Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 26 sierpnia 2020, 12:26

autor: Wiktor Jarosz

Laptop za ok. 2000 zł - TOP 10

Za 2000-2500 zł nie uda nam się kupić laptopa do gier, ale na rynku wiele jest ciekawych produktów w tej kategorii cenowej. Tani notebook powinien spokojnie wystarczyć do przeglądania internetu, oglądania filmów czy pracy zdalnej.

Rynek urządzeń mobilnych: telefonów, tabletów czy laptopów ciągle się rozwija. Niestety, zwiększa się również zakres cenowy – topowe modele niebezpiecznie zbliżają się do pięciocyfrowych kwot, co dla wielu klientów zaczyna zakrawać na absurd. Z powodu wygórowanych kosztów coraz częściej szukamy ratunku wśród sprzętów „budżetowych”. W przypadku laptopów mówimy tu o urządzeniach, których koszt nie przekracza 2500 złotych. Wcześniej naszym kryterium było 2000 zł, jednak w wyniku wzrostu cen, w zasadzie nie da się kupić sensownego (nowego) notebooka w tej kwocie.

W poniższym zestawieniu nie znajdują się laptopy, na których zagramy w najnowsze produkcje, nie wykonamy na nich także bardziej skomplikowanych operacji. Zaproponowane konfiguracje mają zapewnić wygodę podczas standardowego użytkowania w domu lub biurze. Sprawdziliśmy, które modele laptopów w cenie około 2000 zł mogą pochwalić się zadowalającą ilością pamięci RAM, wystarczającym miejscem do przechowywania danych, czy ogólną wydajnością podczas wykonywania podstawowych czynności. W zestawieniu znajdziecie laptopy zarówno do biura, jak i do pracy poza nim.

Praktycznie wszystkie uwzględnione przez nas laptopy wyposażone są jedynie w zintegrowane układy graficzne i dysponują mocą obliczeniową nie pozwalającą nam myśleć poważnie o szeroko rozumianym gamingu. Proponowane w tym zestawieniu modele bez problemu poradzą sobie jednak ze starymi tytułami oraz gierkami 2D, więc jeśli szukasz maszynki do grania w Darkest Dungeon, dobrze trafiłeś.

Na laptopie za 2000 zł raczej sobie w nowe gierki nie pogramy, ale przyda się do pracy, surfowania po sieci lub multimediów. - Laptop za ok. 2000 zł - TOP 10 - dokument - 2020-08-26
Na laptopie za 2000 zł raczej sobie w nowe gierki nie pogramy, ale przyda się do pracy, surfowania po sieci lub multimediów.

Jakie, oprócz ceny oscylującej wokół 2000 zł, postawiliśmy sobie wytyczne? Ponieważ poszukiwany przez nas sprzęt faktycznie ma do czegoś służyć, staraliśmy się, aby jego sercem był chociaż procesor klasy Intel Core i3 lub Ryzen 3. Udało nam się znaleźć coś nieco szybszego – ale bez systemu, a także coś potencjalnie wolniejszego, ale w zamian oferującego odchylany i dotykowy ekran.

Minimalna pamięć RAM? Przyjęliśmy, że do pracy teoretycznie wystarczy 4 GB, chociaż jeśli ktoś lubi mieć otwartych kilka kart w Google Chrome, lepiej niech wybiera spośród propozycji z większą ilością pamięci operacyjnej. Zresztą – wszelkie oferty laptopa za 2000 zł z 8 GB RAM braliśmy jak poseł dietę.

Pewien problem mieliśmy z dyskami. Jesteśmy fanami SSD, ale niestety wiele budżetowych notebooków oferuje jedynie te o pojemności 128 GB. Na szczęście udało się upolować sporo modeli z 256 GB. Dla tradycjonalistów znajdzie się też coś z HDD 1 TB, ale szczerze mówiąc – nie polecamy ich z czystym sercem. Komfort pracy jest wtedy znacznie mniejszy niż w przypadku laptopa z dyskiem SSD, a większe ilości danych można przecież trzymać w pamięci zewnętrznej.

Czy da się zatem upolować sensowny sprzęt za 2000-2500 zł? Naszym zdaniem tak, oto kilku „wspaniałych budżetowców” do pracy i multimediów. Każdy ma jakieś mocne strony i słabości, ale wszyscy dadzą sobie radę w codziennym użytkowaniu.

TWOIM ZDANIEM

Ile kosztował Twój laptop?

Powyżej 3000 zł
41,1%
Nie posiadam laptopa
36,1%
Do 3000 zł
12,3%
Do 2000 zł
7,3%
Do 1000 zł
3,3%
Zobacz inne ankiety