futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Technologie 20 września 2021, 21:40

Niebezpiecznie mieszkać blisko elektrowni. Czy elektrownia jądrowa może wybuchnąć jak bomba?

Wokół elektrowni atomowych narosło tyle legend, że czasem niemal trzeba wołać wiedźmina, żeby wyjaśnić całe to zamieszanie. A wystarczy tylko zaczerpnąć trochę wiedzy, by wyzbyć się obaw.

Niebezpiecznie mieszkać blisko elektrowni

Panuje przekonanie, że elektrownia jądrowa w pobliżu domostwa stanowi duże zagrożenie. Najlepiej, by była jak najdalej, co najmniej 1000 kilometrów od nas – prawda? Teren wokół elektrowni wyobrażamy sobie jako radioaktywne pustkowie, gdzie licznik Geigera szaleje, a wokoło przemykają stalkerzy i zmutowane zombie.

No może trochę fantazja mnie poniosła. Ale nawet, jak wykreślimy tych stalkerów i zombie, nadal będzie to bzdura. Tak naprawdę można mieszkać z elektrownią atomową za miedzą i nie „świecić w nocy”. Placówki te buduje się często na uboczu bardziej ze względów bezpieczeństwa niż ewentualnej emisji radioaktywności. Rdzeń reaktora jest tak obudowany wieloma warstwami stali i betonu, że wydostanie się promieniowania jest niemożliwe.

Elektrownia jądrowa umieszczona w pobliżu miasta Gosen (Niemcy). - 5 mitów o energetyce jądrowej - dokument - 2021-09-20
Elektrownia jądrowa umieszczona w pobliżu miasta Gosen (Niemcy).

Współczesne elektrownie jądrowe typu PWR (Pressurized Water Reactor – reaktor ciśnieniowy) nie emitują też radioaktywnych cząstek, ani do atmosfery, ani w żaden inny niekontrolowany sposób. Ich elementem charakterystycznym są kominowe chłodnie, nad którymi często unosi się „dym”. Jednak to tylko para wodna, która pochodzi ze skraplacza układu zasilania turbin. Ta woda nie ma kontaktu z rdzeniem reaktora ani nawet z napromieniowaną wodą, gdyż para napędzająca turbiny jest już obiegiem wtórnym.

Zostało jeszcze 42% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Bałbyś się, gdyby elektrownia jądrowa stanęła 10 km od Twojego domu?

Tak
19,6%
Nie
80,4%
Zobacz inne ankiety
Wszystko, co musisz wiedzieć o polskiej elektrowni jądrowej
Wszystko, co musisz wiedzieć o polskiej elektrowni jądrowej

Wreszcie mamy konkretne decyzje – Polska będzie miała elektrownie jądrowe. Wiemy już dzięki komu i w jakim miejscu zbudujemy polski energetyczny atom.

Te baterie mogą zmienić świat - magazynowanie energii to przyszłość
Te baterie mogą zmienić świat - magazynowanie energii to przyszłość

Odnawialne źródła energii to świetna sprawa, ale ich niestabilność rodzi wiele pytań. Odpowiedzią na wiele z nich może być magazynowanie energii. Przestawimy Wam kilka sposobów przechowywania jej, które mogą sprawić, że OZE będą miały sens.