Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Technologie 22 maja 2020, 14:10

autor: rassi

Nowy procesor? Po co, starsze generacje nadal dają radę w grach

Rosnąca popularność nowych procesorów AMD (np. Ryzen 5 3600) i premiera układów Intel Core z rodziny Comet Lake zmuszają wielu graczy do zadania sobie pytania – czy to już czas na rozbudowę komputera?

Drugie życie starego procesora

Przez długie lata (od końcówki 2013) roku korzystałem z tandemu Intel Core i5-4670K + GeForce GTX 770, upakowanego na płycie AsRock Fatal1ty H87 Performance z 8GB pamięci RAM DDR3. Konfiguracja ta z powodzeniem służyła mi do końca roku 2018, a więc około 5 lat. Po tym czasie wymieniłem grafikę na GeForce GTX 1080 OC. Efekt? Zgodny z oczekiwaniami, znaczny (kilkadziesiąt procent) wzrost liczby fps w nowych grach. Byłem zadowolony i chociaż myślałem o wymianie pozostałych podzespołów, nie planowałem tego w najbliższych miesiącach.

Niestety, plany mają to do siebie, że są krzyżowane przez losowe wydarzenia. Spotkało to również mnie. Zaledwie miesiąc po zmianie karty graficznej wysiadła mi płyta główna. Diagnoza w serwisie nie pozostawiała złudzeń – potrzebowałem nowej. I w tym momencie pojawił się kolejny problem. Modele z podstawką LGA 1150 nie były produkowane już od jakiegoś czasu. Wyjściem było więc kupno niepewnej używki i czekanie na nią kilka dni lub… przeprowadzenie większej modyfikacji na miejscu. Postawiłem na to drugie. W ten sposób do mojego GTX-a dołączyły procesor AMD Ryzen 5 2600, płyta główna B450 AORUS ELITE i 16GB pamięci RAM DDR4. Czy przełożyło się to na kolejny wzrost wydajności? I tak i nie.

Wymiana procesora na nowszy model w niektórych grach nie zawsze przyniesie rezultaty w postaci większej liczby klatek na sekundę. - Nowy procesor? Po co, starsze generacje nadal dają radę w grach - dokument - 2020-05-22
Wymiana procesora na nowszy model w niektórych grach nie zawsze przyniesie rezultaty w postaci większej liczby klatek na sekundę.

Pamiętam jak dziś, że byłem mocno zaskoczony, gdy po wymianie pięcioletniego CPU na coś nowszego, ilość klatek na sekundę w Assassin’s Creed Odyssey praktycznie się nie zmieniła. Należy bowiem uznać, że 1-2 fps mieści się w granicach błędu pomiarowego. Po początkowym zdziwieniu szybko uświadomiłem sobie, że ogranicznikiem fpsów nie było CPU, tylko karta graficzna. Krótko mówiąc, Odyseja działała tak samo z GeForce GTX 1080 i Intel Core i5-4670K, jak z tą samą grafiką, ale współpracującą z procesorem AMD Ryzen 5 2600. Na podstawie tego wyniku można dojść do wniosku, że zmiana procesora nie miała sensu. Coś w tym jest, ale jak już wspomniałem, zdecydowałem się na to jedynie w wyniku zaistniałej sytuacji, czyli awarii poprzedniej płyty głównej.

Zostało jeszcze 51% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie
Komputer do gier za 1000 zł – jakie gry na nim pójdą
Komputer do gier za 1000 zł – jakie gry na nim pójdą

Czy decyzja o zakupie niewielkiego, biurowego peceta musi być jednoznaczna z porzuceniem grania? Nic bardziej mylnego. Za tysiąc złotych można nabyć maszynę, która poradzi sobie nawet z… Wiedźminem 3. Pod warunkiem, że będziemy gotowi na kompromisy.

Czy mi pójdzie? Resident Evil 3 vs tani komputer
Czy mi pójdzie? Resident Evil 3 vs tani komputer

Minimalne i rekomendowane wymagania sprzętowe gry Resident Evil 3 Remaster mogą sugerować, że do płynnej rozgrywki nie potrzebować będziemy bardzo mocnego komputera. Czy tak jest naprawdę? Sprawdzamy, jak radzi sobie na tanim PC.

Czy mi pójdzie? Doom Eternal vs tani komputer
Czy mi pójdzie? Doom Eternal vs tani komputer

Minimalne i rekomendowane wymagania sprzętowe gry Doom Eternal mogą sugerować, że do naprawdę płynnej oraz dobrze wyglądającej rozgrywki potrzebować będziemy dość mocnego komputera. Czy tak jest naprawdę? Sprawdzamy, jak gra radzi sobie na tanim PC.