Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 15 listopada 2022, 16:13

autor: Janek Podraza

Small World. Gry planszowe - oto nasz ranking na 2022 rok

Gdy wpadają znajomi, nie ma nic lepszego niż dobra planszówka. Wybraliśmy najciekawsze naszym zdaniem gry planszowe, które warto mieć pod ręką.

Small World

PODSTAWOWE INFORMACJE

Szacowany czas rozgrywki: 60–90 minut

Liczba graczy: 2–5

Gatunek: gra strategiczna

Klimat: fantasy

Smallworld możesz upolować tutaj

Small World to gra zachwycająca swoim jakże prostym, a jednocześnie komicznym pomysłem. Prezentuje ona dobrze znane wszystkim uniwersum, choć nie książkowe czy filmowe. Są tu bowiem i elfy, i krasnoludy, i orkowie, i niziołki, i... trytony, i można by tak wymieniać jeszcze długo. Jednak cała ta barwna ferajna ma jeden dość poważny problem – świat okazuje się zwyczajnie za mały, by ich wszystkich pomieścić. A jak dobrze wiemy z teorii ewolucji, przetrwają tylko najsilniejsi. Każda rozgrywka w Small Worlda będzie zatem swego rodzaju symulacją, kto okaże się zwycięski w tym naprawdę „epickim” starciu o przetrwanie.

Zasady są tu nie tylko ciekawe, ale i bardzo zabawne oraz zaskakujące. Wbrew temu, czego można by się spodziewać, nie wcielamy się tu w jedną tylko rasę, która walczy do upadłego. Nie próbujcie zatem myśleć, kim w tej grze jesteście, zamiast tego pamiętajcie, że to zbyt dynamiczny świat, by na dłużej przywiązywać się do jednego gatunku. Przez kilka tur rozgrywki wcielamy się w różne rasy, a to, jak ten proces będzie wyglądać, zależy wyłącznie od nas, bo w każdym momencie możemy podjąć decyzję, że nasz aktywny gatunek właśnie wymiera. Walczymy więc o każdy skrawek świata między sobą, jednak ras jest zbyt wiele i szybko może się okazać, że naszą nową rasą atakujemy właśnie tereny, które kontroluje nasz poprzedni, wymierający już, gatunek. Na planszy panuje więc prawdziwe szaleństwo, a sytuacja ciągle się zmienia. Żeby było jeszcze zabawniej, każda rasa ma losowo przyporządkowaną cechę specjalną – i tak możemy grać np. „zamożnymi szkieletami”, „latającymi niziołkami” czy „uduchowionymi szczuroludźmi”.

Jak można zauważyć, Small Worlda cechują z jednej strony dość konwencjonalne zasady, polegające na wojennym zdobywaniu terenu, a z drugiej całkowicie niekonwencjonalny klimat oraz prawdziwie zwariowane tempo rozgrywki. Jednocześnie to wciąż gra strategiczna, w której bardzo ważne jest planowanie, a decyzje, kiedy pożegnać daną rasę, by dobrze wykorzystać jej potencjał, ale nie pozostać zbytnio w tyle, mają niekiedy kluczowe znaczenie. To bardzo barwna gra, więc jeżeli pragniecie porządnej rozgrywki oraz szczypty komedii czy wariactwa, już chyba wiecie, po co sięgnąć.

Grę uda Wam się kupić w przedziale cenowym 170–250 zł.

Small World to propozycja dla Ciebie, jeśli:

  1. lubisz lekkie strategie;
  2. gustujesz w zabawnych klimatach;
  3. uwielbiasz fantasy;
  4. szukasz dobrej zabawy.
TWOIM ZDANIEM

Grywasz czasami ze znajomymi w planszówki?

Tak
89,4%
Nie
10,6%
Zobacz inne ankiety
Najlepsze gry planszowe na świąteczny prezent 2021
Najlepsze gry planszowe na świąteczny prezent 2021

Grudzień, a szczególnie święta Bożego Narodzenia, to czas, który umilają głównie najrozmaitsze prezenty. I choć zwykle polecamy Wam gry wideo, tak dziś powiemy, jakie planszówki można kupić swoim bliskim.

Najlepsze gry planszowe i karciane – nie tylko Star Wars i Talisman
Najlepsze gry planszowe i karciane – nie tylko Star Wars i Talisman

Powracamy do tematu gier planszowych, ale tym razem nie ograniczając się wyłącznie do produkcji imprezowych – pod lupę bierzemy także tytuły towarzyskie i te dla największych zapaleńców.

Planszówka na imprezę, czyli najlepsze imprezowe gry planszowe i karciane
Planszówka na imprezę, czyli najlepsze imprezowe gry planszowe i karciane

Dixit, Jenga, Jungle Speed. Jeśli te nazwy nic Ci nie mówią, to jesteś szczęściarzem. Oznacza to bowiem, że odkrycie niesamowitego świata imprezowych gier bez prądu dopiero przed Tobą.