Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Filmy i seriale 26 listopada 2021, 17:05

autor: Karol Laska

Unorthodox – 4 odcinki. Najlepsze krótkie seriale na Netflixie i HBO GO

Netflix i HBO GO to kopalnia świetnych miniseriali. Jeśli ktoś szuka okazji do binge-watchingu i nie chce stracić długich tygodni, zanim pozna zakończenie, to mam dla niego listę najlepszych produkcji tego typu.

Unorthodox – 4 odcinki

Co to: kameralny dramat o zagubionej Żydówce

Reżyser: Maria Schrader

W rolach głównych: Shira Haas, Amit Rahav, Jeff Wilbusch

Rok produkcji: 2020

Gdzie obejrzeć: Netflix

Co prawda zdążyłem nazwać Gambit królowej najlepszym serialem oryginalnym Netflixa 2020 roku, ale ta odważna teza zrodziła się też z ogólnej opinii światowej widowni, która w połączeniu ze sporą popularnością dzieła potrafi zdziałać magiczne rzeczy. Aktem ignorancji byłoby jednak zapomnienie o tych wszystkich europejskich produkcjach, cieszących się nieco mniejszym zainteresowaniem, tymczasem w ogóle nieodstających jakością. Jedną z takich nieodkrytych przez wielu perełek jest Unorthodox.

To czteroodcinkowy niemiecki serial, który ogląda się jak typowo festiwalowy artystyczny film niezależny. Jego główną bohaterką jest Esther Shapiro, która – jak samo nazwisko wskazuje – wychowała się w rodzinie żydowskiej, choć na terenie Nowego Jorku. Nie czuje się ona komfortowo ani w swoim otoczeniu, ani z samą sobą, więc postanawia wyjechać do Europy, a konkretnie do Berlina. Bez żadnego przygotowania – ot, jedna z tych impulsywnych decyzji, które zdarza się nam w życiu podejmować.

Fabuła skupia się więc na adaptacji bohaterki w nowym świecie, przy nowych ludziach, nie zapominając przy tym o nowych nadziejach na przyszłość. Obserwujemy każdy jej ruch, razem z nią smakujemy choć trochę wolności, ale jak zawsze zaburzana jest ona przez wspomnienia i chwile osobistych kryzysów emocjonalnych. Przygotujcie się więc na nieprostą, ale oczyszczającą opowieść małego kalibru, za to o wielkim serduchu.

TWOIM ZDANIEM

Wolisz krótkie seriale czy tasiemce?

Krótko i na temat ma być!
65,4%
Wolę wielką i epicką narrację na wiele odcinków.
34,6%
Zobacz inne ankiety