Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 15 listopada 2022, 16:13

autor: Janek Podraza

5 sekund. Gry planszowe - oto nasz ranking na 2022 rok

Gdy wpadają znajomi, nie ma nic lepszego niż dobra planszówka. Wybraliśmy najciekawsze naszym zdaniem gry planszowe, które warto mieć pod ręką.

5 sekund

PODSTAWOWE INFORMACJE

Szacowany czas rozgrywki: 10–15 minut

Liczba graczy: 3–6

Gatunek: gra imprezowa

Klimat: rozrywkowy

5 sekund kupisz tutaj

5 sekund jest drugą z najlżejszych według mnie pozycji w tym zestawieniu. To także kolejny tytuł, który świetnie nadaje się na prawie każdą towarzyską sytuację, a do tego będzie doskonałym sprawdzeniem trzeźwości i szybkości myślenia. Oczywiście, jak to zazwyczaj z grami imprezowymi bywa, trudno w nich szukać czegoś więcej niż po prostu dobrej zabawy. Jeśli potrzebujecie czegoś naprawdę ambitnego, rozejrzyjcie się raczej wśród gier strategicznych czy ekonomicznych.

Tymczasem tutaj mamy planszę, na której widnieje tor punktowy w kształcie – a jakże – cyfry 5. Każdy uzbrojony jest w pionek, którego celem jest dotarcie do mety. Szansę na ruch do przodu ma co turę każdy z graczy, a stać się to może na pozór bardzo prosto. Z niezwykle zasobnej talii ciągnięta jest jedna karta z poleceniem: „Wymień 3 X”. Rodzajów zadań jest naprawdę mnóstwo, wystarczy spojrzeć, jak wiele w grze znajduje się kart. Po przeczytaniu pytania z kartonika aktywny gracz ma jedynie 5 sekund na udzielenie poprawnej odpowiedzi. Nie musicie kłopotać się szukaniem stopera, bo gra wyposażona jest w iście cudowną klepsydrę, która po obróceniu wydaje z siebie wesoły odgłos, a następnie rozbrzmiewa jadącymi w dół po spirali kuleczkami – to całkowicie planowane, lekkie rozproszenie. Gdy gracz upora się z zadaniem, jego pionek porusza się do przodu, przybliżając do zwycięstwa. Nie myślcie jednak, że to wszystko, bo pytania mogą przechodzić między graczami, jeżeli nie udzieliło się na nie odpowiedzi, a do tego każdy ma kilka kart funkcyjnych, które wpływają na przebieg rozgrywki.

5 sekund to prosta, jakże przyjemna zabawa, która gwarantuje pełne skupienie połączone z masą śmiechu. Pytania potrafią sprawić niekiedy niemały problem, a jak się domyślacie – czas jest tu największą przeszkodą dzielącą nas od zwycięstwa. Natomiast ogromnym plusem okazuje się fakt, że każda rozgrywka angażuje wszystkich uczestników, więc raczej nikt nie będzie się nudził, nie mówiąc już o zniechęceniu złożonością zasad. 5 sekund gwarantuje szaloną rozrywkę, która zawsze jest na swój sposób odmienna.

Żeby móc sprawdzić swoje możliwości kojarzenia i refleksu swojego umysłu, a przy tym się świetnie bawić w gronie znajomych trzeba będzie wydać niewiele, bo 60-65 zł.

5 sekund to propozycja dla Ciebie, jeśli:

  1. stawiasz na szybkie myślenie;
  2. chcesz sprawdzić swój refleks;
  3. szukasz czegoś, co rozrusza towarzystwo;
  4. niestraszne Ci szalone wyścigi.
TWOIM ZDANIEM

Grywasz czasami ze znajomymi w planszówki?

Tak
89,4%
Nie
10,6%
Zobacz inne ankiety
Najlepsze gry planszowe na świąteczny prezent 2021
Najlepsze gry planszowe na świąteczny prezent 2021

Grudzień, a szczególnie święta Bożego Narodzenia, to czas, który umilają głównie najrozmaitsze prezenty. I choć zwykle polecamy Wam gry wideo, tak dziś powiemy, jakie planszówki można kupić swoim bliskim.

Najlepsze gry planszowe i karciane – nie tylko Star Wars i Talisman
Najlepsze gry planszowe i karciane – nie tylko Star Wars i Talisman

Powracamy do tematu gier planszowych, ale tym razem nie ograniczając się wyłącznie do produkcji imprezowych – pod lupę bierzemy także tytuły towarzyskie i te dla największych zapaleńców.

Planszówka na imprezę, czyli najlepsze imprezowe gry planszowe i karciane
Planszówka na imprezę, czyli najlepsze imprezowe gry planszowe i karciane

Dixit, Jenga, Jungle Speed. Jeśli te nazwy nic Ci nie mówią, to jesteś szczęściarzem. Oznacza to bowiem, że odkrycie niesamowitego świata imprezowych gier bez prądu dopiero przed Tobą.