Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 5 sierpnia 2020, 10:00

autor: Avenilo

Najlepsze darmowe programy do grafiki | TOP 10

Co oferują nam bezpłatne programy graficzne i dlaczego warto z nich korzystać? Czy darmowe programy do grafiki mogą konkurować z płatnymi? Przygotowaliśmy dla Was zestawienie najlepszych z nich.

Pracodawcy często oczekują od nas znajomości różnego rodzaju oprogramowania, z którym dotychczas nie mieliśmy do czynienia. Szczególnie pożądana jest umiejętność posługiwania się programami graficznymi, choćby ze względu na to, że każda firma posiada kanały social media.

Umiejętność poruszania się w programach graficznych jest dosyć uniwersalna, więc to, czego nauczymy się w jednym programie, nie powinno nam sprawiać problemu w bardziej zaawansowanych narzędziach. Nie każdy jednak chce wydawać sporych pieniędzy na licencje do softu typu Photoshop, a wersja próbna nie zawsze wystarczy do zdobycia najpotrzebniejszych umiejętności. Dlatego przygotowaliśmy dla Was zestawienie najlepszych darmowych programów w różnych kategoriach.

10 Najlepszych darmowych programów graficznych:

 1. Paint.NET
 2. GIMP
 3. Pixlr Editor
 4. PhotoScape
 5. Google Photos
 6. Pinta
 7. Krita
 8. Sumo Paint
 9. JPEGCrops
 10. Paint

Paint.NET

To dość rozbudowany program służący do obróbki grafiki rastrowej. Stanowi on świetną alternatywę dla podstawowego Painta, ze względu na możliwość pracy na warstwach, korzystanie z bardziej zaawansowanych narzędzi takich jak np. różdżka czy gradient, a także szeroką gamę ustawień w kwestii zapisu plików. Warto również zaznaczyć, że istnieje wiele rozszerzeń, które znacznie rozwijają możliwości pracy w tym programie. Sam edytor jest rozwijany i regularnie aktualizowany co również jest jego zaletą. Dostępny w polskiej wersji językowej.

 1. Pobierz Paint.NET

GIMP

Prawdopodobnie najpopularniejszy darmowy program do obróbki grafiki rastrowej (opartej na pikselach), udostępniany w ramach licencji General Public License, która pozwala na korzystanie z programu w jakichkolwiek celach i to na platformach Windows, Mac OS X oraz Linux. Posiada on szeroki wachlarz zastosowań, a jego interfejs jest bardzo przystępny, dzięki czemu łatwo zrozumieć jego działanie. Program ten stanowi doskonałe narzędzie do praktycznej nauki na temat rastrowej grafiki komputerowej.

Według wielu użytkowników może on konkurować z płatnym Photoshopem, a w niektórych kwestiach nawet z nim wygrywa. Ponadto jest wciąż rozwijany, więc wszelkie problemy w użytkowaniu są na bieżąco poprawiane. Program oferuje nam między innymi możliwość pracy na warstwach, wykorzystywanie różnego rodzaju narzędzi (pędzle, gradient, zaznaczanie, zarządzanie perspektywą itp.) oraz zarządzanie kolorem. Oprócz tego możemy rozwinąć podstawową wersję o oficjalne dodatki takie jak np. GIMP Animation Package, który, jak nazwa wskazuje, ułatwia tworzenie animacji 2D. Dostępny w polskiej wersji językowej.

 1. Pobierz GIMP

Pixlr Editor

Prosty program nastawiony na edycję zdjęć. Twórcy zaopatrzyli go w wiele narzędzi do zarządzania kolorem, filtrów i innych prostych oraz przydatnych funkcji. Bardzo przystępny i przyjemny program, szczególnie popularny wśród niedzielnych grafików, nada się idealnie do prostej przeróbki zdjęć na nasze media społecznościowe. Dodatkowo jest dostępny również w wersji mobilnej.

 1. Pobierz Pixlr Editor

PhotoScape

To jeden z bardziej rozbudowanych programów, nastawiony na głównie na obróbkę zdjęć lecz z wieloma szczególnie przydatnymi funkcjami. Może on w szczególności zainteresować początkujących fotografów i designerów, gdyż wyróżniającą go funkcją jest wsparcie dla plików RAW (surowych, gotowych do edycji). Ponadto można w nim wygodnie tworzyć różnego rodzaju kompozycje graficzne, a nawet krótkie animacje GIF. Oprócz tego, program pozwala nam na przechwytywanie kolorów oraz zrzutów ekranu, co może być przydatne na przykład podczas zbierania materiałów do artykułów lub prezentacji. Twórcy wychodzą z założenia, że praca w tym programie powinna być „easy and fun” i właśnie taka jest. Dostępny w polskiej wersji językowej.

