Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 27 listopada 2020, 10:31

Dlaczego warto używać podkładki pod mysz

Myszka i klawiatura to podstawowe narzędzia podczas komunikacji z komputerem. Przydatnym, a często niedocenianym kompanem komputerowego gryzonia jest podkładka. Oto, dlaczego warto się w nią zaopatrzyć.

W filmach science fiction często możemy zobaczyć komputery, komunikujące się z użytkownikiem w bardzo bezpośredni sposób. Czy to za pomocą głosu, myśli lub innymi efektownymi sposobami. Choć niektóre z tych rzeczy są już możliwe, to nadal podstawowym urządzeniem wejścia pozostaje klawiatura i mysz. Ta ostatnia na ogół stawiana jest na specjalnej podkładce. No właśnie, czy ten dodatek do myszy jest potrzebny? Czy to tylko niepotrzebny zakup?

Jeśli te kilka akapitów tekstu to z jakiegoś powodu dla Ciebie za dużo, obejrzyj nasze wideo na kanale GRYOnline Technologie:

Urządzenia poruszające kursorem są coraz lepsze. Pozbycie się kulki było sporą rewolucją. Potem nastał czas rozwoju sensorów optycznych. Od wczesnych układów, błyskających czerwoną diodą i mających problemy na wielu powierzchniach, po zaawansowane, bazujące na podczerwieni lub diodzie laserowej. Te ostatnie są w stanie działać bez problemu nawet na szkle. Czy w takim razie, skoro myszki są już tak uniwersalne, dlaczego nadal sensowne jest inwestowanie w dedykowaną powierzchnię, którą stanowi podkładka?

Wydajność

Droższe myszki, szczególnie modele przeznaczone dla graczy, posiadają zaawansowane sensory o wyśrubowanych parametrach. Można już spotkać modele o czułości przekraczającej 20 000 DPI. Jest to najbardziej podstawowa cecha, na którą zwraca się uwagę przy zakupie myszki. Wpływa ona na dokładność działania i jej wysokie wartości są pożądane w szczególności przez graczy i grafików.

Podczas grania ważna jest precyzja działania i maksymalne wykorzystanie możliwości podzespołów, a także peryferiów komputera. - Dlaczego warto używać podkładki pod mysz - dokument - 2020-11-27
Podczas grania ważna jest precyzja działania i maksymalne wykorzystanie możliwości podzespołów, a także peryferiów komputera.

Wykorzystanie maksymalnych parametrów myszki może jednak wymagać zastosowania specjalnej podkładki. Choć gryzoń zapewne będzie działał nawet na szkle, nie znaczy to jednak, że na takiej trudnej powierzchni będzie funkcjonował optymalnie. Sensor optyczny wymaga odpowiedniej powierzchni, aby działać stabilnie i precyzyjnie. Wysoką płynność pracy docenią zarówno graficy jak i profesjonalni gracze. Jeśli istotny jest dla Ciebie komfort pracy – zaopatrz się w dobrą podkładkę.

W trosce o myszkę

Dlaczego myszka gładko się przesuwa? Wszystkie komputerowe gryzonie wyposażone zostały w specjalne powierzchnie o niskim tarciu, tzw ślizgacze. Moją one różną formę, czasem to tylko niewielkie płaskie owale, czasem wypełniają znaczną część spodniej strony myszki. Większość z nich łączy jedna wspólna cecha – są stosunkowo miękkie i podatne na uszkodzenia (wyjątkiem są metalowe ślizgacze pokryte teflonem, te są bardziej odporne). To oznacza, że używanie myszki na nieodpowiedniej powierzchni, szorstkiej lub nierównej, może spowodować szybkie zużycie tych elementów.

Zużyte ślizgacze myszki. Źródło: Reddit - Dlaczego warto używać podkładki pod mysz - dokument - 2020-11-27
Zużyte ślizgacze myszki. Źródło: Reddit

Myszka ze zużytymi ślizgaczami już nie zadziała tak gładko. Przesuwane jej wymagać będzie większej siły, może ona też zahaczać i zatrzymywać się, często w niezbyt odpowiednim momencie (gdy np. celujemy do uciekającego przeciwnika w grze FPS). No i to uczucie, gdy suniemy gryzoniem po szorstkim blacie biurka - jakbyśmy jechali żelazkiem po betonowym chodniku. Dobrej jakości podkładki posiadają odpowiednią powierzchnię, która minimalizuje tarcie i jest gładka. Dzięki temu ślizgacze myszki zużywają się dużo wolniej, długo zapewniając precyzyjną i komfortową pracę.

Ochrona biurka

Napisałem o szybszym niszczeniu elementów myszki. Ale nie są to jedyne rzeczy, które zużywają się szybciej, gdy nie używamy podkładki. Spójrzmy na biurko. Choć ślizgacze w gryzoniu są dość miękkie i gładkie, ich opór nie wynosi zero. Podczas pracy z komputerem niemal stale wykonujemy ruchy myszką i mimo małego tarcia powierzchnia blatu będzie się ścierać. Ponieważ nie jest on idealnie równy, niektóre ruchy mogą powodować zetknięcie się z nim innych elementów myszki, wykonanych już z twardszych materiałów. Mogą powstać wtedy paskudnie wyglądające rysy.

Powierzchnia biurka wytarta przez myszkę. Źródło: ZebraSlap - Dlaczego warto używać podkładki pod mysz - dokument - 2020-11-27
Powierzchnia biurka wytarta przez myszkę. Źródło: ZebraSlap

Biurko w miejscu, gdzie używamy myszki, może się powycierać. Wygląda to nieestetycznie, a naprawa może nie być ani łatwa, ani tania. W trosce o nasz mebel warto używać podkładki. Nawet najprostsza zapewni ochronę, choć te lepszej klasy posiadają gumową spodnią powierzchnię, która zapobiega przesuwaniu się.

Na kolejnej stronie prezentujemy Wam kilka ciekawych modeli podkładek, którymi powinni zainteresować się gracze. Natomiast jeśli masz już swój ulubiony „dywanik” pod gryzoniem, który lekko się zużył i zabrudził, skorzystaj z naszych porad, jak przywrócić go do dawnej świetności. Znajdziesz je na trzeciej stronie tego artykułu oraz na wideo poniżej: