filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Filmy i seriale 5 listopada 2020, 13:50

autor: Adam Flamma

11 polskich zjawisk, które mogą zawojować świat po Wiedźminie

Co wspólnego mają ze sobą Robert Lewandowski, Henryk Sienkiewicz i Jakub Różalski? Pozornie niewiele, ale to między innymi oni mogą stać się kolejnym po Wiedźminie polskim towarem eksportowym dla fanów popkultury na całym świecie.

Spis treści

Słowiańszczyzna

  1. Co to: Prąd kulturowy bazujący na kulturze i wierzeniach dawnych Słowian.

Po sukcesie trzeciego Wiedźmina głośno było o tym, że growy świat zachwycił się słowiańskimi elementami. Klimatyczna muzyka zespołu Percival Schuttenbach, niebanalny bestiariusz i pozornie sielski klimat, który dynamicznie zmieniał się w oniryczny, ponury, mroczny i tajemniczy. To właśnie te elementy utworzyły fascynującą przestrzeń, którą pokochały miliony graczy.

A jednak nie stało się to, czego się spodziewaliśmy – po słowiańskie elementy (może poza instrumentami muzycznymi) nie sięgnęli twórcy gier, komiksów i seriali na świecie. Czy dlatego, że słowiańszczyzna jest nudna i zbyt mało elastyczna do tego, by utkać z niej wciągające realia? Bynajmniej, problem leży gdzie indziej. Chodzi o feeling, zrozumienie słowiańskiego ducha i charakteru pełnego sprzeczności.

Słowiańskich elementów – jak chociażby muzyka, obyczaje, wierzenia czy bestiariusz – jest do wykorzystania całkiem sporo. Pokazuje to powiększający się w Polsce i Europie wschodniej rynek powieści sięgających po tę estetykę. Elementem wspólnym tych dzieł jest ich skupianie się na dwóch głównych obszarach: naturze oraz ludzkim charakterze. Dlatego właśnie mogą być one uniwersalne zarówno dla polskiego, jak i zagranicznego odbiorcy. A baby wodne, baba jaga i słowiańska demonologia mogą stanowić egzotyczny dodatek, którzy przykułby uwagę odbiorców.

Nasze rodzime próby zmierzenia się ze słowiańszczyzną kończyły się bardzo… przaśnie. Taka Stara Baśń (film i serial) powiedzmy, że dawała radę, ale tak ledwo, ledwo, więc mimo gwiazdorskiej obsady wyglądała siermiężnie. Potrzebujemy nowoczesnego podejścia nie tylko do kręcenia, ale i pisania scenariuszy (i nie mówię tu o języku, a konstrukcjach fabularnych).

TWOIM ZDANIEM

Jak oceniasz serial Wiedźmin od Netflixa?

Słaby (2/6)
14,3%
Przeciętny (3/6)
22,6%
Dobry (4/6)
22,4%
Bardzo dobry (5/6)
29%
Świetny (6/6)
2,1%
Beznadziejny (1/6)
9,6%
Zobacz inne ankiety