filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Filmy i seriale 5 listopada 2020, 13:50

autor: Adam Flamma

11 polskich zjawisk, które mogą zawojować świat po Wiedźminie

Co wspólnego mają ze sobą Robert Lewandowski, Henryk Sienkiewicz i Jakub Różalski? Pozornie niewiele, ale to między innymi oni mogą stać się kolejnym po Wiedźminie polskim towarem eksportowym dla fanów popkultury na całym świecie.

Spis treści

Świat Szereru Feliksa W. Kresa

  1. Co to: Uniwersum wykreowane przez Feliksa W. Kresa, jeden z najbardziej rozbudowanych literackich światów stworzonych nad Wisłą.

Szereru, czyli dzieło kolejnego giganta polskiej fantastyki, Feliksa W. Kresa, to jedno z najciekawszych uniwersów w polskiej literaturze. Dość powiedzieć, że rozumem obdarzeni są w nim nie tylko ludzie, ale także koty i sępy, dzięki czemu interakcje między bohaterami pełne są niespodziewanych zwrotów, a to, co dzieje się w Szererze, jest czymś więcej niż tylko opowieścią o krainie ludzi.

Nad tym wszystkim krążą jeszcze dwie moce – Szerń i Aler – dwie siły uzależniające od siebie mieszkańców krainy i walczące ze sobą tak samo jak mieszkańcy kontynentu. Brzmi skomplikowanie? Być może, ale gorąco polecam Wam sięgnięcie po cykl Księgi Całości (tak właściwie nazywają się opowieści o Szererze), bo to oryginalny pomysł i dość nowatorskie podejście do świata, które idealnie nadaje się na rasowego erpega, pełnego trudnej do zdefiniowania i zrozumienia magii, dziwnych istot, sępów, no i kotów. Gdy to piszę, oczami wyobraźni widzę coś w stylu Gothica.

Jeśli chodzi zaś o inną formę adaptacji, to zdecydowanie stawiam na serial. Świat i bohaterowie są zbyt złożeni, by wystarczył na ich przedstawienie jedn film, choćby i długi. Historie tu są okrutne, bezwzględne i pomysłowe, często bardziej niż u Martina – HBO, czytasz to? Jest tu więc potencjał na wysokobudżetowy serial obejmujący cztery-pięć sezonów. Pomysł ma sens zwłaszcza teraz, bo wielotomowy cykl otrzyma zakończenie w ramach wznowienia szykowanego przez autora dla wydawnictwa Fabryka Słów.

Kolejnym kandydatem do stworzenia growej adaptacji jego książek jest Robert M. Wegner, autor cyklu Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Jego historie o żołnierzach Szóstej Kompani Górskiej Straży (i nie tylko) skutecznie podbiły serca czytelników z Polski, a także z krajów wschodniej Europy. Proza Wegnera to prawdziwe epic fantasy z najlepszymi cechami gatunku. Znajdziecie u niego wielobarwny, mocno zróżnicowany świat, w którym aż roi się od różnych kultur, ludów i wierzeń. A każda z tych grup ma swoje problemy i chce walczyć o to, co dla niej ważne. Właśnie dlatego proza twórcy Meekhamu powinna zostać wzięta pod lupę przez game dev, i to nie koniecznie rodzimy. A może któregoś giganta streamingu będzie nawet stać potem na nakręcenie serialu na podstawie cyklu. Albo epickiego, bohaterskiego widowiska przeznaczonego na wielki ekran – jeśli kino jeszcze zmartwychwstanie.

TWOIM ZDANIEM

Jak oceniasz serial Wiedźmin od Netflixa?

Słaby (2/6)
14,3%
Przeciętny (3/6)
22,6%
Dobry (4/6)
22,4%
Bardzo dobry (5/6)
29%
Świetny (6/6)
2,1%
Beznadziejny (1/6)
9,6%
Zobacz inne ankiety