Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 15 listopada 2022, 16:13

autor: Janek Podraza

The Godfather: Imperium Corleone. Gry planszowe - oto nasz ranking na 2022 rok

Gdy wpadają znajomi, nie ma nic lepszego niż dobra planszówka. Wybraliśmy najciekawsze naszym zdaniem gry planszowe, które warto mieć pod ręką.

The Godfather: Imperium Corleone

PODSTAWOWE INFORMACJE

Szacowany czas rozgrywki: 60–90 minut

Liczba graczy: 2–5

Gatunek: gra strategiczna

Klimat: gangsterski

Szukasz The Godfather: Imperium Corleone? Grę kupisz tutaj

Niemal każdy kojarzy Marlona Brando trzymającego na kolanach kota, Ala Pacino podającego do pocałowania rękę przy zamykających się drzwiach czy przede wszystkim fascynującą książkę Maria Puzo. Jeśli te klimaty są Wam nieobce, opowiem zaraz o idealnej grze dla Was, a jeśli nie, i tak istnieje duża szansa, że polubicie tę planszówkę. Świat Ojca chrzestnego doczekał się wspaniałej ekranizacji i choć na grę planszową musieliśmy poczekać nieco dłużej, stanęła ona na wysokości zadania. A co właściwie należy robić w tym Imperium Corleone?

Godfather to gra strategiczna pełną gębą, która dzięki temu, że wręcz zachęca do kombinowania oraz planowania, pozwala naprawdę poczuć się niczym szef mafii. Plansza przedstawia klimatyczną mapę Nowego Jorku wraz z podziałem na dzielnice, które są przedmiotem naszej rywalizacji o wpływy, a także miejscem prowadzenia działalności zarówno legalnej, jak i tej niezgodnej z prawem. Każdy gracz, będąc głową rodziny, ma do dyspozycji swojego dona, doradcę, dziedzica, a także zastęp żołnierzy. Obracamy tu dolarami oraz nielegalnym towarem, wykonując liczne zlecenia, które potrafią sporo namieszać w grze. Co ciekawe, każdy otrzymuje do dyspozycji walizkę i wkłada do niej te pieniądze, które udało mu się uprać, bo przecież nielegalna forsa zysku nie daje. Kiedy dodamy do tego licytacje, w których przekupujemy różnych urzędników, chociażby związkowców czy oficerów policji, a także mechanizm haraczy, gdy działamy na terytorium należącym do innej rodziny, oraz egzekucje wrogów, których figurki trafiają do rzeki Hudson, otrzymamy pełnowymiarowy świat gangsterski.

Godfather to planszówka niesamowicie wręcz wciągająca. Po kilku partiach jesteśmy w stanie dobrze wyczuć jej ducha i mieć niemałą frajdę z planowania kilka kroków naprzód czy prób jak najefektywniejszego zarządzania zasobami lub dostępnymi członkami rodziny. Trudno opisać satysfakcję, gdy na koniec aktu uda się wykonać wszystkie przewidziane ruchy, a jednocześnie wystrychnąć przeciwników na dudków. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że tytułowa rodzina Corleone stanowi jedynie tło naszej rozgrywki, bo wcielamy się tu w donów innych mafii, pomiędzy aktami dowiadując się, co w międzyczasie wydarzyło się u Vita i jego bliskich. Mimo wszystko Godfather to świetnie wykonana gra z przemyślaną mechaniką oraz kapitalnym klimatem.

To jedna z droższych pozycji na naszej liście. Cena planszówki zaczyna się od 500 złotych.

Godfather to gra dla Ciebie, jeśli:

  1. zdarza Ci się składać propozycje nie do odrzucenia;
  2. chcesz poczuć klimat gangsterskiego Nowego Jorku;
  3. nie boisz się negatywnych interakcji;
  4. lubisz planować strategie.
TWOIM ZDANIEM

Grywasz czasami ze znajomymi w planszówki?

Tak
89,4%
Nie
10,6%
Zobacz inne ankiety
Najlepsze gry planszowe na świąteczny prezent 2021
Najlepsze gry planszowe na świąteczny prezent 2021

Grudzień, a szczególnie święta Bożego Narodzenia, to czas, który umilają głównie najrozmaitsze prezenty. I choć zwykle polecamy Wam gry wideo, tak dziś powiemy, jakie planszówki można kupić swoim bliskim.

Najlepsze gry planszowe i karciane – nie tylko Star Wars i Talisman
Najlepsze gry planszowe i karciane – nie tylko Star Wars i Talisman

Powracamy do tematu gier planszowych, ale tym razem nie ograniczając się wyłącznie do produkcji imprezowych – pod lupę bierzemy także tytuły towarzyskie i te dla największych zapaleńców.

Planszówka na imprezę, czyli najlepsze imprezowe gry planszowe i karciane
Planszówka na imprezę, czyli najlepsze imprezowe gry planszowe i karciane

Dixit, Jenga, Jungle Speed. Jeśli te nazwy nic Ci nie mówią, to jesteś szczęściarzem. Oznacza to bowiem, że odkrycie niesamowitego świata imprezowych gier bez prądu dopiero przed Tobą.