Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 20 maja 2020, 14:48

autor: rassi

Podkładka chłodząca do laptopa - czy warto

Twój laptop gamingowy grzeje się i strasznie hałasuje? Co zrobić, żeby nasz sprzęt nie ugotował się w obliczu nadchodzących upalnych dni? Sprawdzamy, czy podkładka pod laptopa jest rozwiązaniem.

Laptopy gamingowe rozpalają wyobraźnię niejednego użytkownika. Modele dla graczy oferują coraz większą wydajność i mogą stać się alternatywą dla peceta. Mocniejsze podzespoły podgrzewają nie tylko emocje fanów elektronicznej rozrywki (o zasobniejszym portfelu), ale i samo urządzenie. Hałasujące wentylatory nie zawsze radą sobie z utrzymaniem odpowiedniej temperatury pracy. Czy podkładka pod laptopa jest w stanie pomóc?

Czas sprawdzić, czy chłodząca podstawka pod laptopa faktycznie może pomóc obniżyć temperatury. - Podkładka chłodząca do laptopa - czy warto - dokument - 2020-10-14
Czas sprawdzić, czy chłodząca podstawka pod laptopa faktycznie może pomóc obniżyć temperatury.

Z podkładką, lub, jak kto woli - podstawką - do chłodzenia miałem styczność po raz pierwszy, gdy nie najmłodszy już laptop mojej dziewczyny zaczął się resetować z powodu przegrzania. Jako że zbliżała się jakaś okazja, sprawiłem jej prezent, który miał sobie poradzić z tym problemem. Była nim podkładka chłodząca wyposażona w jeden duży wentylator umieszczony w centrum i cztery mniejsze rozmieszone w rogach. Mogę więc odpowiedzieć na pytanie: podstawka chłodząca pod laptopa - czy warto ją kupić?

Po podpięciu jej do przenośnego komputera za pomocą kabelka USB okazało się, że podarunek spełnia swoją podstawową funkcję - zdołał skutecznie obniżyć temperaturę laptopa i wyeliminować restarty. Plusem okazał się dodatkowy port USB, dzięki któremu strata tego w laptopie, do którego podłączyło się chłodzenie, przestała mieć aż takie znaczenie. W idealnym świecie na tym mógłbym zakończyć swój wywód i polecić to rozwiązanie wszystkim zmagającym się ze zbyt nagrzanym notebookiem, ale… jest sporo „ale”. O tym na kolejnych stronach artykułu.

Niektóre modele stanowią dodatkowy hub USB, co jest niewątpliwą zaletą. - Podkładka chłodząca do laptopa - czy warto - dokument - 2020-10-14
Niektóre modele stanowią dodatkowy hub USB, co jest niewątpliwą zaletą.

Podkładka pod laptopa - zalety:

 1. w zależności od modelu laptop jest chłodniejszy o kilka, a nawet kilkanaście stopni,
 2. regulacja kąta nachylenia (w niektórych modelach),
 3. stabilnie trzyma się równego podłoża,
 4. możliwość regulacji obrotów wentylatorów (w niektórych modelach),
 5. dodatkowe porty USB (w niektórych modelach),
 6. podświetlenie (w niektórych modelach).

Podkładka pod laptopa – wady:

 1. generuje wyraźnie słyszalny szum nie tylko podczas wytężonej pracy,
 2. potencjalna awaryjność przewodu USB (w niektórych modelach),
 3. duży rozmiar, ograniczający mobilność laptopa,
 4. części modeli nie można używać w łóżku i na kolanach,
 5. za cenę najdroższych podkładek chłodzących można wykupić usługę czyszczenia wnętrza laptopa i wymiany pasty w serwisie, co wydaje się lepszym rozwiązaniem.

Sprawdź najlepsze okazje na laptopy w najniższych cenach.

Czy tani laptop do gier to ściema? – laptopy gamingowe pod lupą
Czy tani laptop do gier to ściema? – laptopy gamingowe pod lupą

Producenci laptopów obiecują nam wydajność stacjonarnych pecetów zamkniętą w lekkiej i smukłej obudowie. Często są to jedynie pobożne życzenia, jednak niektóre notebooki zapewniają wystarczająco dużo mocy, aby odpalić nawet najnowsze tytuły.