Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 1 grudnia 2023, 17:19

autor: Janek Podraza

Carcassonne. Gry planszowe - oto nasz ranking na 2023 rok

Gdy wpadają znajomi, nie ma nic lepszego niż dobra planszówka. Wybraliśmy najciekawsze naszym zdaniem gry planszowe, które warto mieć pod ręką.

Carcassonne

PODSTAWOWE INFORMACJE

Szacowany czas rozgrywki: 30–90 minut

Liczba graczy: 2–6

Gatunek: gra dla całej rodziny

Klimat: średniowieczny (ale nie tylko)

Grę Carcassonne kupisz tutaj

Carcassonne to kolejny klasyczny tytuł na tej liście – to, co lata temu zyskało uznanie, nie traci na atrakcyjności tak szybko. Gra zabiera nas do średniowiecznej rzeczywistości miast i traktów, jeśli jednak szukacie klimatycznego tytułu z historycznymi odniesieniami, lepiej wybierzcie inną pozycję. Wynika to z faktu, że ta planszówka bazuje przede wszystkim na dość abstrakcyjnym tworzeniu świata, którego części przechodzą w nasze władanie, byśmy mogli za to dostawać punkty.

Tak jak w Dixicie mieliśmy karty, tak tutaj mamy kafelki. Gra pod pewnym względem przypomina puzzle, ponieważ dobraną w każdej turzej płytkę musimy dopasować do tych, które już zostały wyłożone. Nie opiera się to jednak na systemie wypustek i wklęsłości, a na ilustracjach kafelków, na których znajdziemy części miast oraz dróg w najróżniejszych możliwych konfiguracjach. Wykładając kafelki, budujemy w ten sposób za każdym razem inny świat, a kładąc na nim swoje figurki, przejmujemy jego części, zgarniając za to punkty. Jak łatwo się domyślić, wygrywa gracz z ich największą liczbą. Naturalnie zasady mają swoje niuanse, a do tego istnieje cała rzesza najróżniejszych dodatków, które wzbogacają rozgrywkę o kolejne elementy. Warto także dodać, że powstała nowa wersja Carcassonne, która zamiast do średniowiecza przenosi nas do pewnej dobrze znanej odległej galaktyki.

To kolejny tytuł z prostymi zasadami, jednak z całkowicie odmienną specyfiką od poprzednich pozycji. Carcassonne z jednej strony nie wymaga za wiele rozkminiania, z drugiej skłania jednak do kombinowania opartego na maksymalizowaniu własnych zysków oraz minimalizowaniu zysków przeciwników. Wynika to z faktu, że powiększając miasta czy drogi, możemy szybko zamykać te same obiekty, tyle że należące do naszych przeciwników. Niekwestionowanym plusem tej gry jest także duża frajda, jaką sprawia obserwowanie coraz bardziej rozrastającego się świata. Carcassonne potrafi zapewnić sporo satysfakcji, jeżeli pomyślnie uda nam się zbudować własne imperium, jednocześnie będąc grą otwartą dla pasjonatów, jak i tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z planszówkami.

Cena drugiej edycji wynosi aktualnie 91–100 zł.

Carcassonne to propozycja dla Ciebie, jeśli:

  1. lubisz pogłówkować;
  2. szukasz lekkiego klimatu;
  3. chciałbyś zagrać w coś niezobowiązującego;
  4. pociąga Cię średniowieczna otoczka.

Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!

TWOIM ZDANIEM

Grywasz czasami ze znajomymi w planszówki?

Tak
88,6%
Nie
11,4%
Zobacz inne ankiety
Najlepsze gry planszowe na świąteczny prezent 2021
Najlepsze gry planszowe na świąteczny prezent 2021

Grudzień, a szczególnie święta Bożego Narodzenia, to czas, który umilają głównie najrozmaitsze prezenty. I choć zwykle polecamy Wam gry wideo, tak dziś powiemy, jakie planszówki można kupić swoim bliskim.

Najlepsze gry planszowe i karciane – nie tylko Star Wars i Talisman
Najlepsze gry planszowe i karciane – nie tylko Star Wars i Talisman

Powracamy do tematu gier planszowych, ale tym razem nie ograniczając się wyłącznie do produkcji imprezowych – pod lupę bierzemy także tytuły towarzyskie i te dla największych zapaleńców.

Planszówka na imprezę, czyli najlepsze imprezowe gry planszowe i karciane
Planszówka na imprezę, czyli najlepsze imprezowe gry planszowe i karciane

Dixit, Jenga, Jungle Speed. Jeśli te nazwy nic Ci nie mówią, to jesteś szczęściarzem. Oznacza to bowiem, że odkrycie niesamowitego świata imprezowych gier bez prądu dopiero przed Tobą.