Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Technologie 12 stycznia 2022, 14:30

autor: mokosh

Co potrafią dzisiejsze roboty - 11 niesamowitych maszyn

Kiedy w końcu roboty zastąpią ludzi? Te 11 modeli udowadnia, że odpowiedź może brzmieć: "szybciej niż myślicie".

T-HR3

Roboty posiadające sztuczną inteligencję są fajne, ale próbowaliście kiedyś być robotem? Nie? Ja też, ale projekt Toyoty to umożliwia - w pewnym sensie. T-HR3 sterowany jest z poziomu Master Maneuvering System, czyli swojego rodzaju fotela wyposażonego w masę czujników. Pozwala to robotowi bardzo wiernie odwzorować zarówno ruch rąk jak i nóg sterującego. Poza tym z T-HR3 połączone są również okulary VR dzięki czemu możemy na żywo obserwować świat oczami robota.

T-HR3 nie należy do najlżejszych projektów w tym zestawieniu. O ile sam robot waży 75 kilogramów przy „wzroście” 154 cm, to MMS jest już sporo cięższy - jego waga to aż 170 kg. Można powiedzieć, że robot nadrabia tę wadę zasięgiem sterowania, który wynosi blisko 100 kilometrów. Kontynuując temat budowy robota, posiada on również 32 stawy, dzięki którym jest w stanie tak wiernie oddać ruchy człowieka.

Niemniej jednak, robot ten nie trafi do sprzedaży komercyjnej, a swoje zastosowanie znajdzie raczej w zadaniach bojowych pokroju eksploracji trudnych terenów, prac w kosmosie, na budowie czy w przemyśle medycznym.

  1. Producent: Toyota
  2. Rok wydania: 2017
  3. Cena: brak
  4. Strona internetowa: Oficjalna strona Toyota
TWOIM ZDANIEM

Czy obawiasz się, że roboty wyprą ludzi ze zbyt wielu sektorów pracy?

Tak
50%
Nie
50%
Zobacz inne ankiety
5 zawodów, w których ludzie mogą niedługo zostać zastąpieni przez roboty
5 zawodów, w których ludzie mogą niedługo zostać zastąpieni przez roboty

Roboty mogą wykonywać coraz więcej prac, osiągając przy tym często wyższą wydajność od człowieka. Zobaczcie, które zawody są obecnie najbardziej zagrożone zastąpieniem przez automaty?

Mordercze roboty, które pokochaliśmy
Mordercze roboty, które pokochaliśmy

W kinematografii nie brak produkcji z robotami i cyborgami, które skradły serca widzów. Nie należy jednak zapominać, że niektóre z tych na pozór nieszkodliwych tworów są śmiertelnie niebezpieczne i mogą nieźle nabroić.