Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 27 stycznia 2023, 09:14

autor: Jacek "Ramzes" Winkler

PS5 vs Xbox Series X. Jaką konsolę kupić w 2023 roku

PS5 i Xbox Series są z nami już od jakiegoś czasu, niestety ciągle nie każdy zainteresowany miał możliwość ich zakupu. Choć z dostępnością najnowszego PlayStation nie ma już żadnego problemu, to cena w dalszym ciągu jest znacznie wyższa niż sugerowana.

Wybór maszyny do grania nie należy do rzeczy najłatwiejszych. Wsparcie w postaci ekskluzywnych gier, zniżki, wydajność czy nawet gabaryty samej konsoli - to wszystko trzeba brać pod uwagę, jeżeli nie masz w planach kupna każdej z nich. Dziś postaram się przybliżyć, jak to wygląda z urządzeniami PlayStation 5 oraz Xbox Series X, choć nie zabraknie też miejsca dla Xbox Series S oraz Nintendo Switch. A więc jaką konsolę kupić w 2023 roku?

Czas na prawdziwy pojedynek gigantów. Źródło: własne - PS5 vs Xbox Series X. Jaką konsolę kupić w 2023 roku - dokument - 2023-01-27
Czas na prawdziwy pojedynek gigantów. Źródło: własne

Oczywiście nie można przejść obojętnie obok dostępności omawianych urządzeń. Początek 2023 roku to nieidealny, ale z całą pewnością całkiem niezły moment na sięgnięcie po PlayStation 5. W sklepach nie brakuje egzemplarzy, ale sprzęt wciąż nie jest dostępny w sugerowanej cenie. Przede wszystkim dlatego, że PS5 da się kupić praktycznie tylko w zestawie np. z grami. Nierzadko są to cyfrowe wersje (cd-keye), których nie można odsprzedać. Niemniej nieco ponad 3000 złotych nie odstrasza już tak bardzo. Przypominam, że na początku 2021 roku za konsolę Japończyków trzeba było wyłożyć o ponad 1000 złotych więcej. Z Xboksem Series X jest zgoła inaczej. Urządzenie możesz już zakupić po cenie ustalonej przez producenta lub tylko nieznacznie wyższej. Również Series S dostaniesz od ręki w takiej kwocie, jaką ustalił Microsoft (czyli producent konsoli), a nawet niższej.

PS5 naprawdę da się kupić; doradzamy, jak to zrobić

Wyklarowała się też sytuacja z konsolami poprzedniej generacji. PlayStation 5 oraz Xbox Series X to jak najbardziej godni następcy podstarzałych pudełek i w większości przypadków oferują znaczący przyrost wydajności, gwarantujący uzyskanie zdecydowanie lepszych doznań płynących z rozgrywki. Nie chodzi mi tu też o mityczne 4K, ale o fakt, że PS4 Pro oraz Xbox One X odchodzą powoli do lamusa i widać to przede wszystkim przy premierach nowych gier wysokobudżetowych. Pomimo tego, że God of War Ragnarok na konsolach poprzedniej generacji faktycznie wyglądał komicznie, o ile nikt go nie rozciąga do formatu 21:9, cudów oczekiwać nie możemy – szczególnie w 2023 roku. Do tego dochodzi też fakt, że wiele gier w niedalekim czasie powstawać będzie tylko z myślą o konsolach aktualnej generacji, a więc kupując starsze urządzenie, odetniesz sobie możliwość ogrania najnowszych tytułów. Czas płynie i po tych ponad dziewięciu latach zarówno PlayStation 4, jak i Xbox One odejdą w końcu na zasłużoną emeryturę.

Prawie jak yin i yang. Źródło: własne - PS5 vs Xbox Series X. Jaką konsolę kupić w 2023 roku - dokument - 2023-01-27
Prawie jak yin i yang. Źródło: własne

PlayStation 5 vs Xbox Series X vs Series S – która konsola jest najlepsza?

Standardowo takie rozważania warto zacząć od porównania specyfikacji wszystkich trzech urządzeń, dlatego zrobię to w pierwszej kolejności. Poniżej znajdziesz tabelkę z rozpiską najważniejszych parametrów konsol, takich jak wydajność teoretyczna, czy pojemność nośnika danych. Pomimo tego, że na papierze Xbox Series X wręcz dominuje, jeżeli chodzi o „teraflopy, musisz pamiętać, że trzeba to również umieć wykorzystać. Na pewno producenci gier będą się starali przede wszystkim zrównać ze sobą graficznie zarówno tytuły na PS5, jak i na konsole Microsoftu. Tak jak w przypadku Xbox One X oraz PS4 Pro, w kilku portach będziesz mógł zauważyć nieco podbitą rozdzielczość czy efekty w konsoli o wyższej wydajności. Jak zatem Xbox Series X oraz PlayStation 5 wypadają w ogólnym, technicznym rozrachunku? Czy Xbox Series S jest faktycznie zbyt słabą konsolą?

