Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 4 sierpnia 2021, 16:29

PS5 vs Xbox Series X | Jaką konsolę kupić w 2021 roku

PS5 i Xbox Series są z nami już od jakiegoś czasu, niestety ciągle nie każdy zainteresowany miał możliwość ich zakupu. Dostępność nowego PlayStation woła o pomstę do nieba. A nawet pomijając ten fakt wybór konsoli w 2021 jest dość trudny.

Wybór maszynki do grania, pomimo tego, że na rynku tego typu urządzeń jest stosunkowo niewiele, nie należy do rzeczy najłatwiejszych. Wsparcie w postaci ekskluzywnych gier, zniżki, wydajność czy nawet gabaryty samej konsoli - to wszystko trzeba brać pod uwagę, jeżeli nie masz w planach kupna każdej z nich. Dziś postaramy się przybliżyć, jak to wygląda z urządzeniami PlayStation 5 oraz Xbox Series X, choć nie zabraknie też miejsca dla Xbox Series S oraz Nintendo Switch. A więc jaką konsolę kupić w 2021 roku?

Czas na prawdziwy pojedynek gigantów. - PS5 vs Xbox Series X | Jaką konsolę kupić w 2021 roku - dokument - 2021-08-04
Czas na prawdziwy pojedynek gigantów.

Oczywiście nie można przejść obojętnie obok dostępności omawianych urządzeń. Początek 2021 roku nie jest najlepszym momentem na zakup na przykład PlayStation 5 (o ile w ogóle znajdziecie ją w sklepie), bo popyt znacząco przewyższa podaż, przez co cena wzrosła do niebotycznego poziomu. Jasne, możemy tu przytoczyć słynne powiedzenie – zapłać to dostaniesz, ale kwota przekraczająca 4000 złotych za PS5 jest tak wysoka, że nawet gdyby do konsoli dodawali bony upominkowe do Lidla na kwotę 300 zł i bilety na kabaret dla dwóch osób, to i tak nie byłaby opłacalna. Z Xbox Series X jest nieco inaczej. Zakupić urządzenie możemy nawet po cenie ustalonej przez producenta. Również Series S można dostać od ręki w takiej kwocie, jaką ustalił Microsoft (czyli producent konsoli).

PS5 naprawdę da się kupić; doradzamy, jak to zrobić

Wyklarowała się też sytuacja z konsolami poprzedniej generacji. PlayStation 5 oraz Xbox Series X to jak najbardziej godni następcy podstarzałych pudełek i w większości przypadków oferują znaczący przyrost wydajności, gwarantujący uzyskanie zdecydowanie lepszych doznań płynących z rozgrywki. Nie chodzi mi tu też o mityczne 4K, ale o fakt, że PS4 Pro oraz Xbox One X odchodzą powoli do lamusa i widać to przede wszystkim przy premierach nowych gier wysokobudżetowych. Pomimo tego, że Cyberpunk 2077 na konsolach poprzedniej generacji faktycznie wygląda komicznie i musi zostać połatany, cudów oczekiwać nie możemy – szczególnie w 2021 roku. Do tego dochodzi też fakt, że wiele gier w niedalekim czasie powstawać będzie tylko z myślą o konsolach aktualnej generacji, a więc kupując starsze urządzenie, odetniesz sobie możliwość ogrania najnowszych tytułów. Czas płynie i po tych ponad siedmiu latach zarówno PlayStation 4, jak i Xbox One odejdą w końcu na zasłużoną emeryturę.

Prawie jak yin i yang. - PS5 vs Xbox Series X | Jaką konsolę kupić w 2021 roku - dokument - 2021-08-04
Prawie jak yin i yang.

PlayStation 5 vs Xbox Series X vs Series S – która konsola jest najlepsza?

Standardowo takie rozważania warto zacząć od porównania specyfikacji wszystkich trzech urządzeń, dlatego zrobimy to w pierwszej kolejności. Poniżej znajdziesz tabelkę z rozpiską najważniejszych parametrów konsol, takich jak wydajność teoretyczna, czy pojemność nośnika danych. Pomimo tego, że na papierze Xbox Series X wręcz dominuje, jeżeli chodzi o „teraflopy, musimy pamiętać, że trzeba to również umieć wykorzystać. Na pewno producenci gier będą się starali przede wszystkim zrównać ze sobą graficznie zarówno tytuły na PS5, jak i na konsole Microsoftu. Tak jak w przypadku Xbox One X oraz PS4 Pro, w kilku portach będziemy mogli zauważyć nieco podbitą rozdzielczość czy efekty w konsoli o wyższej wydajności. Jak zatem Xbox Series X oraz PlayStation 5 wypadają w ogólnym, technicznym rozrachunku? Czy Xbox Series S jest faktycznie zbyt słabą konsolą?

