Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 15 listopada 2022, 16:13

autor: Janek Podraza

Detektyw – gra planszowa. Gry planszowe - oto nasz ranking na 2022 rok

Gdy wpadają znajomi, nie ma nic lepszego niż dobra planszówka. Wybraliśmy najciekawsze naszym zdaniem gry planszowe, które warto mieć pod ręką.

Detektyw – gra planszowa

PODSTAWOWE INFORMACJE

Szacowany czas rozgrywki: 120–180 minut

Liczba graczy: 1–5

Gatunek: gra hybrydowa

Klimat: kryminalny

Detektywa kupisz tutaj

Detektyw zrobi z Was na kilka godzin pierwszorzędnych (mam nadzieję) śledczych, którzy rozwiązują najtrudniejsze i najbardziej osobliwe sprawy. Planszówka ta opiera się na naprawdę prostych zasadach, które stanowią jedynie tło dla prawdziwego mięsa gry – kryminalnych intryg. Nie myślcie jednak, że będą to tylko banalne przypadki rodem z Ojca Mateusza. Nic z tych rzeczy. Jako specjalni funkcjonariusze podlegającej FBI agencji Antares dostaniecie sprawy, których wszyscy inni boją się podjąć...

Każda rozgrywka polega tu na rozwiązywaniu oddzielnej i całkowicie unikatowej sprawy. Wynikają z tego dwa fakty. Po pierwsze, ta gra jest w pewnym stopniu skończona, choć dostępnych spraw jest naprawdę dużo. Po drugie, śledztwo zawsze można przerwać, by później wrócić do rozgrywki, dzięki czemu na partię Detektywa nie trzeba mieć zarezerwowanych kilku godzin. Jako śledczy macie zazwyczaj parę dni na rozwiązanie sprawy, a każdy dzień podzielony jest na godziny (pościg z czasem jest tu obecny). Poruszając się po różnych lokacjach, wykonujecie standardowe zadania detektywa – zdobywanie dowodów, przesłuchania, przeszukiwanie baz danych oraz łączenie faktów. Prawdziwe bogactwo oferuje przede wszystkim baza danych agencji Antares, z której korzystacie nieustannie. Akta spraw, informacje o podejrzanych, treści przesłuchań, a nawet badania daktyloskopijne, w których porównujecie sygnatury odcisków palców znalezione w różnych miejscach, to prawdziwa perełka tej gry. Wszystko tutaj zrealizowane zostało z największym pietyzmem, a klimat wręcz wylewa się z ekranu. Obsługiwanie aplikacji (lub strony internetowej na komputerze) okazuje się proste i pozwala poczuć się jak prawdziwy śledczy.

Największą zaletą tej planszówki jest to, że całą masę informacji analizujecie sami, a powiązań między nimi nikt za Was nie znajdzie. Będziecie musieli chociażby oddzielić prawdę od fałszu w trakcie przesłuchań, kierując się poziomem stresu rozmówcy. Podobnie działają akta osób, gdzie w czyjeś historii lub nawet danych na temat wzrostu czy znaków szczególnych może kryć się coś ciekawego. (Przykład? Nieznany sprawca był wzrostu świadka X, który mierzy 180 cm). Od sprawy naprawdę trudno się oderwać, a mało co zapewni Wam taką satysfakcję, jak jej rozwiązanie. Detektyw to prawdziwie inteligentna planszówka na miarę XXI wieku.

Cena wielu planszówek oscyluje w granicach 100 złotych. Wpisuje się w to także wycena Detektywa.

Detektyw to propozycja dla Ciebie, jeśli:

  1. lubisz główkować i łączyć fakty;
  2. gustujesz w grach hybrydowych;
  3. w rozgrywce stawiasz na klimat;
  4. chcesz poznać niesamowite historie.
TWOIM ZDANIEM

Grywasz czasami ze znajomymi w planszówki?

Tak
89,4%
Nie
10,6%
Zobacz inne ankiety
Najlepsze gry planszowe na świąteczny prezent 2021
Najlepsze gry planszowe na świąteczny prezent 2021

Grudzień, a szczególnie święta Bożego Narodzenia, to czas, który umilają głównie najrozmaitsze prezenty. I choć zwykle polecamy Wam gry wideo, tak dziś powiemy, jakie planszówki można kupić swoim bliskim.

Najlepsze gry planszowe i karciane – nie tylko Star Wars i Talisman
Najlepsze gry planszowe i karciane – nie tylko Star Wars i Talisman

Powracamy do tematu gier planszowych, ale tym razem nie ograniczając się wyłącznie do produkcji imprezowych – pod lupę bierzemy także tytuły towarzyskie i te dla największych zapaleńców.

Planszówka na imprezę, czyli najlepsze imprezowe gry planszowe i karciane
Planszówka na imprezę, czyli najlepsze imprezowe gry planszowe i karciane

Dixit, Jenga, Jungle Speed. Jeśli te nazwy nic Ci nie mówią, to jesteś szczęściarzem. Oznacza to bowiem, że odkrycie niesamowitego świata imprezowych gier bez prądu dopiero przed Tobą.