 1. Pobierz PhotoScape

Google Photos

Jeden z popularniejszych programów służących do podstawowej obróbki zdjęć. Stworzona przez Google aplikacja, której celem jest głównie edycji fotografii w bardzo prymitywnej formie. Interfejs jest przejrzysty, dzięki czemu praktycznie od razu po pierwszym włączeniu będziemy wiedzieli, co możemy zrobić z edytowanym plikiem. Nie da się ukryć, że jest to bardzo proste narzędzie, ale funkcje, które oferuje, zdają się wystarczyć do codziennego użytkowania. Dodatkowo program może służyć organizowaniu zdjęć - i to między platformami. Dla przykładu po edycji obrazu w przeglądarce na komputerze, plik ten od razu będzie dostępny na naszym telefonie. Dostępny w polskiej wersji językowej.

 1. Oficjalna strona Google Photos

Pinta

Bardzo popularny program, który wiąże w sobie prostotę Paint i część możliwości GIMP-a. Narzędzie w zamyśle jest zaprojektowane do tworzenia obrazów bitmapowych, jednak twórcy zaimplementowali mu wiele funkcji wykorzystywanych do edycji (filtry, narzędzia do rysowania, warstwy oraz dostosowanie kolorów). Jest to bardzo przystępne narzędzie, które zarazem gwarantuje duże możliwości. Warto dodać, że twórcy zakończyli już pracę nad tym programem, a ostateczną wersję 1.6, można pobrać ze strony producenta. Dostępny w polskiej wersji językowej.

 1. Pobierz Pinta

Krita

Wchodzi w skład pakietu Calligra, czyli zespołu aplikacji biurowych rozwijanych przez społeczność KDE (środowisko graficzne w postaci wolnego oprogramowania Unix i Linux). To prawdopodobnie jedno z najpopularniejszych narzędzi służących do tworzenia ilustracji w grafice rastrowej. Jest proste, przejrzyste i oferuje masę funkcji, których ze świecą szukać w innych programach z tej dziedziny, tym bardziej, że jest to program darmowy. Krite można uznać za godnego rywala dla płatnego Corel Painter i może stanowić solidną podstawę do nauki digital paintingu. Warto dodać, że Krita, w porównaniu do GIMP-a obsługuje CMYK (Cyan, Magenta, Yellow, Black - paleta barw wykorzystywana w poligrafii). Program dostępny w polskiej wersji językowej.

 1. Pobierz Krita

Sumo Paint

Darmowy edytor online oparty na Adobe Flash, stworzony głównie z myślą o tworzeniu ilustracji. Można go oprócz tego pobrać w wersji płatnej, która oczywiście poszerza zakres funkcji edytora. Wprawdzie nie jest to program oferujący ogromnych możliwości i narzędzi edycji, ale świetnie się nada do tworzenia prostych rysunków. Mimo prostej budowy, oferuje on możliwość pracy na warstwach, co potrafi być sporym ułatwieniem w pracy ilustratora. Dodatkowo istnieje społeczność zorganizowana wokół tego programu, w której istnieje system oceniania stworzonych obrazów. Dostępny w polskiej wersji językowej.

 1. Oficjalna strona Sumo Paint

JPEGCrops

Prawdopodobnie najprostszy a zarazem bardzo przydatny program do obróbki, który skupia się w szczególności na kadrowaniu, bowiem jest on stworzony do przygotowania materiałów do drukowania. Twórcy gwarantują bezstratne kadrowanie (czyli takie, któremu nie tracimy na jakości obrazu) dzięki funkcji jpegtran. Dostępny w polskiej wersji językowej.

 1. Pobierz JPEGCrops

Paint

Podstawowy program graficzny dostępny jako jedno z narzędzi w systemach Windows - który często jest niedoceniany. Oferuje on szereg możliwości, szczególnie przydatnych podczas tworzenia rysunków w formie zdigitalizowanej. Program ten jest często wykorzystywany przez artystów np. do tworzenia grafik w stylu pixel art. Dostępny w polskiej wersji językowej.

Mateusz Avenilo Pyska

TWOIM ZDANIEM

Graficzki:

Wolę oglądać. Memy same się nie upowszechnią!
80,2%
Wolę tworzyć. Mamy same się nie zrobią!
19,8%
Zobacz inne ankiety
Najlepsze darmowe programy | TOP 50
Najlepsze darmowe programy | TOP 50

Sporządziliśmy listę 50 najlepszych aplikacji dla każdego komputera z systemem Windows. Znajdziecie wśród nich darmowe pakiety biurowe, antywirusy, odtwarzacze multimediów czy programy graficzne i do edycji wideo, a także przydatne narzędzia.