Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 30 lipca 2020, 13:29

autor: Smoczy

Bezpieczeństwo transakcji online - jak nie dać się oszukać?

W dzisiejszych czasach zakupy online to nieodłączny element życia wielu osób. W sieci możemy korzystać z różnych metod płatności, warto przy tym zwrócić uwagę, że cały czas musimy uważać, bowiem oszustów nie brakuje.

Pierwszą radą, jaka nasuwa mi się na myśl, jest „włącz myślenie”. Osobom już oszukanym może wydawać się to dosyć krzywdzące, dlatego zmieńmy hasło na „ochłoń”. Dlaczego? Już wyjaśniam.

W wielu przypadkach internetowych przekrętów to tak naprawdę czas i pochopnie podejmowane decyzje są ich głównym elementem „napędowym”. W końcu to „tanie PS4 w dobrym stanie 500 GB + 20 gier pewnie zaraz zniknie, ktoś weźmie je przede mną”. Nawet jeżeli sami nie nakręcamy się w ten sposób, zrobi to za nas oszust. Gdy zapytamy o szczegóły oferty, dowiemy się najpewniej, że już ktoś jest nią zainteresowany. W momencie podjęcia dalszego dialogu, możliwe, że „przypadkiem” osoba, która rzekomo była pierwsza i już miała brać wybrany przez nas produkt, nagle przestanie odpisywać. I wtedy sprzedawca daje nam niepowtarzalną szansę - przelew ekspresowy i konsola będzie wysłana za kilka minut.

W sieci warto być ostrożnym i nie ufać nikomu.
W sieci warto być ostrożnym i nie ufać nikomu.

Przy każdej zmianie scenariusza oszust się do nas dostosuje. Jeśli będziemy naciskać na odbiór osobisty, otrzymamy fałszywy adres lub zostaniemy zignorowani, czy poinformowani, że ktoś niby już kupił produkt. I tak w kółko. Chęć kupna za pobraniem ze sprawdzeniem zawartości będzie natychmiast odrzucana przez sprzedającego. Jeśli ktoś w tak zaciekły sposób broni się przed kilkoma możliwościami, które są bezpieczne również dla nas, powinniśmy ochłonąć i zastanowić się, dlaczego tak jest.

Żeby bezpiecznie przeprowadzać transakcje w sieci, powinniśmy wyrobić sobie kilka nawyków, które zaoszczędzą nam czas, nerwy i pieniądze.

Dobre nawyki podczas internetowych zakupów:

  1. Sprawdzaj zdjęcia ofert, które znajdziesz w sieci. Wielu oszustów posługuje się fotografiami z innych aukcji. W takim wypadku możemy wykorzystać narzędzia, które pomogą nam przeczesać sieć, by upewnić się, że gdzieś coś takiego się nie pojawiło. Przykładem takich stron jest TinEye, czy Google Images.
  2. Sprawdź opinie – w sieci zawsze zostaje jakiś ślad. Poszukaj informacji o sprzedawcy.
  3. To nie musi być sklep – wielu oszustów odsyła kupujących na stronę „sklepu”, który do nich należy. Upewnij się, że taki podmiot naprawdę istnieje, sprawdź podane dane – witryna może być specjalnie przygotowana pod internetowy scam.
  4. Upewnijmy się, że dokonujesz płatności na prawdziwej witrynie. Podrobienie wyglądu i działania strony jest łatwe, ale domeny nie zastąpimy. Przeczytajmy uważnie, czy transakcja ma miejsce na stronie np. payu, czy payv.
  5. Jeśli ktoś prosi Cię o nagłą pomoc finansową sprawdź czy to na pewno ta osoba. Konto na Facebooku nie jest wystarczającym dowodem, bo dostęp do niego może uzyskać tak naprawdę każdy.
  6. Płacąc kodem BLIK możemy sprawdzić dokąd wędrują nasze pieniądze - dziwne dane powinny zapalić nam czerwoną lampkę.
  7. Pamiętaj również o zabezpieczaniu swoich kont uwierzytelnianiem dwuetapowym i zaawansowanym hasłem. Powinny one być przede wszystkim unikalne - jeśli mamy takie samo hasło do maila, konta na forum i Facebooka, jakikolwiek wyciek danych spowoduje, że możemy stracić naprawdę wiele. Jeśli jesteście ciekawi, czy dane do któregoś z Waszych kont powiązanych z wybranym mailem krąży po sieci, możecie to sprawdzić na stronie Have I Been Pwned. Ponadto dowiecie się skąd i kiedy możliwy był wyciek danych.
  8. Zawsze sprawdzaj adres email – jeśli dokonujesz transakcji wymieniając się wiadomościami email, sprawdź adres z jakiego został wysłany. To samo tyczy się informacji od banków, portali społecznościowych itp.

Może się zdarzyć, że nadzwyczajnie atrakcyjna oferta sprzedaży przysłania nam logiczne myślenie. Dla kogoś innego zgubna okaże się troska o bliską nam osobę i chęć szybkiej pomocy. Powodów może być mnóstwo, a scammer wie, jakie klawisze powinien naciskać. Dlatego postaramy się dzisiaj zachować chłodny umysł i przedstawimy najczęstsze oszustwa internetowe.

BLIKIEM można płacić w internecie oraz tradycyjnych sklepach, wpłacać i wypłacać pieniądze z bankomatów. Można także rozliczać się bezgotówkowo ze znajomymi dzięki przelewowi na telefon. BLIK – nie trzeba znać numeru rachunku bankowego odbiorcy, wystarczy numer telefonu a pieniądze docierają do niego natychmiast. Dowiedz się więcej.

BLIK - co to jest i jak działa?
BLIK - co to jest i jak działa?

Stosunkowo nowa forma płatności zyskuje w Polsce coraz większą popularność. Dlatego spróbujemy powiedzieć czym jest BLIK, jak zrobić przelew BLIK, czy jest darmowy i kiedy pieniądze dochodzą od razu do odbiorcy.

Bezpieczne hasło to losowe hasło – jak zadbać o swoje dane
Bezpieczne hasło to losowe hasło – jak zadbać o swoje dane

W rankingu najpopularniejszych i tym samym najbardziej niebezpiecznych haseł ciągle dominują abcdef, qwerty i 1234567… Podpowiadamy, jak stworzyć dobre i mocne hasło oraz dbać o swoje dane w sieci.