnymi kartami graficznymi, dzięki czemu nadają się świetnie do mobilnego grania.
  6. U - oznaczenie to mówi nam, że procesor jest niskonapięciowy, a laptop wyposażony w taki układ będzie nadawał się do zastosowań domowych lub biurowych. Granie na takim CPU nie będzie więc zbyt komfortowe.
  7. Y - oznacza to, że jest to procesor ultraniskonapięciowy, przeznaczony głównie dla najbardziej kompaktowych laptopów, najczęściej z pasywnym układem chłodzenia.

Marcin Nic

Marcin Nic

Przygodę z pisaniem zaczął na nieistniejącym już Mobilnym Świecie. Następnie tułał się po różnych serwisach technologicznych. Chociaż nie jest typowym graczem, a na jego komputerze znajduje się tylko Football Manager, w końcu wylądował w GRYOnline.pl. Nie ma dnia, w którym nie oglądałby recenzji nowych smartfonów, dlatego początkowo pisał o wszelkiego rodzaju technologii. Z czasem jednak przeniósł swoje zainteresowania bardziej w kierunku kinematografii. Miłośnik NBA, który uważa, że Michael Jordan jest lepszy od LeBrona Jamesa, a koszykówka z lat 90-tych była przyjemniejsza dla oka.

więcej

Do czego oprócz gier potrzebujemy mocnego procesora?
Do czego oprócz gier potrzebujemy mocnego procesora?

Procesor potocznie nazywa się sercem lub mózgiem komputera. Mocne układy przydają się graczom, ale mogą służyć także zupełnie innym celom. Zobaczcie, gdzie najbardziej widać znaczenie dużej mocy obliczeniowej.

12 głupich błędów, które popełniamy, składając komputer
12 głupich błędów, które popełniamy, składając komputer

Karta graficzna wpięta do złej szyny, kabel od monitora w niewłaściwym gnieździe, a może niezdjęta folia? Jakich błędów unikać przy składaniu komputera?

Dlaczego laptopy do gier nie są tak wydajne jak komputery stacjonarne?
Dlaczego laptopy do gier nie są tak wydajne jak komputery stacjonarne?

Przenośne komputery posiadają wiele zalet, ale mają też ograniczenia. Istnieją obiektywne powody, dla których laptop nie będzie tak wydajny, jak komputer stacjonarny.