futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 7 września 2020, 13:03

Czy mi pójdzie? Microsoft Flight Simulator vs tani komputer

Żeby grać na ultra w Microsoft Flight Simulator potrzebny jest naprawdę mocny komputer gamingowy. Ale czy musisz mieć GeForce RTX, aby sobie trochę polatać? Sprawdzamy jak tanie komputery radzą sobie z nowymi grami.

Spis treści

Jaki komputer do Microsoft Flight Simulator

Microsoft Flight Simulator okazuje się być grą zaskakująco elastyczną. Podczas gdy ustawienia ultra czy rozdzielczość 4K zarezerwowane są dla najmocniejszych komputerów (czy wręcz dla sprzętu, który dopiero na rynku się ukaże), nie ma wcale problemów z odpaleniem produkcji na maszynkach wyposażonych w wiekowe podzespoły. Podczas zabawy w rozdzielczości 1920x1080 nawet karty graficzne klasy podstawowej i średniej osiągają w granicach 30-40 klatek na sekundę (przy najniższych możliwych ustawieniach).

Na słabszym kompie grafika w Microsoft Flight Simulator nie powali nikogo na kolana – ale latanie nadal potrafi być tu bardzo przyjemne. - Czy mi pójdzie? Microsoft Flight Simulator vs tani komputer - dokument - 2020-09-07
Na słabszym kompie grafika w Microsoft Flight Simulator nie powali nikogo na kolana – ale latanie nadal potrafi być tu bardzo przyjemne.

Pod względem wizualnym różnica między detalami na maksimum i na minimum jest najbardziej zauważalna na niskich wysokościach. Kiedy wzbijemy się wysoko w przestworza, pikseloza miast i lotnisk nie kłuje już tak w oczy, jak podczas startu i lądowania. Bądźmy jednak szczerzy – na starszym komputerze raczej nie będzie można powiedzieć, że grafika w Microsoft Flight Simulator jest „breathtaking”…

Produkcję sprawdziliśmy na dwóch komputerach, które mogliście już poznać przy okazji innych artykułów z serii „Czy mi pójdzie”. Jeśli czytaliście, to wiecie, że do grania w 2020 roku póki co wystarcza PC wyposażony w 4 rdzeniowy procesor, 8 GB RAM oraz kartę graficzną z 4 GB pamięci VRAM. Nie inaczej jest oczywiście z Microsoft Flight Simulator. Niestety trzeci z naszych testowych komputerów - HP Compaq 8200 Elite Tower – wyposażony jest w dysk 120 GB SSD, przez co na instalację gry najzwyczajniej w świecie nie mieliśmy miejsca…

Poleasingowe komputery stacjonarne do gier:

HP EliteDesk 800 G1 Tower

  1. Procesor: Intel Core i5-4570 3.2 GHz,
  2. Pamięć RAM: 16 GB DDR3,
  3. Karta grafiki: GeForce GTX 1050 Ti,
  4. Dysk: 480 GB SSD.

HP WorkStation Z420 Tower

  1. Procesor: Intel Xeon E5-1620 3.6 GHz,
  2. Pamięć RAM: 32 GB DDR3,
  3. Karta grafiki: GeForce GTX 1650,
  4. Dysk: 480 GB SSD.

Zestawy w cenie zawierają oryginalny system Windows 10 Home PL oraz 12 miesięcy gwarancji.

Masz stary komputer? Nic straconego, Microsoft Flight Simulator i tak powinien na nim pójść. - Czy mi pójdzie? Microsoft Flight Simulator vs tani komputer - dokument - 2020-09-07
Masz stary komputer? Nic straconego, Microsoft Flight Simulator i tak powinien na nim pójść.

Choć bardzo zasobożerny, Microsoft Flight Simulator nie robi zbyt wiele użytku z procesorów posiadających więcej niż 4 rdzenie. W przypadku starszych komputerów to dobra wiadomość, ale nie otwierajcie jeszcze szampana. Produkcja wykazuje się gigantycznym zapotrzebowaniem na pamięć i nasze wyposażone w RAM DDR3 o niskiej przepustowości maszyny toczą tutaj ciężką walkę o każdy FPS. Jeśli natomiast chcemy myśleć o graniu w 60 FPS na ultra, potrzebowalibyśmy GPU wyposażone w 8GB VRAM.

W rozdzielczości Full HD i przy minimalnych ustawieniach graficznych w zasadzie nie zdarzało się, aby licznik klatek na sekundę spadał poniżej 30. HP EliteDesk 800 G1 Tower radził sobie nieco gorzej od HP WorkStation Z420 Tower, ale „dropy na” GeForce GTX 1050 Ti trafiały się w zasadzie jedynie zaraz po rozpoczęciu zabawy, podczas rozpędzania samolotu po pasie startowym. Komputer wyposażony w GeForce GTX 1650 i 32 GB RAM radził sobie z Microsoft Flight Simulator na tyle przyzwoicie, że nie baliśmy się zwiększyć detali do poziomu średniego.

