Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Filmy i seriale 17 października 2020, 09:30

autor: Karol Laska

Krótko i dobrze - 11 świetnych filmów, które trwają do 90 minut

Codzienna rutyna daje o sobie znać i brakuje Ci czasu nawet na obejrzenie filmu? Przygotowaliśmy zestaw dzieł nieco krótszych, a równie intensywnych – wręcz idealnych przy zmęczonej głowie.

Toy Story

  1. Co to: pierwsza pełnometrażowa animacja wygenerowana komputerowo – zresztą cudna
  2. Reżyseria: John Lasseter
  3. Czas trwania: 81 minut
  4. Gdzie obejrzeć: Chili, iTunes Store, Rakuten, vod.pl

Toy Story to kamień milowy w historii kinematografii. Może nie tak wielki jak pojawienie się dźwięku czy koloru, bo akurat te wynalazki pozwoliły cieszyć się filmami w ich pełnej okazałości, ale no halo – tworzenie animacji w stu procentach za pomocą CGI to przecież szereg nowych opcji, o których kilkadziesiąt lat temu nie śniło się nawet Waltowi Disneyowi (zapewne czeka zamrożony w komorze kriogenicznej na dobre wieści).

Nie jest więc przypadkiem fakt, że głównymi bohaterami tego przełomowego dzieła są ożywione zabawki, bowiem twórcy są tu trochę jak dyrygenci, trochę jak władcy lalek, a trochę jak dzieciaki w piaskownicy. Eksperymentują z uroczymi modelami postaci, starając się nadać ich twarzom wiarygodną ekspresję, a otoczeniu odpowiednią fakturę. Z jednej strony mały poligon doświadczalny, z drugiej odpicowany do granic możliwości produkt.

No i żeby nie było, że Toy Story to tylko wizualna maestria i swego rodzaju cezura, bo znajdzie się tu sporo typowo disneyowskiego ciepła, zapadających w pamięć bohaterów (i to nie tylko ze względu na specyficzny wygląd, ale i charakter), jak chociażby wielki, dzielny Buzz Astral, a także mądrych spostrzeżeń na temat zazdrości, w tym odnajdywania się w nowej dla siebie sytuacji. Klasycznie – dużo dobrego dla dzieci oraz dorosłych.

OSCARY LUBIĄ 3D

Animacje od dłuższego czasu rywalizują ze sobą podczas ceremonii przyznawania Oscarów w specjalnie dla siebie stworzonej kategorii, ale to dopiero Toy Story pokazało, że Akademia potrafi docenić taki typ filmów w nieco ważniejszych sektorach, co potwierdza nominacja za najlepszy scenariusz oryginalny. Zapoczątkowało to falę podobnych sukcesów innych dzieł, takich jak Gdzie jest Nemo?, Iniemamocni czy Odlot. Komputerowe efekty jednak robią swoje.

TWOIM ZDANIEM

Jak długie filmy lubisz?

Klasyczne 2-godzinne
55,1%
2,5 godziny to jest to
22,5%
Do 100 minut
13,7%
Poniżej 3 godzin to nie film!
8,8%
Zobacz inne ankiety
Kino masowego rażenia. Najlepsze filmy o katastrofach nuklearnych
Kino masowego rażenia. Najlepsze filmy o katastrofach nuklearnych

Apokalipsa jako motyw filmowy funkcjonuje już od wielu lat. Dziś wplata się w nią wątki fantasy bądź SF, wcześniej często nawiązywała do wydarzeń historycznych lub prawdopodobnych – w tym zabaw bombą atomową.

Filmy dla dorosłych, które za dzieciaka obejrzeliśmy na Polsacie
Filmy dla dorosłych, które za dzieciaka obejrzeliśmy na Polsacie

Lata 90. i początek XXI wieku to czas, w którym nikt jeszcze nawet nie marzył o Netflixie. Większość z nas musiała oglądać na Polsacie i TVP to, co nasi rodzice... I przekonywać ich, by pozwolili nam zostać choć chwilę NA FILMIE DLA DOROSŁYCH.