 

PlayStation 5

Xbox Series X

Xbox Series S

CPU

AMD Zen 2 3.5 GHz - 8 rdzeni i 16 wątków

AMD Zen 2 3.8 GHz – 8 rdzeni i 16 wątków (3.66 GHz w trybie 16 wątków)

AMD Zen 2 3.6 GHz – 8 rdzeni i 16 wątków (3.4 GHz w trybie 16 wątków)

GPU (FP32)

10,29 TFLOPS

12,15 TFLOPS

4 TFLOPS

Pamięć

16 GB / 448 GB/s

16 GB / (10 GB – 560 GB/s i 6 GB – 336 GB/s)

10 GB / (8 GB – 224 GB/s i 2 GB - 56 GB/s)

Nośnik danych

SSD – 825 GB (667 GB dostępnej)

SSD – 1 TB (802 GB dostępnej)

SSD (512 GB)

Szybkość SSD

5.5 GB/s (9GB/s kompresja)

2.4 GB/s (4.8 GB/s kompresja)

2.4 GB/s (4.8 GB/s kompresja)

Pamięć masowa (rozszerzenie)

Tak – NVMe SSD

Tak – NVMe SSD (tylko kompatybilne karty pamięci)

Tak – NVMe SSD (tylko kompatybilne karty pamięci)

Zasilanie

350 W (340W w edycji Digital)

315 W

B/D

Pobór prądu (typowo)

200 W

200 W

130 W

Cena (sugerowana)

Standard – 2299 zł

Digital – 1849 zł

2249 zł

1349 zł

Cena sugerowana

Od 2500 do 5000 zł – braki w sklepach

Około 2250 zł - dostępny

Około 1350 zł - dostępny

Konsola PS5 może pochwalić się zdecydowanie lepszym (albo po prostu szybszym) dyskiem SSD. Przepustowość na poziomie 5.5 GB/s jest bardzo wysoka. Nawet w komputerach osobistych nośniki danych osiągające takie transfery nie są jeszcze standardem. No dobra, ale co to daje? W teorii bardzo sporo – jeżeli akurat przeskakujesz z PlayStation 4 lub jego odpowiednika z dopiskiem „Pro” na nową zabawkę, a nie z nowoczesnego peceta. Prędkość wczytywania danych bezpośrednio wpływa na czasy ładowania gier, które w niektórych przypadkach są właściwie natychmiastowe. Oczywiście całość działa w taki sposób, ponieważ zainstalowany w PS5 nośnik danych nie jest dyskiem HDD, a więc czas dostępu do zapisanych danych jest niemal natychmiastowy.

Recenzja PS5 - obietnica lepszego jutra

Sony może pochwalić się wieloma świetnymi tytułami na wyłączność. - PS5 vs Xbox Series X | Jaką konsolę kupić w 2021 roku - dokument - 2021-08-04
Sony może pochwalić się wieloma świetnymi tytułami na wyłączność.

Przepustowość czy czas dostępu?

Sony w materiałach promocyjnych bardzo mocno naciskało na SSD i wprowadzenie tego rozwiązania do konsoli jest jedną najlepszych rzeczy jaka mogła się stać na rynku tychże urządzeń. W porównaniu do HDD, w którym w uproszczeniu głowica czyta dane z obracającego się talerza, półprzewodnikowy nośnik SSD takiego problemu nie doświadcza, bo wszystkie elementy danych przechowywane są w kościach pamięci, skąd można uzyskać do nich natychmiastowy dostęp. Eliminuje to denerwujące przycięcia podczas wczytywania gry, skraca jego czas oraz umożliwia tworzenie obszarów, na których użytkownik nie zauważy przejścia pomiędzy lokacjami. Sama przepustowość oczywiście także ma znaczenie, bo mówi, ile danych można wczytać w czasie jednej sekundy, a miejcie na uwadze, że największą zaletą tych dysków w porównaniu do HDD, jest właśnie czas dostępu.

Xbox Series X pochwalić się może zdecydowanie wyższą mocą teoretyczną. Większy rdzeń graficzny, gdzie upakowane zostały jednostki cieniujące, to najważniejsza rzecz podczas przeliczania efektów w grach. Dzięki temu – przynajmniej w teorii – konsola Microsoftu pozwala twórcom na więcej. Niezależnie od tego czy będzie to wyższa rozdzielczość, więcej efektów, czy wyższa płynność wyświetlanego obrazu. Na papierze Xbox Series X jest około 20% wydajniejszy od PS5. Nie oznacza to jednak, że będzie generował w tej samej grze 20% więcej klatek na sekundę, czy gwarantował uzyskanie o 20% wyższej rozdzielczości. Więcej mocy się przydaje, ale różnica w tych samych grach multiplatformowych może być znikoma. Historia pokazała, że kilka gier na poprzednią generację konsol (PS4 Pro i Xbox One X) faktycznie robi użytek z wyższej wydajności tej drugiej. Lepszych efektów trzeba się jednak dopatrywać. Ogólnie rzecz biorąc, konsoli Xbox Series X z pewnością łatwiej będzie uzyskać natywne 4K.