 

PlayStation 5

Xbox Series X

Xbox Series S

CPU

AMD Zen 2 3.5 GHz - 8 rdzeni i 16 wątków

AMD Zen 2 3.8 GHz – 8 rdzeni i 16 wątków (3.66 GHz w trybie 16 wątków)

AMD Zen 2 3.6 GHz – 8 rdzeni i 16 wątków (3.4 GHz w trybie 16 wątków)

GPU (FP32)

10,29 TFLOPS

12,15 TFLOPS

4 TFLOPS

Pamięć

16 GB / 448 GB/s

16 GB / (10 GB – 560 GB/s i 6 GB – 336 GB/s)

10 GB / (8 GB – 224 GB/s i 2 GB - 56 GB/s)

Nośnik danych

SSD – 825 GB (667 GB dostępnej)

SSD – 1 TB (802 GB dostępnej)

SSD (512 GB)

Szybkość SSD

5.5 GB/s (9GB/s kompresja)

2.4 GB/s (4.8 GB/s kompresja)

2.4 GB/s (4.8 GB/s kompresja)

Pamięć masowa (rozszerzenie)

Tak – NVMe SSD

Tak – NVMe SSD (tylko kompatybilne karty pamięci)

Tak – NVMe SSD (tylko kompatybilne karty pamięci)

Zasilanie

350 W (340W w edycji Digital)

315 W

B/D

Pobór prądu (typowo)

200 W

200 W

130 W

Cena (sugerowana)

Standard – 2299 zł

Digital – 1849 zł

2249 zł

1349 zł

Cena w sklepach

Od 3149 zł (w zestawie z grą) - dostępny

Od 2399 zł - dostępny

1277-1399 zł - dostępny

Konsola PS5 może pochwalić się zdecydowanie lepszym (albo po prostu szybszym) dyskiem SSD. Przepustowość na poziomie 5.5 GB/s jest bardzo wysoka. Nawet w komputerach osobistych nośniki danych osiągające takie transfery nie są jeszcze standardem. No dobra, ale co to daje? W teorii bardzo sporo – jeżeli akurat przeskakujesz z PlayStation 4 lub jego odpowiednika z dopiskiem „Pro” na nową zabawkę, a nie z nowoczesnego peceta. Prędkość wczytywania danych bezpośrednio wpływa na czasy ładowania gier, które w niektórych przypadkach są właściwie natychmiastowe. Oczywiście całość działa w taki sposób, ponieważ zainstalowany w PS5 nośnik danych nie jest dyskiem HDD, a więc czas dostępu do zapisanych danych jest niemal natychmiastowy.

Tutaj kupisz konsolę PlayStation 5

Recenzja PS5 - obietnica lepszego jutra

Sony może pochwalić się wieloma świetnymi tytułami na wyłączność. Źródło: własne - PS5 vs Xbox Series X. Jaką konsolę kupić w 2023 roku - dokument - 2023-01-27
Sony może pochwalić się wieloma świetnymi tytułami na wyłączność. Źródło: własne

Przepustowość czy czas dostępu?

Sony w materiałach promocyjnych bardzo mocno naciskało na SSD i wprowadzenie tego rozwiązania do konsoli jest jedną najlepszych rzeczy jaka mogła się stać na rynku tychże urządzeń. W porównaniu do HDD, w którym w uproszczeniu głowica czyta dane z obracającego się talerza, półprzewodnikowy nośnik SSD takiego problemu nie doświadcza, bo wszystkie elementy danych przechowywane są w kościach pamięci, skąd można uzyskać do nich natychmiastowy dostęp. Eliminuje to denerwujące przycięcia podczas wczytywania gry, skraca jego czas oraz umożliwia tworzenie obszarów, na których użytkownik nie zauważy przejścia pomiędzy lokacjami. Sama przepustowość oczywiście także ma znaczenie, bo mówi, ile danych można wczytać w czasie jednej sekundy, a miej na uwadze, że największą zaletą tych dysków w porównaniu do HDD, jest właśnie czas dostępu.

Xbox Series X pochwalić się może zdecydowanie wyższą mocą teoretyczną. Większy rdzeń graficzny, gdzie upakowane zostały jednostki cieniujące, to najważniejsza rzecz podczas przeliczania efektów w grach. Dzięki temu – przynajmniej w teorii – konsola Microsoftu pozwala twórcom na więcej. Niezależnie od tego czy będzie to wyższa rozdzielczość, więcej efektów, czy wyższa płynność wyświetlanego obrazu. Na papierze Xbox Series X jest około 20% wydajniejszy od PS5. Nie oznacza to jednak, że będzie generował w tej samej grze 20% więcej klatek na sekundę, czy gwarantował uzyskanie o 20% wyższej rozdzielczości. Więcej mocy się przydaje, ale różnica w tych samych grach multiplatformowych może być znikoma. Historia pokazała, że kilka gier na poprzednią generację konsol (PS4 Pro i Xbox One X) faktycznie robi użytek z wyższej wydajności tej drugiej. Lepszych efektów trzeba się jednak dopatrywać. Ogólnie rzecz biorąc, konsoli Xbox Series X z pewnością łatwiej będzie uzyskać natywne 4K.

