Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 28 października 2020, 12:43

autor: Musiol

Xbox Series X/S - lista gier z wsteczną kompatybilnością

Podobnie jak wcześniej, Microsoft mocno stawia na wsteczną kompatybilność w Xbox Series S|X. Dzięki temu, co przez lata udało się wypracować na Xbox One, będziemy mogli zagrać w wybrane produkcje z poprzednich generacji w najlepszej jakości.

Zanim uruchomimy tytuł we wstecznej kompatybilności, powinniśmy się upewnić, że widnieje on na liście wspieranych gier (te znajdziecie w dalszej części wpisu). Jeśli wybrana przez nas produkcja jest obsługiwana przez Xboksa Series S|X, wystarczy włożyć grę do napędu konsoli (w przypadku Series X) lub pobrać ją bezpośrednio z Microsoft Store (w przypadku Series S oraz X). Nic więcej nie musimy robić.

Mając nową konsolę z jednej strony chcemy grać w nowe produkcje, ale możliwość odpalenia sprawdzonych klasyków to świetna opcja. - Xbox Series X/S - lista gier z wsteczną kompatybilnością - dokument - 2020-10-28
Mając nową konsolę z jednej strony chcemy grać w nowe produkcje, ale możliwość odpalenia sprawdzonych klasyków to świetna opcja.

Jakie korzyści odczujemy, uruchamiając starsze gry na Xboksie Series S|X? Przede wszystkim skrócone czasy wczytywania. Nie będą oczywiście tak imponujące jak w nowych tytułach, ale przynajmniej paręnaście sekund uda się urwać. Do tego dochodzi automatyczna, niezależna od gry, implementacja technologii HDR. Dodatkowo, jeśli jakiś emulowany tytuł na Xboksie One miał problemy z płynnością rozgrywki, to na Series X powinniśmy ich uniknąć.

Warto też zaznaczyć, że w przypadku Xboksa Series S niestety nie skorzystamy z usprawnień, które zapewniała emulacja na mocniejszym Xboksie ósmej generacji. O co chodzi? Część produkcji z Xboksa 360 oferowała znacząco poprawioną grafikę na Xboksie One X. Identycznie będzie w tej generacji. Xbox Series X zaoferuje najwyższą dostępną rozdzielczość, lepsze tekstury i płynniejszą rozgrywkę. Gry odpalane na Xboksie Series S zapewnią jedynie podstawową emulację, bez dodatkowych bajerów graficznych.

Jak przekonacie się na kolejnej stronie, na liście gier z Xbox 360 znalazło się grubo ponad 500 pozycji. Nawet jeśli zagracie tylko w promil z nich, to i tak dostępna kolekcja z tamtej generacji konsol robi wrażenie. Lista tytułów z pierwszego Xboksa nie jest imponująca, zwłaszcza gdy porównamy ją z dostępnymi we wstecznej kompatybilności grami wydanymi na Xboksa 360.

Być może obie listy z czasem się powiększą o nowe tytuły. Jednak w tym momencie nic nam nie wiadomo o tym, by Microsoft miał plany rozwijania kompatybilności wstecznej ze swoimi pierwszymi konsolami na Xboksie Series S|X.

W co zagramy na premierę Xbox Series X|S
W co zagramy na premierę Xbox Series X|S

Premiera Xbox Series X|S zbliża się wielkimi krokami. Jak w przypadku każdej nowej generacji konsol, deweloperzy przygotowują zestaw gier, które dostępne będą w dniu debiutu nowego sprzętu.

Co to jest Xbox Smart Delivery i z jakimi grami działa
Co to jest Xbox Smart Delivery i z jakimi grami działa

Smart Delivery to jedna z flagowych funkcji, którymi Microsoft chwali się przed premierą Xboksa Series S|X. Dzięki niej zmiana generacji ma przebiegać bezboleśnie. Czym jest ta usługa? Jak działa i jakie gry zostały nią objęte?

Xbox Series X - wrażenia po pierwszym weekendzie z konsolą
Xbox Series X - wrażenia po pierwszym weekendzie z konsolą

Jaki jest nowy Xbox? Część z nas wyrobiła sobie zdanie już na podstawie zapowiedzi, ale nawet po kilku godzinach z konsolą nie chcieliśmy bawić się w definitywne wyroki. Parę dni z Series X dało nam pełniejszy obraz sytuacji.