Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 3 stycznia 2022, 14:40

autor: rassi

Historia laptopów - jak wyglądały i działały pierwsze przenośne komputery

Aż nie chce się wierzyć, że pierwszy przenośny komputer powstał prawie pół wieku temu. Jeszcze wcześniej pojawił się projekt tego typu urządzenia. Jak wyglądali i co oferowali przodkowie współczesnych laptopów?

W latach 70. I 80. XX wieku „przenośny” oznaczało trochę coś innego niż obecnie. Współcześnie też możemy powiedzieć, że kupujemy np. przenośne pralki. W końcu da się je przemieścić z jednego miejsca na drugie. Do tego celu wystarczy już jeden „Pudzian”. Do przetransportowania pierwszych laptopów nie potrzeba było aż tyle siły. Ot radziło sobie z tym dwóch stereotypowych nerdów, a nawet jeden, gdy się mocno sprężył. Nie zmienia to faktu, że komputery były na tyle ciężkie, że raczej nikt nie myślał o tym, aby zabrać je ze sobą do toalety, samochodu, czy łóżka. To drugie byłoby zresztą niemożliwe, bo sprzęt wymagał sieciowego zasilania.

W pierwszych przenośnych komputerach klawiatura nie była na stałe zespolona z laptopem. Źródło: collection.sciencemuseumgroup.org.uk - Historia laptopów - jak wyglądały i działały pierwsze przenośne komputery - dokument - 2022-01-03
W pierwszych przenośnych komputerach klawiatura nie była na stałe zespolona z laptopem. Źródło: collection.sciencemuseumgroup.org.uk

Pierwszy zaprezentowany laptop ważył prawie 30 kg. Wzięcie go w każdej chwili pod pachę i przeniesienie na daleką, a nawet bliską odległość nie było może ekstremalnym pokazem tężyzny fizycznej, ale ciężko było uznać operację za całkowicie nieproblematyczną. Trzymanie go na kolanach po pewnym czasie także nie miało nic wspólnego z komfortem. Zwłaszcza że w parze ze sporą masą szły pokaźne rozmiary obudowy, bo na pewno nie wyświetlacza. Ten był mniejszy niż w dzisiejszych telefonach.

RETRO SPRZĘT – DOSTĘPNOŚĆ I CENA

Jeśli chciałbyś zacząć zbierać stare komputery mamy dla Ciebie niezbyt dobre wiadomości. W momencie tworzenia niniejszego materiału udało nam się znaleźć ofertę sprzedaży tylko jednego modelu (Osborne 1). Cena? Spora, bo ponad 3 tys. zł. Jeszcze kilka lat temu ich dostępność była nieco większa, a wycena znacznie atrakcyjniejsza dla kupujących. Na archiwalnych aukcjach z działającymi egzemplarzami widnieją ceny na poziomie 500-600 zł.

Zanim laptopy zaczęły tak wyglądać, musiały przejść długą drogę. - Historia laptopów - jak wyglądały i działały pierwsze przenośne komputery - dokument - 2022-01-03
Zanim laptopy zaczęły tak wyglądać, musiały przejść długą drogę.

Stare laptopy, które zrewolucjonizowały rynek

Historia mobilnych komputerów jest doprawdy dziwaczna. Projekt pierwszego laptopa był tak rewolucyjny, że maszyna nie miała żadnych szans powstać w czasach, gdy stworzono szkic. W związku z tym pierwszy przenośny komputer w niczym go nie przypominał i miał ogromne rozmiary oraz wagę. Sześć lat później zbudowano już maluszka o masie nieprzekraczającej 2 kg, ale był to tylko wyjątek i w kolejnych latach znów bardzo często do sprzedaży trafiały wielkie maszyny. Spośród wielu modeli wybraliśmy i pokrótce opisaliśmy dziesięć urządzeń. Przy wyborze, oprócz różnorodności, ważne były dla nas laptopy, które okazały się w jakiś sposób przełomowe.

TWOIM ZDANIEM

Czy masz laptopa?

Tak, to mój główny sprzęt do grania
43,2%
Tak, ale na co dzień gram na stacjonarce lub/i konsoli
35%
Nie
21,8%
Zobacz inne ankiety
15 najdziwniejszych kontrolerów do gier w historii
15 najdziwniejszych kontrolerów do gier w historii

Nie samą klawiaturą i myszką człowiek żyje. Graczom bliskie są również kontrolery, które jak się okazuje nie zawsze wyglądały tak standardowo, jak te od Xboksa czy PlayStation. I to właśnie o takich przypadkach chcielibyśmy Wam powiedzieć.

Zainstalowałem Windows 11 na starym laptopie, jak działa?
Zainstalowałem Windows 11 na starym laptopie, jak działa?

W teorii wymagania sprzętowe Windowsa 11 są dość wysokie i wiele osób martwi się, że nie będzie miało do niego dostępu. Mimo ostrzeżeń PC Health Check postanowiłem sprawdzić jak to wygląda w praktyce.

13 najdziwniejszych telefonów komórkowych w historii
13 najdziwniejszych telefonów komórkowych w historii

Patrząc na współczesne smartfony można odnieść wrażenie, że producenci postawili na nudny design. Trudno pomyśleć, że jeszcze stosunkowo niedawno, twórcy potrafili zaskoczyć nietuzinkowymi rozwiązaniami i szalonymi pomysłami.