Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 26 stycznia 2022, 14:40

autor: Miriam "mokosh" Moszczyńska

10 najdroższych tokenów NFT w historii

NFT? Nie każdy wie co to jest, ale wielu wydaje na to duże pieniądze. Jak duże? Oto 10 najdroższych do tej pory tokenów NFT.

Śmiało można powiedzieć, że ostatnio świat wszedł w epokę NFT. O tokenach słyszmy coraz częściej zarówno w temacie gier i kształtującego się powoli gatunku play-to-earn, branży influencerskiej jak i kryptowalut, z których to wywodzą się NFT.

Na naszym portalu znajdziecie już tekst na temat tego, czym są tokeny NFT, jednak dla jasności także tutaj postaram się w jak najbardziej zrozumiały sposób wyjaśnić ten termin. Otóż pod powyższym skrótem kryje się nieco dłuższa nazwa: „non-fungible token”, czyli „niewymienialny token”. Co należy przez to rozumieć? Mianowicie każdy przedmiot posiadający taki token staje się niemożliwy do podrobienia. O jakich „przedmiotach” mowa? To po prostu dowolny cyfrowy plik. Najczęściej będą to grafiki. Tokeny NFT mogą także potwierdzać autentyczność przedmiotów w grach np. skórek, kart kolekcjonerskich, jak całkiem popularne ostatnimi czasy karty Pokemon. Lista rzeczy, których unikatowość można potwierdzić za pomocą NFT może się ciągnąć w nieskończoność.

Warto tu jednak napisać wprost. Jeśli przerobimy grafikę na NFT, wciąż będzie można ją po prostu skopiować i zapisać na dysku jako .jpg, albo wrzucić do sieci. Po prostu nie będzie do niej przypisany śledzony przez sieć blockchain cyfrowy „dowód autentyczności”.

Jak niewymienialne tokeny mają się względem kryptowalut - tym co łączy obie technologie jest funkcjonowanie w oparciu o system blockchain. W najprostszym tego słowa znaczeniu łańcuch bloków można potraktować jak domino - chcąc podmienić, wpłynąć na jeden element, oddziaływać będziemy również na inne. Każda próba zmiany czegoś w środku łańcucha wpłynie na jego inne ogniwa, zostawiając po sobie ślad. Każda „transakcja” jest więc śledzona przez rozproszoną sieć co ma eliminować potrzebę istnienia centralnego sterowania procesem, jak i oszustw.

Skoro mamy wyjaśnione czym są „non-fungible tokens”, teraz czas na zestawienie 10 najdroższych NFT, które do tej pory zostały sprzedane na świecie. Dla leniwych poniżej zamieszczam także spis treści, w przypadku jeśli chcecie jedynie zapoznać się z najdroższą pozycją.

10. CryptoPunk #5217 - Larva Labs - 5,6 milionów dolarów

5217 jest CryptoPunkiem-małpą i zajmuje 34. miejsce pod względem rzadkości obrazków z tej serii. Punków-małp wygenerowanych zostało jedynie 24.

Ranking otwiera reprezentant CryptoPunków, których łącznie na świecie powstało 10 tysięcy i jak nietrudno się domyślić - każdy z nich posiada token NFT. Skąd wzięły się punki? Na pomysł stworzenia tych 8-bitowych, pikselowych obrazków ludzi (i nie tylko) w 2017 roku wpadła firma Larva Labs, którą tworzy dwóch Kanadyjczyków - Johna Watkinson i Matta Halla.

CryptoPunki na początku były jedynie eskperymentem łączącym sztukę i tokeny NFT właśnie. Jak się jednak okazało, pikselowe obrazki szybko zyskały na popularności i teraz ich ceny (wyrażane w walucie Ethereum) sięgają zadziwiająco wysokich progów.

9. OCEAN FRONT - Beeple - 6 milionów dolarów

Trzeba przyznać, że praca ma w sobie coś intrygującego i nieco niepokojącego, jeśli pomyśleć o niej, jako o obrazie naszej planety w przyszłości. - 10 najdroższych tokenów NFT - dokument - 2022-01-26
Trzeba przyznać, że praca ma w sobie coś intrygującego i nieco niepokojącego, jeśli pomyśleć o niej, jako o obrazie naszej planety w przyszłości.

Beeple to pseudonim amerykańskiego artysty Michaela Winkelmanna, który profesjonalnie zajmuje się tworzeniem grafiki cyfrowej oraz animacji. Ocean Front to dzieło należące do jednej z kolekcji dzieł Winkelmanna, które na jego stronie można znaleźć w zakładce Everydays. Obraz miał na celu zwrócić uwagę na sprawę zmian klimatycznych i ich wpływ na środowisko, a kwota, którą kilka miesięcy temu Justin Sun zapłacił za Ocean Front w całości przekazana została na fundację The Open Earth.

Kryptowaluty i tokeny NFT to przyszłość gier?
Kryptowaluty i tokeny NFT to przyszłość gier?

O technologii blockchain słyszał już niemal każdy – kojarzy się ją z kryptowalutami. To jedna strona medalu, bowiem po drugiej są tokeny NFT, które mogą stać się przyszłością gier, zwłaszcza tych sieciowych. Kto bowiem nie chciałby zarabiać na graniu?