Recenzja Xbox Series X - Microsoft odrobił lekcje

Xbox Series S to budżetowa konstrukcja, która pochwalić się może jedynie ceną (porównując oczywiście do większych kolegów). To właśnie ten aspekt powinien zdecydować, czy chcesz w nią zainwestować pieniądze. Wydajność stoi na dużo niższym poziomie, ale trzeba również pamiętać, że sprzęt ten nie jest nastawiony na gry w rozdzielczości 4K – w przeciwieństwie do Xbox Series X oraz PS5. Omawiane pudełko powstało z myślą o graczach posiadających monitory lub telewizory o rozdzielczości 1920x1080 – standardowe Full HD. Najważniejszą wadą jednak, nadal należącą do technicznego aspektu konsoli, jest to, że niska moc będzie skutecznie blokować możliwość uzyskania 60 klatek na sekundę – pomimo tego, że zastosowany procesor w urządzeniu jak najbardziej to umożliwia. Kupując Series S otrzymasz podobną wydajność, którą znamy z konsol PlayStation 4 Pro. 1080p - 1440p i 30 klatek na sekundę w trybie Quality (jakość) lub 720p - 1080p i 60 klatek na sekundę w trybie Performance (wydajność).

Recenzja Xbox Series S - konsola dla ludzi, którzy nie interesują się grami

Xbox zaskakuje wyglądem – jednym się podoba, innym trochę mniej. - PS5 vs Xbox Series X | Jaką konsolę kupić w 2021 roku - dokument - 2021-08-04
Xbox zaskakuje wyglądem – jednym się podoba, innym trochę mniej.

Na kolejnej stronie przekonasz się m.in. o tym, która konsola ma więcej ciekawych gier. Obie firmy mają pod tym względem sporo do zaoferowania – od osobistych preferencji zależy, czy skusisz się na Spider-Man: Miles Morales i Horizon: Forbidden West, czy też wystarczy Ci multiplatformowy Assassin's Creed: Valhalla i bogata oferta Xbox Game Pass. Pochylimy się też nad kwestią akcesoriów, w tym chociażby słuchawek. Dla niezdecydowanych rozważymy także kandydaturę Nintendo Switch. Nadal można zastanowić się nad PS4 lub Xbox One – poruszamy tą kwestię, aczkolwiek znacznie szerzej temat omówiony został przez Michała w artykule PS4 czy Xbox One? Czy wciąż warto kupić w 2021 roku.

Mnóstwo emocji wzbudza niezmiennie temat cyfrowych edycji gier oraz sprzętu pozbawionego odtwarzacza, jakim jest chociażby PS5 Digital Edition i Xbox Series S. Pochyliliśmy się nad nim z każdej strony, co zaowocowało powstaniem dwóch materiałów. Mateusz przedstawił argumenty mówiące Dlaczego lepiej kupić PS5 Digital Edition, natomiast Bartłomiej stwierdził, że Kupowanie PS5 Digital Edition to beznadziejny pomysł. Wybór należy do Was!

Przyznajemy szczerze – w obu pudełkach drzemie całkiem sporo mocy. - PS5 vs Xbox Series X | Jaką konsolę kupić w 2021 roku - dokument - 2021-08-04
Przyznajemy szczerze – w obu pudełkach drzemie całkiem sporo mocy.
TWOIM ZDANIEM

Kto wygra kolejne starcie konsol?

Nowe PlayStation
58,8%
Nowy Xbox
41,2%
Zobacz inne ankiety
Masz już PS5? Nie wyrzucaj PS4 do śmieci
Masz już PS5? Nie wyrzucaj PS4 do śmieci

Kupiłeś PlayStation 5, nadal masz starą konsolę (np. PS4) i nie wiesz co z nią zrobić? Oto garść porad weterana zbieractwa, który woli schować nieużywany sprzęt do szafy zamiast podzielić się nim z innymi. Uwaga! Nie bądź taki jak ja, bądź lepszy.

Najpopularniejsze konsole w historii | TOP 10
Najpopularniejsze konsole w historii | TOP 10

Zanim doczekamy się premiery PS5 i Xbox Scarlett, możemy spojrzeć na chwilę w przeszłość. Nie odpowiemy na pytanie, jaka konsola była najlepsza – wiemy natomiast, która zdobyła największą popularność (i nie jest to PS4 ani Xbox One).

Konsole nie dały rady - 10 gier, które zabiły PS4, Xboxa i inne
Konsole nie dały rady - 10 gier, które zabiły PS4, Xboxa i inne

Wydanie gry na konsoli często wymaga różnego rodzaju kompromisów w zakresie poziomu oprawy graficznej w porównaniu do PC. Czasem są one sensowne, a końcowy efekt pracy programistów sprawia dobre wrażenie. Bywa jednak zupełnie odwrotnie…