Grając na minimalnych detalach w Microsoft Flight Simulator raczej nie można napawać się ładnymi widokami. - Czy mi pójdzie? Microsoft Flight Simulator vs tani komputer - dokument - 2020-09-07
Grając na minimalnych detalach w Microsoft Flight Simulator raczej nie można napawać się ładnymi widokami.

Intel Core i5-4570 3.2 GHz w połączeniu z GeForce GTX 1050 Ti wystarczają do zabawy z Microsoft Flight Simulator “na styk”. Średnio otrzymujemy nieco ponad 30 FPS – niezbyt częste spadki zatrzymywały licznik klatek na sekundę w okolicach 26. Do grania w symulator to teoretycznie wystarczy, ale wymaga pewnej dozy samozaparcia. Tylko z poczucia obowiązku i dla zaspokojenia własnej ciekawości spróbowałem zwiększyć poziom detali na średni. Tutaj już HP EliteDesk 800 G1 Tower nie dał sobie rady, bo 16-18 FPS to już niestety pokaz slajdów.

Wyposażony w nowszą kartę graficzną i 32 GB pamięci RAM HP WorkStation Z420 Tower poradził sobie z produkcją Microsoftu zauważalnie lepiej. W testowanym przez nas fragmencie rozgrywki (trening – pierwszy samodzielny lot) zdarzały się momenty, kiedy licznik FPS wskazywał 60 (Full HD, wszystkie suwaki na minimum). Średnio możemy liczyć na rozgrywkę w ok. 40 klatkach na sekundę, co jest wynikiem absolutnie satysfakcjonującym. Zwiększając detale na „medium”, kosztem nieco mniejszej pikselozy traciliśmy kilka-kilkanaście FPS, jednak ciągle gra działała płynnie, bez spadków poniżej 30 FPS.

Nie wiemy jak długo jeszcze, ale na dzień dzisiejszy GeForce GTX 1050 Ti i GTX 1650, w połączeniu ze starszymi procesorami Intel Core, dają radę w grach. - Czy mi pójdzie? Microsoft Flight Simulator vs tani komputer - dokument - 2020-09-07
Nie wiemy jak długo jeszcze, ale na dzień dzisiejszy GeForce GTX 1050 Ti i GTX 1650, w połączeniu ze starszymi procesorami Intel Core, dają radę w grach.

Mimo imponującej oprawy graficznej, Microsoft Flight Simulator da się odpalić nawet na starych komputerach. Warto to zrobić, tym bardziej, że w ramach Xbox Game Pass Ultimate możemy to zrobić za śmieszne 4 zł. Spróbujcie, może akurat połkniecie bakcyla do symulatorów lotniczych?

Seria materiałów powstała we współpracy z firmą AMSO, która dostarczyła sprzęt na potrzeby testów redakcji GRY-OnLine.pl

Michał Ostiak

Michał Ostiak

Poznańska Pyra, z wykształcenia Administratywista (nie mylić z Administrator). Po kilku latach pracy w kinie filmy stały się jego zboczeniem zawodowym. Oprócz tego interesuje się szeroko rozumianą technologią. Gra we wszystko i na wszystkim. Uwielbia Gwiezdne wojny, Tarantino i Tolkiena – ale jeśli chodzi o książki, to wyżej ceni literaturę faktu od fantastyki.

więcej

Czy mi pójdzie? Death Stranding vs tani komputer
Czy mi pójdzie? Death Stranding vs tani komputer

Death Stranding już na PS4 wyglądało świetnie, wyciskając z konsoli Sony siódme poty. Dzięki większej mocy obliczeniowej nowoczesnych komputerów, na wydajnym PC jest lepiej i płynniej. A co ze starszymi maszynami?

Czy mi pójdzie? Valorant vs tani laptop
Czy mi pójdzie? Valorant vs tani laptop

Twórcy gry Valorant w zapowiedziach gry kładli duży nacisk na szeroko rozumianą dostępność tego tytułu. Chodziło im m.in. o niskie wymagania sprzętowe. Postanowiliśmy sprawdzić, czy Valorant pójdzie na naprawdę bardzo słabych komputerach.

Czy mi pójdzie - darmowe strzelanki vs komputer poleasingowy
Czy mi pójdzie - darmowe strzelanki vs komputer poleasingowy

Do grania w większość popularnych darmowych strzelanek i battle royale nie potrzeba specjalnie mocnego, gamingowego PC. Sprawdzamy, jak w Apex Legends, CS:GO, Fortnite i CoD: Warzone dają radę komputery poleasingowe.