Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 1 grudnia 2023, 17:19

autor: Janek Podraza

Wsiąść do pociągu. Gry planszowe - oto nasz ranking na 2023 rok

Gdy wpadają znajomi, nie ma nic lepszego niż dobra planszówka. Wybraliśmy najciekawsze naszym zdaniem gry planszowe, które warto mieć pod ręką.

Wsiąść do pociągu

PODSTAWOWE INFORMACJE

Szacowany czas rozgrywki: 60–90 minut

Liczba graczy: 2–5

Gatunek: gra strategiczna

Klimat: podróżniczy

Jeśli chcesz wsiąść do tego pociągu, grę kupisz tutaj

Czas na klasykę, której wydane wersje trudno wręcz zliczyć. Jest to gra dość abstrakcyjna w założeniach, a jednocześnie bardzo klarowna i atrakcyjna szczególnie dla tych, którzy widzieli już trochę świata. W tej planszówce klucz do zwycięstwa stanowi budowanie połączeń kolejowych między miastami. Zacznijmy zatem od tego, że wybór, gdzie owo połączenie powstanie, okazuje się naprawdę istotny. W dwóch podstawowych wersjach są to Ameryka i Europa, jeżeli jednak wolimy inne regiony, z pomocą przychodzą wspomniane liczne edycje. W takiej sytuacji możemy zdecydować się chociażby na Azję czy w skali bardziej mikro – np. na Niemcy, które (choć występują w samej Europie) w oddzielnym rozszerzeniu są bardziej szczegółowe oraz wprowadzają specyficzne dla tego kraju zasady.

No dobrze, ale o co w tym wszystkim chodzi? Źródłem naszych działań, jak i w dużej mierze punktacji są tzw. bilety, które pokazują dłuższe trasy między dwoma miastami, np. Lizbona – Paryż. Naszym celem jest faktyczne połączenie tych dwóch metropolii, jednak dodajmy do tego, że zazwyczaj realizujemy kilka różnych biletów jednocześnie, a tereny wokół trasy zajmują także nasi przeciwnicy, więc nie jest to takie proste i oczywiste, jak może się na pozór wydawać. Połączenia między miastami tworzymy dzięki dobieranym na rękę kolorowym kartom pociągów. Jeśli chcemy zbudować – powiedzmy – połączenie składające się z trzech czerwonych pól, potrzebujemy do tego trzech czerwonych kart. Wszystko kręci się więc wokół zbierania potrzebnych kart, znajdowania najkrótszych tras i ścisłej rywalizacji z przeciwnikami, bo cóż oprócz omijania ich, czasami mniej lub bardziej intencjonalnie, może zabudować ważne dla nich połączenie?

„Pociągi” to gra bardzo lekka, a zarazem pozwalająca na przyjemną oraz wymagającą wcale nie tak małej dozy myślenia rozgrywkę. Nigdy nie wiadomo, co nas czeka, a do tego gra okazuje się nieprzewidywalna nie tylko dzięki ruchom przeciwników, ale także czynnika losowego wynikającego z tego, jakie karty są aktualnie dostępne. Nie da się ukryć, że samo tło rozgrywki, choć bliżej nieokreślone, przez swoje osadzenie w naszym świecie jest bardzo przyjemne, szczególnie gdy patrzymy na dobrze znane nam miasta. Z całą pewnością jest to planszówka dla całej rodziny czy zróżnicowanej paczki przyjaciół, która pozwoli naprawdę miło spędzić czas.

Wsiąść do pociągu to propozycja dla Ciebie, jeśli:

  1. lubisz planować;
  2. szukasz przyjemnej i inteligentnej rozrywki;
  3. gustujesz w podróżowaniu;
  4. chcesz kogoś wprowadzić w bardziej ambitne planszówki.
  5. jesteś w stanie wydać ok. 145 zł
TWOIM ZDANIEM

Grywasz czasami ze znajomymi w planszówki?

Tak
88,6%
Nie
11,4%
Zobacz inne ankiety
Najlepsze gry planszowe na świąteczny prezent 2021
Najlepsze gry planszowe na świąteczny prezent 2021

Grudzień, a szczególnie święta Bożego Narodzenia, to czas, który umilają głównie najrozmaitsze prezenty. I choć zwykle polecamy Wam gry wideo, tak dziś powiemy, jakie planszówki można kupić swoim bliskim.

Najlepsze gry planszowe i karciane – nie tylko Star Wars i Talisman
Najlepsze gry planszowe i karciane – nie tylko Star Wars i Talisman

Powracamy do tematu gier planszowych, ale tym razem nie ograniczając się wyłącznie do produkcji imprezowych – pod lupę bierzemy także tytuły towarzyskie i te dla największych zapaleńców.

Planszówka na imprezę, czyli najlepsze imprezowe gry planszowe i karciane
Planszówka na imprezę, czyli najlepsze imprezowe gry planszowe i karciane

Dixit, Jenga, Jungle Speed. Jeśli te nazwy nic Ci nie mówią, to jesteś szczęściarzem. Oznacza to bowiem, że odkrycie niesamowitego świata imprezowych gier bez prądu dopiero przed Tobą.