filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Filmy i seriale 18 lipca 2020, 09:30

autor: Bartosz Świątek

Seriale oparte na faktach, które znajdziesz na Netflixie i HBO GO

Na Netflixa czy HBO GO, nie brakuje seriali, których fabuły zostały zaczerpnięte wprost z życia. Czasem opowiadają o przestępcach, innym razem o sportowcach lub postaciach historycznych. Oto kilka najciekawszych propozycji.

Twórcy współczesnych seriali często przechodzą sami siebie, by wymyślić ciekawy wątek fabularny, obfitujący w nagłe zwroty akcji i intrygujące postacie. Znane przysłowie mówi jednak, że najlepsze scenariusze pisze samo życie. Czasem w prawdziwym świecie zdarzają się historie na tyle niesamowite, że grzechem byłoby ich nie zekranizować. Bywa też, że niosą ważne przesłanie lub myśl, która nie powinna zostać zapomniana.

Na popularnych platformach streamingowych nie brakuje dzieł, które swój żywot zawdzięczają prawdziwym wydarzeniom. Oto kilka przykładów najlepszych produkcji tego typu.

Czarnobyl

  1. Co to: serial opowiadający o słynnej katastrofie w elektrowni jądrowej w Czarnobylu
  2. Twórca: Craig Mazin
  3. Rok produkcji: 2019
  4. Platforma: HBO GO

Listę otwiera jeden z najgłośniejszych seriali ostatnich lat, który szturmem podbił serca zarówno krytyków, jak i widzów. Stworzony przez HBO Czarnobyl to bez wątpienia dzieło wybitne – cechuje je świetny scenariusz, doskonałe aktorstwo i rewelacyjne wykonanie, wsparte przez odpowiednio wysoki budżet.

Choć tytuł ten jest przez niektórych recenzentów krytykowany za zbyt swobodne podejście do faktów historycznych (autorom szczególnie oberwało się za sposób pokazania postaci Uliany Chomiuk oraz za końcówkę, która odrobinę za bardzo skręca w stronę patosu), niewątpliwie jest to serial, który po prostu trzeba zobaczyć. Wciąga, urzeka niesamowitą muzyką, a płonący reaktor przeraża jak potwór z dobrego horroru.

W rolach głównych ujrzymy tu Jareda Harrisa (Walerij Legasow), Stellana Skarsgarda (Boris Szczerbina), Emily Watson (Uliana Chomiuk), Jessie Buckley (Ludmiła Ignatenko) oraz Adama Nagaitisa (Wasilij Ignatenko). Produkcja ta zdobyła dwa Złote Globy (w kategoriach „najlepszy serial limitowany lub film telewizyjny” oraz „najlepszy aktor drugoplanowy w serialu, serialu limitowanym lub filmie telewizyjnym” – w tym drugim przypadku wyróżniony został Stellan Skarsgard) i aż dziesięć nagród Emmy (m.in. dla Jareda Harrisa jako najlepszego aktora w serialu limitowanym lub filmie telewizyjnym oraz Emily Watson, która otrzymała analogiczną nagrodę przeznaczoną dla kobiet).

TWOIM ZDANIEM

W serialach kibicujesz policjantom czy złodziejom?

31,9%
Policjantom!
68,1%
Złodziejom!
Zobacz inne ankiety