Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Filmy i seriale 10 czerwca 2021, 09:30

autor: Karol Laska

10 filmów, po których nie tkniesz alkoholu i narkotyków

Alkohol i narkotyki szkodzą zdrowiu, ale człowiek to jednostka słaba i podatna na pokusy. Niespodziewanie pomocną dłoń do ludzi wyciągają filmy ilustrujące poważne konsekwencje przesadzonej „zabawy” z używkami. A te produkcje uderzają najmocniej.

Wilk z Wall Street (The Wolf of Wall Street)

  1. Co to: dynamicznie zmontowana i przedstawiona opowieść o drodze maklera giełdowego na szczyt
  2. Rok premiery: 2013
  3. Gdzie obejrzeć: Player, Canal+, Cineman, Rakuten

Wilka z Wall Street kojarzy zapewne wielu z Was, choć nie jest to raczej przykład filmu w pełni skupiającego się na walce człowieka z uzależnieniem. To tak naprawdę typowa historia o człowieku odbijającym się od dna aż na sam szczyt (i z powrotem), w której pełno przekrętów, wulgaryzmów, seksu i wszystkiego tego, na co pozwalają hedonistyczne zapędy. Znalazło się więc miejsce na wątek narkotykowy, gdyż główny bohater dzieła (będący zresztą odbiciem prawdziwej osoby, Jordana Belforta), wydał część swego majątku zarobionego na oszustwach giełdowych chociażby na metakwalon – silny hipnotyczny związek chemiczny.

Scena jego zażywania jest jedną z najbardziej pamiętnych w całym filmie Scorsese i duża w tym zasługa gry aktorskiej Leonardo DiCaprio, który musiał udawać odurzonego, niemalże półmartwego mężczyznę. Zrobił to w sposób niezwykle wiarygodny dzięki radom… Belforta. Ten wyznał aktorowi, jak czuł się „na prochach” i jak reagował jego organizm.

Powyższe wskazówki i wrodzony sceniczny talent DiCaprio pozwoliły na odtworzenie sceny wywołującej skrajne emocje. Wykreowana przez gwiazdora postać, co tu dużo mówić, zaliczyła typowego „zgona” i nie była w stanie normalnie się poruszać. Aktor musiał udawać częściowy paraliż na całym ciele i ślamazarnie czołgał się przez dom, schody, a następnie po kostce brukowej, by następnie spróbować wsiąść do samochodu. I choć wygląda to miejscami komicznie, to widz raczej śmieje się przez łzy, widząc, jak fatalne w skutkach może być przedawkowanie narkotyków.