futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 23 lipca 2021, 14:44

Najlepsze karty pamięci | Ranking 2021

Polecamy szybkie i atrakcyjnie wycenione karty SD i microSD znanych producentów. Są wśród nich: Samsung, Kingston, SanDisk, GoodRam i Lexar. W zestawieniu znalazły się nośniki o różnej prędkości, które sprawdzą się w odmiennych zastosowaniach – od tych na

Spis treści

Karta pamięci SD Kingston Canvas React Plus

Specyfikacja techniczna:

  1. Typ: SDHC, SDXC
  2. Pojemność: 32GB, 64GB, 128GB, 256GB
  3. Klasa szybkości: C10, UHS-II, U3, V90, A1
  4. Adapter w zestawie: nie, ale jest czytnik

Karty SD oparte na interfejsie UHS-II to wyższy poziom. Korzystają z nich głównie profesjonaliści. Ogromna prędkość odczytu i zapisu pozwala nagrywać filmy 4K z dużą liczbą klatek na sekundę, a nawet zapisywać w czasie rzeczywistym materiał 8K. Zaawansowane nośniki Kingston Canvas React Plus sprawdzą się również podczas robienia zdjęć w formacie RAW. Co jeszcze warto wiedzieć o najszybszej serii w tym rankingu?

Kingston Canvas React Plus to karta SD do zadań specjalnych. Źródło: Kingston - Najlepsze karty pamięci | Ranking 2021 - dokument - 2021-07-23
Kingston Canvas React Plus to karta SD do zadań specjalnych. Źródło: Kingston

Mogłoby się wydawać, że produkt premium jest opisany przez producenta realnymi osiągami. Już przy okazji tworzenia listy najszybszych pendrive’ów przekonałem się, że Kingston faktycznie nie przesadza w podawaniu wydajności swojej pamięci. Trzeba sprawdzić, czy w przypadku kart z linii Canvas React Plus nie jest inaczej. Według oficjalnych informacji, które można znaleźć na stronie www producenta, odczyt bez rozróżnienia na pojemność, powinien dobijać do poziomu 300 MB/s, a zapis być niewiele wolniejszy, bo 260 MB/s. W momencie próby weryfikacji tych wyników pojawiły się niemałe przeszkody. Z uwagi na to, że karta jest skierowana do profesjonalistów, bo znajduje zastosowanie np. w kamerach kinowych, syntetyczne testy, chociażby w CrystalDiskMark są niedostępne.

Fachowcy testują nośnik w bardziej praktycznych zastosowaniach. Przykładem jest prędkość zapisu zdjęć w formacie RAW. Ciężko to przełożyć na typowo pecetowe benchmarki. Musi Wam wystarczyć, że jest… szybko, a część posiadaczy ogranicza się do lakonicznego stwierdzenia, że rzeczywiste transfery pokrywają się z tymi deklarowanymi. Dla niektórych siłę przekonywania może mieć również argument mówiący o tym, że model cieszy się dużym uznaniem wśród zaawansowanych użytkowników.

Za wysoką wydajnością, która sprawdza się w profesjonalnych zastosowaniach, stoi wysoka cena. Dla mnie wydaje się ona zaporowa, ale dla osób z wysokimi potrzebami jest w pełni akceptowalna, o czym świadczy duża popularność Canvas React Plus. Wariant 32 GB to wydatek rzędu 120 złotych. Za kartę o dwukrotnie większej pojemności trzeba zapłacić już około 220 złotych. Nośnik zdolny pomieścić 128 GB danych kosztuje około 390 złotych. Za największy rozmiar, czyli 256 GB trzeba będzie „wyskoczyć” z 810 złotych. Jeszcze droższa jest wersja kart z oznaczeniem A2.

Zaskakiwać może fakt, że w niemałej cenie nie otrzymuje się adaptera, ale rozczarowanie szybko znika, jeśli przypomni się, że mamy tu do czynienia ze standardem SD, a nie microSD. Z większej karty nie da się zrobić miniaturowej wersji. Jeśli zostało to już wyjaśnione, koniecznie muszę wspomnieć o dodatku, który znalazł się w zestawie. Mowa o markowym czytniku Kingston SD MobileLite Plus, który pozwala wyciągnąć z nośników ich pełen potencjał.

Alternatywa: ADATA Premier One, SanDisk Extreme Pro UHS-II

Mateusz Ługowik

Mateusz Ługowik

Swoje pierwsze teksty napisał dla portalu z ciekawostkami ze świata. Niedługo potem zaczął tworzyć artykuły, których głównym tematem była kawa. Dopiero trzecia strona dotyczyła gier, sprzętu i nowych technologii. Stamtąd trafił do Gry-Online.pl. Obecnie zajmuje się pisaniem tekstów o tematyce sprzętowej oraz aktualizowaniem tekstów growych i techowych. Od czasu do czasu opracowuje też wiadomości do newsroomu. W wolnym czasie gra, pomaga rozwiązywać problemy z PC, ogląda seriale i stare polskie komedie, czyta komiksy (team DC!) i jeździ na koncerty. Jest hopheadem.

więcej