Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Technologie 7 czerwca 2021, 10:00

autor: Ramzes

Dysk SSD - jaki wybrać? Ranking TOP 12

Jaki dysk SSD będzie najlepszy do komputera? Pojemność dysku SSD będzie zależeć głównie od pojemności Twojego portfela. O pozostałe parametry nie będziesz musiał się martwić, jeśli wybierzesz jedną z naszych propozycji

Polecane dyski SSD 1 TB SATA

Przy jednoterabajtowych dyskach SSD zadanie z przyznaniem aplikacjom odpowiedniej ilości miejsca jest ułatwione. Można je bowiem wykorzystać zarówno jako magazyn do gier i filmów oraz jako dysk systemowy. Wersje 1 TB powoli zaczynają wypierać jednostki o mniejszej pojemności, a dzieje się tak, bo cena za takie urządzenia nie zawiera już w sobie opłat premium, a przynajmniej nie w takiej postaci, jaką mogliśmy oglądać jeszcze kilka lat temu. Tak czy inaczej, znajdziesz tutaj tylko urządzenia na interfejsie SATA. Trzeba wiedzieć, że dziś jest już przestarzały, ale może być jedyną deską ratunku, jeśli nie masz wbudowanego w płytę główną wejścia M.2 2280.

Samsung 870 EVO 1 TB

Samsung 870 EVO 1 TB - Dysk SSD - jaki wybrać? Ranking TOP 12 - dokument - 2021-06-08
Samsung 870 EVO 1 TB

I znów mamy do czynienia z Samsungiem. Cóż... jest on jakby nie patrzeć czołowym producentem tych urządzeń. 870 EVO o pojemności 1 TB nada się świetnie jako magazyn gier, różnego rodzaju, choć nie tylko, ponieważ można go z powodzeniem wykorzystać jako dysk systemowy. Dzięki wbudowanej pamięci podręcznej osiąga transfery na poziomie 560 MB/s (odczyt) i 530 MB/s (zapis) przy 98K/80K IOPS. Ważnym aspektem jest tutaj zachowanie kości pamięci TLC, w przeciwieństwie do dysków tego samego producenta z dopiskiem QVO (QLC). Pięcioletnia gwarancja została limitowana współczynnikiem TBW, która dla opisywanego modelu wynosi 600 TB. Miejsca oraz trwałości więc nie brakuje.

1 TB szybkiego dysku za 495 złotych? Sprawdź tę ofertę

Crucial MX500 1 TB

Crucial MX500 1 TB - Dysk SSD - jaki wybrać? Ranking TOP 12 - dokument - 2021-06-08
Crucial MX500 1 TB

Jedynym dyskiem, który trzykrotnie pojawił się w naszym zestawieniu jest Crucial MX500. Biorąc pod uwagę opłacalność, jest poza zasięgiem wszystkich dysków SSD na rynku. Tak jak w przypadku poprzednich modeli tego samego SSD i tutaj mamy do czynienia z niską trwałością, patrząc przez pryzmat konkurencyjnych urządzeń. Pięcioletnia gwarancja została bowiem ograniczona współczynnikiem TBW na poziomie „tylko” 380 TB. Niewiele, patrząc na inne dyski w tym przedziale cenowym. Tak czy inaczej, ogólnie nasz SSD ma znakomity stosunek możliwości do ceny. 1 TB to już całkiem sporo, ale nie można pomijać też wbudowanej pamięci podręcznej, 95K IOPS i transferów rzędu 560 MB/s odczytu i 530 MB/s zapisu. Tanio, szybko i dobrze.

500 GB to za mało - przez te gry musimy kupić większy dysk
500 GB to za mało - przez te gry musimy kupić większy dysk

Za mało miejsca na dysku? W obliczu zajmujących coraz więcej miejsca gier (takich jak Call of Duty: Warzone), ten problem dotyka sporej części graczy – niezależnie czy mowa o PC czy też PS4 lub XBO.

Dysk HDD vs SSD
Dysk HDD vs SSD

Ceny dysków twardych spadły do bardzo niskiego poziomu. To zatem dobry moment na zwiększenie miejsca na nasze dane. Wiele osób zastanawia się, czy wybrać tradycyjny HDD czy też SSD. Jakie są różnice pomiędzy nimi? Czym kierować się podczas zakupu?

Tylko Dysk Google? Gdzie najlepiej przechowywać dane w chmurze
Tylko Dysk Google? Gdzie najlepiej przechowywać dane w chmurze

Dyski twarde naszych komputerów nie są jedynym standardem przechowywania ważnych dla nas danych – usługi w chmurze stanowią istotną alternatywę dla tradycyjnych nośników. Sprawdzamy kilka popularnych usług, m.in. Google Drive, Microsoft OneDrive i Dropbox