Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 15 listopada 2022, 16:13

autor: Janek Podraza

Wiedźmin: Gra przygodowa (planszowa). Gry planszowe - oto nasz ranking na 2022 rok

Gdy wpadają znajomi, nie ma nic lepszego niż dobra planszówka. Wybraliśmy najciekawsze naszym zdaniem gry planszowe, które warto mieć pod ręką.

Wiedźmin: Gra przygodowa (planszowa)

PODSTAWOWE INFORMACJE

Szacowany czas rozgrywki: 120 minut

Liczba graczy: 2–4

Gatunek: gra przygodowa

Klimat: fantasy

Planszowego Wiedźmina możesz spróbować upolować tutaj

Wydaje się, że trudno byłoby znaleźć w Polsce osobę, która przynajmniej nie słyszałaby o świecie wykreowanym przez Andrzeja Sapkowskiego. Przez ostatnie lata możemy, z niemałym zadowoleniem, obserwować prawdziwy boom na Wiedźmina, i to nie tylko pod naszymi strzechami, ale również za granicą, w tym po drugiej stronie oceanu. Nie dziwi więc fakt, że oprócz jakże znanych gier komputerowych, systemu RPG czy licznych wydań pobocznych, jak chociażby kompendium tego świata, doczekaliśmy się także planszówki z udziałem samego Geralta. Za grę odpowiada Ignacy Trzewiczek, czyli jeden z najbardziej znanych oraz szanowanych twórców planszówek w Polsce, którego dzieła (Osadnicy, Detektyw) już znalazły się na tej liście. Zatem na czym polega rozgrywka?

Należy pamiętać, że Wiedźmin to przede wszystkim gra przygodowa, więc to na przeżywaniu fascynujących historii opierają się jej zasady. Każdy z graczy wciela się w jedną z postaci znanych ze świata zarówno książek, jak i filmów, w tym we wspomnianego wyżej Geralta czy rudowłosą czarodziejkę Triss Merigold. Plansza to mapa równie kultowych lokacji, które mogliśmy poznać przy wielu różnych okazjach, mowa chociażby o wiedźmińskim gnieździe Kaer Morhen czy ponurej stolicy Temerii – mieście Wyzima. Podróżujemy po nich naszymi dzielnymi bohaterami, by wypełniać zlecenia, walczyć z potworami, a także prowadzić śledztwa, których również tu nie brakuje. Co ciekawe, każda z postaci ma swoją specyfikę i nieco odmienny udział w rozgrywce, więc należy spodziewać się sporej różnorodności w trakcie gry.

Wiedźmin to przede wszystkim prawdziwa gratka dla fanów tego uniwersum, bo z pewnością nie oprzecie się możliwości wcielenia się w bohaterów swojego ulubionego uniwersum. Nie musicie być jednak wielkimi miłośnikami świata Sapkowskiego, żeby przy tej planszówce dobrze się bawić, gdyż jest ona przede wszystkim przeżywaniem przygód za pomocą postaci, których poczynaniami kierujemy. Ja przy Wiedźminie zawsze bawiłem się przednio, a to dlatego, że wraz z nieskomplikowanymi zasadami dostajemy tu możliwość przyjemnego wczucia się w te klimaty. Niektórzy tę grę krytykują, ale według mnie, jeżeli szukacie rozgrywki przygodowej, powinniście sięgnąć właśnie po ten tytuł.

Gra znikła ze sklepów, ale wciąż jest dostępna na Allegro. Mowa zarówno o nowych, jak i używanych sztukach. Cena tych pierwszych zaczyna się od 849 zł. „Używka” jest o ok. 600 zł tańsza.

Wiedźmin to propozycja dla Ciebie, jeśli:

  1. jesteś fanem twórczości Sapkowskiego;
  2. czekasz na zew wielkiej przygody;
  3. lubisz pozycje z klimatem;
  4. szukasz lekkiej zabawy z ciekawą mechaniką.
TWOIM ZDANIEM

Grywasz czasami ze znajomymi w planszówki?

Tak
89,4%
Nie
10,6%
Zobacz inne ankiety
Najlepsze gry planszowe na świąteczny prezent 2021
Najlepsze gry planszowe na świąteczny prezent 2021

Grudzień, a szczególnie święta Bożego Narodzenia, to czas, który umilają głównie najrozmaitsze prezenty. I choć zwykle polecamy Wam gry wideo, tak dziś powiemy, jakie planszówki można kupić swoim bliskim.

Najlepsze gry planszowe i karciane – nie tylko Star Wars i Talisman
Najlepsze gry planszowe i karciane – nie tylko Star Wars i Talisman

Powracamy do tematu gier planszowych, ale tym razem nie ograniczając się wyłącznie do produkcji imprezowych – pod lupę bierzemy także tytuły towarzyskie i te dla największych zapaleńców.

Planszówka na imprezę, czyli najlepsze imprezowe gry planszowe i karciane
Planszówka na imprezę, czyli najlepsze imprezowe gry planszowe i karciane

Dixit, Jenga, Jungle Speed. Jeśli te nazwy nic Ci nie mówią, to jesteś szczęściarzem. Oznacza to bowiem, że odkrycie niesamowitego świata imprezowych gier bez prądu dopiero przed Tobą.