Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 17 września 2021, 14:50

autor: Krzysztof Osuch

Jak odzyskać dane z dysku?

Jak odzyskać usunięte dane z uszkodzonego dysku? Którymi programami warto się posiłkować? Z jakiego nośnika trudniej je usunąć i co robią z nimi specjaliści? Odpowiedzi na te pytania poznacie w poniższym tekście.

Jedna z ulubionych maksym zawodowych serwisantów dzieli użytkowników na dwie grupy: „Tych, którzy regularnie robią backupy i tych, którzy będą je robić”. Co jednak uczynić, gdy należysz do tej drugiej grupy, a Twoje ważne dane przez nieuwagę zostały skasowane lub nośnik wyzionął ducha? Tu bardzo wiele zależy od konkretnej sytuacji. Jeśli pliki zostały skasowane stosunkowo niedawno i nie zostały nadpisane, a urządzenie jest sprawne, to można próbować je odzyskać jednym z wielu darmowych programów.

Robienie backupu może chwilę potrwać, ale z pewnością warto poświęcić trochę czasu dla bezpieczeństwa i spokoju. - Jak odzyskać dane z dysku? - dokument - 2021-09-17
Robienie backupu może chwilę potrwać, ale z pewnością warto poświęcić trochę czasu dla bezpieczeństwa i spokoju.

Pięć przykazań odzyskiwania danych

 1. Nie wolno niczego instalować na nośniku, z którego dane będą odzyskiwane.
 2. Nie wolno niczego przenosić, kasować itd. Im mniejsza ingerencja w dysk, tym większa szansa, że odzyskiwanie się uda.
 3. Każdy program do ratowania danych musi być instalowany na innym dysku bądź uruchamiany z innego nośnika.
 4. Nie należy zgrywać odzyskiwanych danych na dysk, z którego je odzyskujemy.
 5. Najlepszą opcją jest wykonanie kopi sektorowej nośnika na inny nośnik o takiej samej bądź większej pojemności.

Jaki wybrać program do odzyskiwania danych?

Odzyskiwanie danych może wydawać się trudne, ale z odpowiednim oprogramowaniem wcale nie musi takim być! - Jak odzyskać dane z dysku? - dokument - 2021-09-17
Odzyskiwanie danych może wydawać się trudne, ale z odpowiednim oprogramowaniem wcale nie musi takim być!

Wybór programu, którym będziemy przeprowadzać procedurę ratunkową nie jest prosty. Na rynku mamy wiele popularnych programów, ale każdy z nich ma swoje zalety i wady oraz cechy szczególne.

Lista programów do odzyskiwania danych

 1. Recuva
 2. Pandora Recovery
 3. DMDE
 4. Strong Recovery
 5. Ontrack EasyRecovery
 6. R-Studio

Recuva

Do najpopularniejszych i najbardziej przystępnych narzędzi trzeba zaliczyć aplikację Recuva od firmy Piriform (twórców popularnego CCleanera). Jej głównym atutem jest łatwy w obsłudze kreator odzyskiwania plików, z którym powinien poradzić sobie nawet komputerowy laik. Ponadto Recuva ma także wbudowaną opcję głębokiego skanowania i mniej lub bardziej skuteczne funkcje nadpisywania danych. Ta ostatnia przydaje się szczególnie wtedy, gdy chcemy utrudnić odczytanie wymazanej zawartości, na przykład przy sprzedaży dysku.

Pandora Recovery

Pewną popularnością cieszy się także Pandora Recovery, przemianowana jakiś czas temu na Disk Drill. Swoją popularność zawdzięcza przyjaznemu interfejsowi, który od razu po uruchomieniu rozpoczyna tworzenie indeksu zawartości dysku i wyświetla dane uprzednio skasowane. Największym minusem darmowej wersji programu (bo są też płatne moduły) jest z pewnością ograniczony rozmiar odzyskiwanych plików. Bez płacenia możemy jednorazowo uratować dane o maksymalnej wadze 500 MB. W przypadku plików tekstowych i dokumentów sprawdzi się to świetnie, ale zdjęcia czy filmy, to raczej inna bajka.

DMDE

Będąc przy darmowych programach warto wspomnieć także o DMDE. Aplikacja ta wygląda z dzisiejszej perspektywy wręcz archaicznie, a na dodatek ma pewne ograniczenia w wersji darmowej (bez płacenia można odzyskiwać tyko pliki, a nie całe foldery). Mimo tego uznawana jest za jedno z najlepszych tego typu rozwiązań na rynku. Użytkownicy chwalą je za bardzo wysoką skuteczność oraz dość dużą szybkość działania. Kolejnym atutem jest możliwość uruchomienia DMDE z pendrive’a, co znacznie ułatwia przenoszenie programu pomiędzy różnymi nośnikami.

StrongRecovery

Dwa zdania warto poświęcić także polskiemu projektowi o nazwie StrongRecovery. Umożliwia on odzyskiwanie danych zarówno z dysków, jak i kart pamięci, pendrive’ów oraz wielu innych typów nośników. Posiada dość przystępny interfejs, a internauci często wymieniają go jako ostatnią deskę ratunku, pomagającą w sytuacji, gdy zawiodą wszelkie inne środki. Darmowa wersja jest ograniczona do odzyskiwania maksymalnie trzech plików o maksymalnym rozmiarze 1 GB.

Ontrack EasyRecovery i R-Studio

To krótkie zestawienie popularnych programów zamknę aplikacją Ontrack EasyRecovery. Nie jest on co prawda darmowy, jak niektórzy wymienieni wcześniej konkurenci, a przynajmniej nie ma aktywnej opcji odzyskiwania danych w wersji trial. Pozwoliłem sobie o nim jednak wspomnieć, gdyż jego płatnej wersji używają profesjonalne serwisy zajmujące się ratowaniem danych klientów. Jest ono rozwijane jest od przeszło 15 lat i powszechnie uznawane za jedno z najlepszych rozwiązań zarówno do zastosowań domowych, jak i profesjonalnych. Kolejnym płatnym i lubianym przez serwisantów programem jest R-Studio. Ma ono przewagę nad konkurentami w postaci możliwości odzyskiwania informacji z macierzy RAID oraz systemów MacOS.

Wspomniałem o tym na początku, ale pamiętajcie, że przy próbie odzyskiwania danych, wszelkie programy należy instalować na innym nośniku, aby zapobiec ewentualnemu nadpisaniu danych na urządzeniu, z którego będziemy je odzyskiwać.

TWOIM ZDANIEM

Czy kiedykolwiek musiałeś/aś odzyskiwać ważne dane?

Tak
72,6%
Nie
27,4%
Zobacz inne ankiety