Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Filmy i seriale 4 kwietnia 2021, 09:30

autor: Karol Laska

Wielcy reżyserzy, których nienawidzili aktorzy

Najwybitniejsze kinowe dzieła powstają zwykle w bólach, a za męki te często odpowiada szalona i brutalnie egzekwowana wizja reżyserów. Z którymi twórcami filmowymi pracuje się najtrudniej i dlaczego? Na te pytania sobie dzisiaj odpowiemy.

Werner Herzog – reżyser Fitzcarraldo

  1. Kto to: jeden z najwybitniejszych filmowców w historii niemieckiej kinematografii
  2. Jakie filmy nakręcił: Fitzcarraldo, Aguirre, gniew boży, Grizzly Man

Werner Herzog wielkim reżyserem był. I w sumie nadal jest, bo żyje i ma się dobrze, a raz na jakiś czas nakręci ładny dokument w którymś z pięknych zaułków świata. Parę dekad wcześniej przyniósł jednak światu co najmniej parę wartych zapamiętania filmów fabularnych, które ukształtowały sposób, w jaki postrzega się współczesne kino. Tworzył dzieła poetyckie i monumentalne, próbujące zgłębić ludzką naturę, a robił to najczęściej w środku dusznej dżungli, aby zintensyfikować doznania ludzi na planie oraz odbiorców.

Jest to raczej sympatyczny i ułożony człowiek, ale ma parę grzechów na swoim sumieniu związanych ze zbytnim przywiązywaniem się do swych produkcji. Nawet w niebezpiecznych i beznadziejnych momentach nigdy się nie poddawał, bowiem uważał, że odniósłby wtedy porażkę jako artysta.

Czym to poskutkowało? Przytoczmy chociażby przykład filmu Fitzcarraldo, opowiadającego historię tytułowego podróżnika, który wraz z pomocą Indian przeniósł wielki statek z rzeki na szczyt wzgórza. Wyobraźcie sobie, że sceny widoczne w produkcji wydarzyły się naprawdę, gdyż Herzog kazał swojej ekipie (złożonej między innymi z tubylców) dźwigać rzeczoną łajbę. W imię sztuki, rzecz jasna.

Niedobrze traktował także jednego ze swoich stałych aktorskich współpracowników, Klausa Kinskiego – była to jednakowoż nienawiść stale odwzajemniana. Podczas kręcenia Fitzcarraldo Kinski uprzykrzał życie ludziom na planie i groził, że zrezygnuje z dalszej pracy. Herzog wybił mu to głowy, wyciągając karabin i grożąc mu gwałtowną śmiercią w razie próby odejścia. Wszystkie niepokojące historie z ich udziałem to jednak materiał na długi, fascynujący artykuł.

OD AUTORA

W ostatnich tygodniach dotarło do mnie, że te najbardziej podziwianie przeze mnie filmy stworzyli ludzie, których nie można tak właściwie określić mianem normalnych albo stabilnych od strony psychicznej. Ale w sumie – czy ktokolwiek z nas jest normalny? My po prostu dajemy upust swoim emocjom na nieco bardziej racjonalnych płaszczyznach, podczas gdy reżyserzy dają się ponieść X muzie. Różnica subtelna, ale kluczowa.

Karol Laska