Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 7 kwietnia 2021, 10:30

autor: rassi

Rzeczy, które musisz zrobić po zakupie nowego laptopa

Jeśli właśnie kupiłeś nowego laptopa lub komputer, wstrzymaj się chwilę przed instalacją nowych gier. Zanim zaczniesz zabawę, warto zadbać, aby obcowanie z nowym sprzętem było jak najbardziej udane.

Z laptopa można korzystać od razu po zakupie, zakładając, że jest na nim zainstalowany system operacyjny. Jednak warto poświęcić nieco czasu na optymalizację, pobranie sterowników i programów oraz zautomatyzowanie tworzenia kopii zapasowej najważniejszych plików. W tym poradniku podpowiadam, jak to zrobić. Jest też kilka prostych operacji, które warto przeprowadzić, aby komputer nie „zamulał” po kilku miesiącach użytkowania.

Żeby nasz nowy laptop nie wylądował na złomie jeszcze przez długie lata, warto o niego odpowiednio zadbać i przygotować go do użytkowania. - Rzeczy, które musisz zrobić po zakupie nowego laptopa - dokument - 2021-04-02
Żeby nasz nowy laptop nie wylądował na złomie jeszcze przez długie lata, warto o niego odpowiednio zadbać i przygotować go do użytkowania.

Chociaż moim głównym sprzętem do pracy i grania jest komputer stacjonarny, posiadam także laptopa. Umożliwia mi on tworzenie dla Was kolejnych materiałów, gdy znajduję się poza domem. Z przenośnymi komputerami stykam się również przy okazji przywracania do życia sprzętu moich bliższych i dalszych znajomych oraz krewnych. W ostatnich latach przewinęło się przez moje ręce wiele różnych modeli. Na przestrzeni tego czasu opracowałem własną procedurę obchodzenia się z dostarczonymi mi urządzeniami – obojętnie czy są nowe, czy stare. Powiem nieskromnie, że jest ona bardzo skuteczna i jeszcze mnie nie zawiodła. Laptopy, które włączały się w kilka, a nawet kilkanaście minut, po programowym oczyszczeniu zaczynają śmigać, aż miło. Część takich działań warto podjąć także w przypadku nowo zakupionego komputera. Pozwoli to m.in. zabezpieczyć dane oraz utrzymać wysoką wydajność. Przed przejściem do właściwej części poradnika, pragnę poinformować, że jest on skierowany do początkujących użytkowników. Z uwagi na to ograniczę się do najważniejszych, moim zdaniem, czynności.

Instalacja i aktywacja Windows 10

Nowego laptopa da się zakupić wraz z zainstalowanym systemem operacyjnym lub bez niego (niektóre firmy, jak np. Hyperbook pozwalają nam przy zakupie dokonać wyboru). W pierwszym przypadku konieczne będzie aktywowanie Windowsa 10, bo właśnie ta wersja popularnych „okienek” jest teraz standardem. Przed podjęciem tego działania i w ogóle włączenia laptopa konieczne będzie podłączenie go do zasilania z sieci. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której komputer wyłączy się w najgorszym możliwym momencie, bo zabraknie energii w akumulatorze. Po uruchomieniu urządzenia proces aktywacji powinien wystartować automatycznie. Należy wtedy postępować według instrukcji wyświetlonych na ekranie. Klucz – lub jak kto woli kod – znajduje się na naklejce na spodzie laptopa. Będzie on widoczny po usunięciu zdrapki. Najlepiej zrobić to paznokciem. Korzystanie z nożyczek lub innych ostrych przedmiotów może uszkodzić naklejkę i sprawić, że klucz licencyjny nie będzie możliwy do odczytania. W czasie aktywacji laptop musi mieć połączenie z Internetem.

Nie każdy jest fanem Windows 10, ale to obecnie najlepsze rozwiązanie dla graczy pecetowych. - Rzeczy, które musisz zrobić po zakupie nowego laptopa - dokument - 2021-04-02
Nie każdy jest fanem Windows 10, ale to obecnie najlepsze rozwiązanie dla graczy pecetowych.

Istnieje możliwość zakupu nowego urządzenia bez systemu operacyjnego. Wtedy konieczne staje się dokupienie licencji na własną rękę i samodzielne zainstalowanie Windowsa. Polecam skorzystać z instrukcji opracowanej przez Jacka Pindela. Pomimo tego, że powstała ona na początku 2019 roku wciąż jest aktualna. Inną opcją jest skorzystanie z darmowego Linuxa.

Od tej pory, każda kolejna akcja może być przeprowadzana w dowolnej kolejności. Ja podam taką, z której sam korzystam.

TWOIM ZDANIEM

Czy masz laptopa?

Tak, to mój główny sprzęt do grania
45,9%
Tak, ale na co dzień gram na stacjonarce lub/i konsoli
33,4%
Nie
20,6%
Zobacz inne ankiety