Tutaj kupisz konsolę Xbox Series X

Recenzja Xbox Series X - Microsoft odrobił lekcje

Xbox Series S to budżetowa konstrukcja, która pochwalić się może jedynie ceną (porównując oczywiście do większych kolegów). To właśnie ten aspekt powinien zdecydować, czy chcesz w nią zainwestować pieniądze. Wydajność stoi na dużo niższym poziomie, ale trzeba również pamiętać, że sprzęt ten nie jest nastawiony na gry w rozdzielczości 4K – w przeciwieństwie do Xbox Series X oraz PS5. Omawiane pudełko powstało z myślą o graczach posiadających monitory lub telewizory o rozdzielczości 1920x1080 – standardowe Full HD. Najważniejszą wadą jednak, nadal należącą do technicznego aspektu konsoli, jest to, że niska moc będzie skutecznie blokować możliwość uzyskania 60 klatek na sekundę – pomimo tego, że zastosowany procesor w urządzeniu jak najbardziej to umożliwia. Kupując Series S otrzymasz podobną wydajność do tej z konsol PlayStation 4 Pro. 1080p - 1440p i 30 klatek na sekundę w trybie Quality (jakość) lub 720p - 1080p i 60 klatek na sekundę w trybie Performance (wydajność).

Tutaj kupisz konsolę Xbox Series S

Recenzja Xbox Series S - konsola dla ludzi, którzy nie interesują się grami

Xbox zaskakuje wyglądem – jednym się podoba, innym trochę mniej. Źródło: własne - PS5 vs Xbox Series X. Jaką konsolę kupić w 2023 roku - dokument - 2023-01-27
Xbox zaskakuje wyglądem – jednym się podoba, innym trochę mniej. Źródło: własne

Na kolejnej stronie przekonasz się m.in. o tym, która konsola ma więcej ciekawych gier. Obie firmy mają pod tym względem sporo do zaoferowania – od osobistych preferencji zależy, czy skusisz się na Spider-Man: Miles Morales i Horizon: Forbidden West, czy też wystarczy Ci multiplatformowy Assassin's Creed: Valhalla i bogata oferta Xbox Game Pass. Pochylam się też nad kwestią akcesoriów, w tym chociażby słuchawek. Dla niezdecydowanych rozważam także kandydaturę Nintendo Switch. Nadal możesz zastanowić się nad PS4 lub Xbox One – poruszam tą kwestię, aczkolwiek znacznie szerzej temat omówiony został przez Michała w artykule PS4 czy Xbox One? Czy wciąż warto kupić?

Mnóstwo emocji wzbudza niezmiennie temat cyfrowych edycji gier oraz sprzętu pozbawionego odtwarzacza, jakim jest chociażby PS5 Digital Edition i Xbox Series S. Pochyliliśmy się nad nim z każdej strony, co zaowocowało powstaniem dwóch materiałów. Mateusz przedstawił argumenty mówiące Dlaczego lepiej kupić PS5 Digital Edition, natomiast Bartłomiej stwierdził, że Kupowanie PS5 Digital Edition to beznadziejny pomysł. Wybór należy do Ciebie!

Przyznajemy szczerze – w obu pudełkach drzemie całkiem sporo mocy. Źródło: playstation.com/xbox.com - PS5 vs Xbox Series X. Jaką konsolę kupić w 2023 roku - dokument - 2023-01-27
Przyznajemy szczerze – w obu pudełkach drzemie całkiem sporo mocy. Źródło: playstation.com/xbox.com
TWOIM ZDANIEM

Kto wygra kolejne starcie konsol?

Nowe PlayStation
58,5%
Nowy Xbox
41,5%
Zobacz inne ankiety
Masz już PS5? Nie wyrzucaj PS4 do śmieci
Masz już PS5? Nie wyrzucaj PS4 do śmieci

Kupiłeś PlayStation 5, nadal masz starą konsolę (np. PS4) i nie wiesz co z nią zrobić? Oto garść porad weterana zbieractwa, który woli schować nieużywany sprzęt do szafy zamiast podzielić się nim z innymi. Uwaga! Nie bądź taki jak ja, bądź lepszy.

Najpopularniejsze konsole w historii | TOP 10
Najpopularniejsze konsole w historii | TOP 10

Zanim doczekamy się premiery PS5 i Xbox Scarlett, możemy spojrzeć na chwilę w przeszłość. Nie odpowiemy na pytanie, jaka konsola była najlepsza – wiemy natomiast, która zdobyła największą popularność (i nie jest to PS4 ani Xbox One).

Konsole nie dały rady - 10 gier, które zabiły PS4, Xboxa i inne
Konsole nie dały rady - 10 gier, które zabiły PS4, Xboxa i inne

Wydanie gry na konsoli często wymaga różnego rodzaju kompromisów w zakresie poziomu oprawy graficznej w porównaniu do PC. Czasem są one sensowne, a końcowy efekt pracy programistów sprawia dobre wrażenie. Bywa jednak zupełnie odwrotnie…