Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 15 listopada 2022, 16:13

autor: Janek Podraza

Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie. Gry planszowe - oto nasz ranking na 2022 rok

Gdy wpadają znajomi, nie ma nic lepszego niż dobra planszówka. Wybraliśmy najciekawsze naszym zdaniem gry planszowe, które warto mieć pod ręką.

Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie

PODSTAWOWE INFORMACJE

Szacowany czas rozgrywki: 60 minut

Liczba graczy: 1–5

Gatunek: gra przygodowa

Klimat: fantasy

Grę kupisz tutaj

Tego świata nikomu przedstawiać nie trzeba i chyba również nie trzeba mówić, co musicie lubić, żeby sięgnąć po ten tytuł. Podobnie jak w przypadku Wiedźmina popularność uniwersum wymyślonego przez Tolkiena przyniosła prawdziwe zatrzęsienie związanych z nim produktów. Co ciekawe, powstało już kilka różnych planszówek wykorzystujących świat dzielnych hobbitów – od strategii po karcianki – a każda z nich zachęca czymś trochę innym. Moim zdaniem to akurat najmłodsza gra z tej grupy, bo właśnie nią są Podróże przez Śródziemie, może okazać się najciekawsza. A wynika to tak naprawdę z dwóch faktów. Po pierwsze, to gra przygodowa pełną gębą, a dla mnie duszą Władcy Pierścieni jest stawianie czoła zagrożeniom w nieprzyjaznych warunkach. Po drugie natomiast, to gra hybrydowa, więc korzysta ona z fantastycznego mechanizmu źródeł elektronicznych.

Podobnie jak chociażby w Detektywie również tutaj aplikacja stanie się Waszym dobrym przyjacielem umożliwiającym wczucie się w historię, którą przeżywacie. Dzięki niej gra za każdym razem wydaje się inna, bo nie dość, że zmieniają się scenariusze, to i wszystkie składowe, takie jak chociażby wydarzenia czy elementy terenu, dodawane są w innej konfiguracji. Podróże przez Śródziemie oferują tradycyjne podejście do fabuły, co oznacza, że oprócz rozbudowanych głównych misji czekają tu na Was też pomniejsze zadania poboczne, które pozwalają jeszcze bardziej wczuć się w grę. W pudełku znajdzie się też wiele różnorodnych elementów – na wspomnienie zdecydowanie zasługują przepiękne figurki, które idealnie przemówią do Waszej wyobraźni.

Podróże to absolutne must have, jeżeli jesteście spragnieni przygód w świecie Tolkiena. Warto jednak podkreślić, że to także kawał dobrej gry i nie ulega wątpliwości, iż można się przy niej fajnie bawić, chociażby z uwagi na to, jak ciekawe oraz angażujące są zawarte w niej wyzwania. Aspekt hybrydowy został tu wykorzystany najlepiej, jak to tylko możliwe, co stanowi niekwestionowaną zaletę, bo możecie zobaczyć, jak wygląda nowa generacja planszówek. Mając przed sobą tak porządny tytuł, nie pozostaje nic innego, jak założyć plecak, wziąć do ręki kij i ruszyć w drogę!

Najtańsze oferty zaczynają się od 333 zł.

Podróże przez Śródziemie to propozycja dla Ciebie, jeśli:

  1. jesteś fanem uniwersum Tolkiena;
  2. chcesz przeżyć niezapomnianą przygodę;
  3. szukasz barwnej gry;
  4. lubisz pozycje hybrydowe.
TWOIM ZDANIEM

Grywasz czasami ze znajomymi w planszówki?

Tak
89,4%
Nie
10,6%
Zobacz inne ankiety
Najlepsze gry planszowe na świąteczny prezent 2021
Najlepsze gry planszowe na świąteczny prezent 2021

Grudzień, a szczególnie święta Bożego Narodzenia, to czas, który umilają głównie najrozmaitsze prezenty. I choć zwykle polecamy Wam gry wideo, tak dziś powiemy, jakie planszówki można kupić swoim bliskim.

Najlepsze gry planszowe i karciane – nie tylko Star Wars i Talisman
Najlepsze gry planszowe i karciane – nie tylko Star Wars i Talisman

Powracamy do tematu gier planszowych, ale tym razem nie ograniczając się wyłącznie do produkcji imprezowych – pod lupę bierzemy także tytuły towarzyskie i te dla największych zapaleńców.

Planszówka na imprezę, czyli najlepsze imprezowe gry planszowe i karciane
Planszówka na imprezę, czyli najlepsze imprezowe gry planszowe i karciane

Dixit, Jenga, Jungle Speed. Jeśli te nazwy nic Ci nie mówią, to jesteś szczęściarzem. Oznacza to bowiem, że odkrycie niesamowitego świata imprezowych gier bez prądu dopiero przed Tobą.